SZKOŁA: czy dziecko zaaklimatyzuje się w klasie?

2013-08-06 17:58

Rodzice posyłający dziecko do pierwszej klasy, martwią się, czy zaaklimatyzuje się ono w szkole. Problemy z aklimatyzacją w klasie mogą mieć również dzieci, które zmieniają szkołę. Jak ułatwić dziecku adaptację szkolną? Co sprawia, że niektóre dzieci mają kłopoty z aklimatyzacją w klasie?

Pójście do szkoły podstawowej po raz pierwszy lub zmiana szkoły to dla dziecka ogromne wyzwanie i stres. Większość dzieci dobrze aklimatyzuje się w klasie i przyzwyczaja do szkolnego rytmu. Są jednak dzieci, które nie mogą znaleźć w klasie kolegów, nie odnajdują się w grupie, są nieśmiałe, wstydliwe, a nawiązywanie kontaktów sprawia im trudność. Szybkość adaptacji szkolnej zależy od tego, czy dziecko chodziło do przedszkola. Doświadczenia z przedszkola sprawiają, że dziecko potrafi skoncentrować się na lekcji, jest mniej płaczliwe, bardziej posłuszne, chętnie współpracuje z rówieśnikami, łatwo nawiązuje kontakty, jest śmielsze, komunikatywne, dużo rozmawia, mniej się stresuje.

Aklimatyzacja dziecka w klasie: najważniejsza jest rozmowa

Proces adaptacji szkolnej wymaga czasu. W pierwszych tygodniach uczęszczania przez dziecko do nowej szkoły trzeba poświęcić mu wyjątkowo dużo uwagi. Koniecznie znajdź czas – na przykład przed snem – na to, by porozmawiać z dzieckiem. Zapytaj, jak mu się podoba nowa szkoła, czy ma już kolegów, czy zna nauczycieli. Nie odwracaj uwagi od problemu pójściem do kina czy słodyczami, to nie sprawi, że trudności znikną. Pozwól mu się wygadać. Gdy widzisz, że dziecko chce ci coś opowiedzieć, zatrzymaj się i wysłuchaj go. Jeśli bardzo się spieszysz, powiedz, że bardzo chcesz go wysłuchać i np. za godzinę porozmawiacie. Nie zaprzeczaj uczuciom dziecka, jeśli mówi, że czegoś się boi albo nie lubi. Dziecko musi wiedzieć, że w życiu jest miejsce także na nieprzyjemne sytuacje i negatywne emocje.

Ważne jest też, by zapraszać do domu kolegów dziecka spoza szkoły (np. z przedszkola). W znajomej grupie dziecko będzie się czuło akceptowane i lubiane, wzrośnie jego poczucie pewności siebie. Warto, by dziecko zaprosiło też do siebie rówieśników z klasy – będzie mogło pokazać się z innej strony i być może nawiąże przyjaźnie.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE