Gdy dziecko NIE CHCE chodzić do SZKOŁY... Jak reagować?

Twoje dziecko nagle przestało chodzić do szkoły, chociaż wcześniej bardzo ją lubiło. Albo w ogóle, już od samego początku roku szkolnego wyraźnie protestuje i nie chce chodzić do szkoły. Jak radzić sobie z tą sytuacją i w jaki sposób pomóc dziecku przezwyciężyć niechęć do szkoły?

Niestety, sytuacja, że dziecko nie chce chodzić do szkoły, nie należy do rzadkości. Dzieci bardzo często unikają chodzenia do szkoły, protestują, grymaszą, a czasem nawet udają chore, by uniknąć wyjścia. W niektórych przypadkach smykowi potrzebna jest zwykła motywacja, lecz czasami przyczyną takiego zachowania są kłopoty.

Początek ROKU SZKOLNEGO: jak zorganizować sobie czas? >>

Poznaj przyczynę niechęci do szkoły i reaguj

Niezależnie od tego, jak długo twoje dziecko chodzi do szkoły i kiedy pojawiły się problemy, musisz zastanowić się nad możliwymi przyczynami takiego stanu. Nie chodzi jednak bynajmniej o zwykłe lenistwo – zanim oskarżysz o nie swoją pociechę, dokładnie zbadaj sytuację. Problemy mogą pojawić się na kilku polach:

  • Problemy w nauce

Jedynka w szkole, druga albo trzecia negatywna ocena, brak zrozumienia tematu i inne, podobne sprawy – wszystko to może w dużym stopniu przełożyć się na niechęć do szkoły. Warto więc po prostu udać się do niej i porozmawiać z wychowawczynią, poznać oceny dziecka. Być może problem leży właśnie tutaj.

Należy pamiętać, że nie zawsze nasze dziecko może mieć odwagę, by przyznać się do tego, że nie radzi sobie z jakimś przedmiotem / przedmiotami. Może zatem zdarzyć się tak, że mimo odpowiedzi: „Wszystko w porządku” okazuje się, że jest inaczej. Postaraj się jednak opanować złość. Powiedz dziecku, że nie podobało ci się takie zachowanie i następnym razem prosisz o uczciwość – dzięki temu łatwiej znajdziecie rozwiązanie problemów. Następnie skupcie się na możliwościach zmiany. Zapewne dziecko potrzebuje twojej większej pomocy albo korepetycji. Warto też od tego czasu brać większy udział w odrabianiu lekcji z dzieckiem i kontrolowaniu przyswajania materiałów.

  • Konflikty z rówieśnikami / prześladowanie

Niestety – dzisiaj i ten problem nie należy do rzadkości. Temat jest jednak niezwykle delikatny – twoje dziecko z obawy przed „wydaniem” albo z powodu zawstydzenia może nie chcieć powiedzieć co o tym, co się dzieje. Co wówczas należy zrobić?

Przede wszystkim musisz postarać się dotrzeć do malca różnymi sposobami. Wyjaśnij mu, że nie chcesz go zawstydzić, a jedynie pomóc. Podkreśl kilka razy, że może ci zaufać. Możesz też opowiedzieć historię kogoś, kto był w szkole prześladowany i dlaczego milczenie tej osoby nie było dobre (bo trwało to bardzo długo). Jeśli dziecko w końcu powie ci, o co chodzi, warto udać się z tym problemem do szkolnego psychologa, a nawet do dyrektora. Ostatecznie, jeśli nie widzisz rozwiązania, to może nim być nawet zmiana szkoły.

  • Trudności z przystosowaniem się

Trudności z przystosowaniem się dziecka do szkoły występują najczęściej wtedy, kiedy jest to nowa szkoła albo nowa klasa – w innych okolicznościach dzieci raczej chętnie wracają do swoich poprzednich znajomości.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko może czuć się odizolowane (najtrudniej będzie mu w sytuacji, gdy przeprowadziliście się i ono dołącza do zintegrowanej już klasy), to koniecznie porozmawiaj z wychowawcą oraz z psychologiem. Być może wpadną na pomysł, jak pomóc dziecku zbliżyć się do zaprzyjaźnionego już towarzystwa (np. organizując ciekawe zabawy albo z góry narzucając skład grupy w różnych zabawach). Jeśli nie, warto pomyśleć nad rozwiązaniem wspólnie. Trzeba też pamiętać, by działać od razu – zwlekanie z reakcją może tylko zwiększyć natężenie problemu.

  • Problemy w domu

Brzmi niewiarygodnie, ale to możliwe – problemy w domu rodzinnym mogą przełożyć się na niechęć do chodzenia do szkoły. Wynika to z wielu przyczyn, na przykład z przygnębienia i smutku. Może też stać się tak, że jeżeli ojciec dziecka wyprowadził się, to ono może bać się opuścić dom choć na chwilę – ze strachu przed „utratą” drugiego rodzica.

ZAJĘCIA DODATKOWE: wsparcie rozwoju czy odbieranie dzieciństwa >>

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną niechęci do chodzenia do szkoły może być właśnie kłopotliwa sytuacja rodzinna – spróbuj okazać dziecku wsparcie. Rozmawiaj z nim, zapewniaj o swojej miłości i mów mu często, że jest bezpieczne. Jeśli jednak mimo wszystko nie radzisz sobie z problemem – umów się na wizytę do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Uwaga – pamiętaj, by nie zgadzać się na pozostawanie dziecka w domu. Choć pozornie może wydawać się, że to polepszy sytuację, w kontekście przyszłości będzie prawdopodobnie jeszcze gorzej. Pomagaj dziecku radzić sobie z problemami, a nie ich unikać.

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE