Jak wyglądają zajęcia w ZERÓWCE?

2014-07-24 19:50

Mamy, których dzieci niedługo rozpoczną uczęszczanie do zerówki, zastanawiają się, jak wygląda nauka w klasie zerowej. Czym różnią się zajęcia w zerówce od zabaw w przedszkolu i lekcjach w szkole? Czego uczy się smyk w zerówce?

jak-wygladaja-zajecia-w-zerowce
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zajęcia w zerówce pozwalają dziecku oswoić się z nauką w szkole i obowiązkami

Zerówka przygotowuje dzieci do edukacji w szkole. Jednak zajęcia w zerówce wyglądają inaczej niż w szkole. Nie muszą odbywać się w typowo szkolnej sali z ławkami – dzieci uczą się przy przedszkolnych stolikach i na dywanie. Dzieci w tym wieku nie są w stanie wysiedzieć w ławkach przez dłuższy czas, mogą skupić uwagę na jednej czynności przez maksymalnie 30 minut. Dlatego zajęcia w zerówce muszą być urozmaicone – zajęcia statyczne przeplatają się z ruchowymi, dzieci na zmianę rysują, tańczą lub słuchają pani, siedząc na dywanie.

Czego uczą się dzieci w zerówce?

Zerówka ma przygotować maluchy do szkoły, co nie oznacza, że mają się jak najszybciej nauczyć czytać i pisać. Dziecko uczy się w zerówce samodzielności, zdobywa niezbędną wiedzę o otaczającym je świecie, wyrównuje różnice (jeśli do tej pory nie chodziło do przedszkola). Rozwijają się zdolności artystyczne, manualne i komunikacyjne dziecka. Smyki uczą się pracy w zespole i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Prace domowe są sporadyczne i polegają raczej na przyniesieniu materiałów do zajęć, np. kasztanów, niż na ślęczeniu nad książkami. Jednak spełniają one swoją rolę, ucząc dziecko odpowiedzialności i poczucia obowiązku.

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza