Jak wygląda edukacja dziecka w szkole dwujęzycznej?

2011-01-13 14:01 Agata Żurowska-Tuchowska

Zaletą i główną cechą dwujęzycznej szkoły jest to, że język obcy traktowany jest w niej równorzędnie z językiem ojczystym. To narzędzie codziennej komunikacji uczniów i nauczycieli, a nie jeden z wielu przedmiotów szkolnych. Nauka w drugim języku od wczesnych lat wpływa korzystnie na rozwój intelektualny dziecka, zdolność myślenia abstrakcyjnego oraz poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Szkoła dwujęzyczna uczy również tolerancji, wrażliwości na inność oraz umiejętności funkcjonowania w wielokulturowym środowisku.

Klasy w szkołach dwujęzycznych są na ogół mniej liczne, dzięki czemu proces nauczania jest bardziej zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb poszczególnych uczniów.  Szkoły dwujęzyczne powinny uczestniczyć w międzynarodowych programach, realizować bogaty program wycieczek i zajęć dodatkowych. Dzieci, które są absolwentami dwujęzycznego przedszkola, mają szansę kontynuować w takiej szkole dwujęzyczną edukację przedszkolną. Natomiast pozostałe dzieci zaczynają od pierwszej klasy szkoły podstawowej intensywną naukę w drugim języku, która zaprocentuje w przyszłości.

Jak przygotwać dziecko do nauki w szkole dwujęzycznej?

Najlepszym sposobem przygotowania dziecka do nauki w dwujęzycznej szkole jest wcześniejsze oswojenie go z drugim językiem. Dzieci, które w wieku 3-5 lat mają częsty kontakt z obcym językiem, chłoną go w sposób naturalny. Podstawowa znajomość języka obcego jest warunkiem przyjęcia do szkoły dwujęzycznej, dlatego warto zaplanować edukację językową dziecka już na etapie przedszkola.

Kompleksową ofertę nauki dwujęzycznej realizuje, na przykład, Zespół Szkolno-Przedszkolny „Tęczowy Ogród” w Warszawie. Pedagodzy Tęczowego Ogrodu mają 10-letnie doświadczenie nauczania w systemie dwujęzycznym. Szkołę wyróżnia autorski program dwujęzyczny. Uczniowie mają 10 godzin lekcyjnych prowadzonych w języku angielskim tygodniowo. Nauka realizowana jest zgodnie z programem szkoły brytyjskiej. Autorski projekt zajęć szkolnych – nauki o zjawiskach fizycznych za pomocą eksperymentów „Young Scientist” otrzymał prestiżową nagrodę European Language Label.

W pierwszej klasie w języku angielskim prowadzony jest nie tylko rozszerzony program zajęć językowych, ale również zajęcia matematyczno-naukowe, geograficzno-przyrodnicze oraz zajęcia związane z kulturą krajów anglosaskich. Matematyki i przyrody w języku angielskim uczy w szkole native speaker. Uczniowie Tęczowego Ogrodu przygotowywani są do egzaminu YLE - Young Learners English. Test ocenia umiejętności językowe dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Nauka w przedszkolu i szkole w pełni dwujęzycznych, spełniających kryteria bilingwalności daje dzieciom podwójną korzyść – zdobywania wiedzy w dwóch językach. Umiejętności uzyskane w jednym języku są pogłębiane na zajęciach w języku drugim. W ten sposób dzieci są uczone równolegle w dwóch językach, co daje im realną szansę kontynuowania edukacji w każdym z języków nauczania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
marcin
|

Dwujęzyczna szkoła podstawowa nie powinna być początkiem nauki wielojęzyczności. Najlepsze efekty w nauce języków dziecko osiągnie zaczynając naukę w przedszkolu lub nawet jeszcze żłobku. Ponadto oprócz szkół dwujęzycznych, funkcjonuje też co najmniej jedna szkoła trójjęzyczna, a z tego co wiem, wg badań dziecko bez większego problemu może sobie poradzić nawet z nauką 4 języków - o ile nie popełni się błędów edukacyjnych, bo nauka wielojęzyczności rządzi się swoimi zasadami

kobieta.
|

Metody pracy są jak najbardziej innowacyjne. Dzieci uczą się kreatywności pracy w grupie, zarządzanie czasem. Dzięki temu pro futuro przyzwyczaja dzieci do codzienności jaka panuje w pracy u dorosłego człowieka. Mnie to jak najbardziej pasuje, nie ma pustych lekcji, które do życia nic a nic nie wniosą.

Iz Fra
|

Zgadzam się, że języki są mega ważne ale mnie bardziej interesują metody pracy nauczycieli.
Bądź co bądź to właśnie dobre i odpowiednie podejście nauczyciela jest gwarancją sukcesu
dziecka. Wie ktoś jak wyglądają tam metody pracy?
Jestem bardzo ciekawa.