Bullying w szkole czyli przemoc i agresja wśród dzieci

2016-11-02 12:10 Anna Kuliberda
Przemoc w szkole
Autor: thinkstockphotos.com

Bullying w szkole to odmiana mobbingu, ale ze względu na to, że problem dotyczy dzieci – miewa często dramatyczniejszy przebieg a skutki prześladowania odciskają trwałe piętno na niedojrzałej psychice. Jak rozpoznać, że dziecko jest prześladowane w szkole i jak mu pomóc?

Co to jest bullying w szkole?

Bullying to przemoc na uczniach, głównie psychiczna. Choć trudno w to uwierzyć, problem dotyczy niemal każdej szkoły, na każdym etapie edukacji a więc może pojawić się nawet w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Bullying jest szkolną odmianą mobbingu, który zwykle dotyczy pracownika.  Uczeń będący ofiarą bullyingu jest prześladowany i dręczony przez innego ucznia. Rzadko się zdarza, że sprawcą bullyingu jest nauczyciel. Najczęstszymi formami prześladowania są przezwiska, wyśmiewanie, nękanie liścikami i smsami (telefonami), ośmieszanie publiczne, rozpowszechnianie wstydliwych dla ofiary treści (np. filmików), szykanowanie i upokarzanie. Bullying jako znęcanie się może występować w formie:

 • fizycznej (przemoc siłowa, niszczenie mienia),
 • ustnej (wyszydzanie, wyśmiewanie, obrażanie),
 • socjalnej (plotki, rozsiewanie podejrzeń wśród innych osób),
 • elektronicznej (tzw. cyberbullying czyli nękanie drogą elektroniczną).

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Przemoc w rodzinie w czasie epidemii. Gdzie szukać pomocy?

Kto może być ofiarą bullyingu?

Na ofiarę bullyingu sprawcy wybierają sobie zwykle osobę słabszą, którą łatwo zastraszyć i która nie będzie mieć siły i odwagi się przeciwstawić. Najczęściej są to dzieci nieśmiałe, trzymające się na uboczu, ale także takie, które się czymś wyróżniają z grupy i nie dostosowują się do oczekiwań kolegów. Osoby, które dopuszczają się bullyingu mają tylko jeden cel – upokorzyć i zastraszyć swoją ofiarę. Czują satysfakcję, jeśli prześladowana osoba traci swoją reputację i staje się pośmiewiskiem wśród innych uczniów.

Przeczytaj również: Przepisanie dziecka do innej klasy 

Jak rozpoznać, że dziecko jest prześladowane w szkole?

Rzadko kiedy ofiara bullyingu szuka pomocy bezpośrednio zwracając się z problemem do dorosłych. Prześladowani uczniowie zwykle boją się prosić o pomoc nauczyciela, bo obawiają się posądzenia o skarżenie i nie chcą zemsty. Nie zawsze też dziecko jest w stanie zwierzyć się ze swojego problemu rodzicom, często wstydząc się, że nie jest akceptowane przez rówieśników. By w porę rozpoznać, że mamy do czynienia z bullyingiem, należy dobrze obserwować swoje dziecko i dociekać, dlaczego nagle zaczyna się inaczej zachowywać.

Typowymi objawami bullyingu są:

 • niechęć chodzenia do szkoły (dziecko może nawet nie mówić dlaczego, symulowanie chorób),
 • brak kolegów (dziecko nie ma przyjaciół w szkole a po szkole unika spotkań z kolegami, nie jest zapraszane przez nich do domów, na urodziny itd.)
 • nagłe opuszczenie się w nauce (słabe stopnie, brak motywacji do nauki, wagary),
 • stany lękowe (dziecko coraz łatwiej i częściej się denerwuje, może popaść w depresję),
 • apatia, bezsenność, brak apetytu (nagła zmiana zachowania),
 • myśli samobójcze (interesowanie się samobójstwami, próby samobójcze, czytanie poradników dla samobójców),
 • niskie poczucie wartości (brak wiary w swoje możliwości, brak motywacji),
 • niewyjaśnione zjawiska gubienia wartościowych przedmiotów, niszczenia swoich rzeczy (np. uczeń często mówi, że zgubił pieniądze lub przychodzi do domu w zniszczonej kurtce).

Przeczytaj również: Jak wybrać najlepsze gimnazjum dla dziecka?

Jak reagować na bullying w szkole?

Jeśli jesteśmy świadkami przemocy w szkole na innych uczniach, należy niezwłocznie powiadomić dyrekcję szkoły, nawet jeśli sprawa nie dotyczy naszego dziecka. Jeśli docierają do nas sygnały, że to nasze dziecko jest ofiarą przemocy w szkole, nie wolno tego bagatelizować.

Pobicie nie powinno być z góry określane jako typowe zachowanie dla chłopców, bo za tym może stać dłuższa, smutna historia. Ważne, by widząc, że coś się dzieje z dzieckiem – natychmiast się tym zainteresować. Pierwszą rzeczą jest rozmowa i próba dowiedzenia się czegoś więcej o problemie. Jeśli dziecko jest zamknięte w sobie i nie chce podzielić się takimi informacjami, konieczna jest wspólna wizyta u psychologa, który pomoże się otworzyć dziecku na rozmowę.

Ze względu na potrzebę szczerej rozmowy w takich przypadkach, ważne jest by ten dobry kontakt z dzieckiem wypracowywać sobie od samego początku. Syn czy córka powinni wiedzieć, że z każdym problemem mogą zwrócić się do rodziców, bez obaw, że zostaną odsunięci. Ważne jest, by interesować się życiem swojej pociechy – jego pasjami, przyjaźniami, radzeniem sobie w szkole. Istotą wychowania jest także wypracowanie w swoim dziecku asertywności, pewności siebie, umiejętności przeciwstawienia się i niegodzenia na akty przemocy. To może okazać się najskuteczniejszą bronią w walce z bullyingiem.

 

fot. thinkstock

Jeśli mamy dowody na to, że naszemu dziecku w szkole dzieje się krzywda, należy niezwłocznie poinformować o problemie wychowawcę. Warto również porozmawiać z rodzicami dzieci, które dopuszczają się nękania. Sama ofiara bullyingu powinna trafić pod opiekę psychologa, który pomoże uporać się z problemem. Nic się jednak nie uda bez wsparcia i pomocy samych rodziców.

Prześladowane dziecko musi czuć wsparcie swoich bliskich, nawet jeśli to co stało się powodem nękania, okaże się czymś złym. W tej sytuacji najważniejsze jest ratowanie swojego dziecka i wspólne rozwiązanie problemu a nie analizowanie spraw z przeszłości.

Polecamy wideo: Jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Przemoc w szkole
Autor: thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE