Wyprawka do żłobka. Jak skompletować zestaw do żłobka? Co jest potrzebne? [LISTA]

2023-08-01 10:11

Pierwszy dzień naszego dziecka w żłobku wiąże się z wielkim stresem i przygotowaniami rozpoczętymi na długo przed przyjęciem maluszka do placówki. Jednym z ich elementów jest skompletowanie wyprawki do żłobka, by dziecku nic nie zabrakło w ciągu całego dnia. Na liście wyprawkowej należy uwzględnić ubranka, środki higieniczne, pościel, a także ukochaną przytulankę. Na tym jednak nie koniec.

Wyprawka do żłobka. Jak skompletować zestaw do żłobka? Co jest potrzebne? [LISTA]
Autor: Getty images Wyprawka do żłobka. Jak skompletować zestaw do żłobka? Co jest potrzebne? [LISTA]

Czy warto oddać dziecko do żłobka? To pytanie pada wielokrotnie, zanim zdecydujemy się wypuścić roczniaka w świat. Gdy zaś już się zdecydujemy na ten krok, zaczynamy z mozołem przygotowywać maluszka na ten pierwszy dzień w nowym miejscu. Kupujemy książeczki, które opowiadają o pierwszym dniu w żłobku, pokazujemy dziecku budynek żłobka, dajemy za przykład starsze rodzeństwo, które uczęszcza do przedszkola lub szkoły. Kropką na „i” jest także skompletowanie wyprawki. Zwłaszcza plecaczka, który umówmy się nie jest w ogóle potrzebny żłobkowiczowi, ale spełnia bardzo ważną funkcję psychologiczną. Maluszek może poczuć się bardziej dorosło i ważnie – jak rodzeństwo czy rodzice, którzy również wychodząc z domu zabierają ze sobą swoją torbę z rzeczami.

M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

Wyprawka do żłobka. Co jest potrzebne?

W wyprawce do żłobka dla rocznego dziecka powinny znaleźć się rzeczy, z których dziecko będzie miało potrzebę skorzystać w ciągu całego dnia. Powinniśmy przewidzieć w niej takie sytuacje jak drzemka, zmiana pieluszki czy wymiana ubranka. W zależności od wieku dziecka i placówki, jaką wybraliśmy lista wyprawkowa do żłobka może się różnić. O dokładne wymogi, należy dopytać personel. Pamiętajmy jednak, że do tej podstawowej listy sami możemy oddać rzeczy, które naszym zdaniem poprawią komfort funkcjonowania naszego dziecka w placówce jak np. ulubiony pluszaczek do snu, ulubiona podusia lub kocyk (nawet, gdy nie jest wymagana), spinki do włosów, by te nie wchodziły dziecku do oczu itp.

Wyprawka do żłobka państwowego a wyprawka do żłobka prywatnego. Jakie różnice w wyposażeniu?

Wymagania dotyczące wyprawki do żłobka mogą się różnić w zależności od tego, czy wybierzemy placówkę prywatną czy państwową. W prywatnych żłobkach zwykle lista potrzebnych rzeczy jest krótsza. Państwowe placówki zazwyczaj wymagają od rodziców zapewnienia dziecku nie tylko kapci, pościeli, pieluszek, mokrych chusteczek i ubrań na zmianę, ale także innych rzeczy jak: wyprawka papiernicza, fartuszek ochronny do zajęć plastycznych, suche chusteczki do wycierania noska itp. Listę potrzebnych rzeczy z pewnością otrzymacie na pierwszym zebraniu z rodzicami. Nie trzeba się spieszyć z zakupami, na początek wystarczą produkty pierwszej potrzeby czyli wspomniane kapcie, pieluszki, chusteczki nawilżane, pościel i ubrania na zmianę. Resztę można donieść z czasem według wytycznych swojego żłobka.

Wyprawka do żłobka - pełna lista

Kompletowanie wyprawki zawsze najlepiej zacząć od przygotowania listy. Wtedy będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Poniżej przygotowaliśmy spis rzeczy, które najczęściej wymagane są w żłobkach:

  1. Artykuły higieniczne – zazwyczaj placówki proszą o przyniesienie dwóch opakowań chusteczek i jednego opakowania pieluszek na miesiąc. Do tego czasami wymagane są także chusteczki suche i krem na podrażnienia skóry.
  2. Pościel – niektóre placówki proszą o przyniesienie pełnej pościeli: prześcieradełka, kołdry z poszwą i podusi z poszwą, inne np. wymagają tylko kocyka i podusi. W większości placówek dzieci nie przebierają się na drzemkę w piżamki, ale niektóre mogą to praktykować, więc dodatkowo należy przygotować dziecku ubranie do spania.
  3. Kapcie – wygodne, najlepiej z antypoślizgową podeszwą. My polecamy te z odkrytymi palcami i oddychającą wkładką. Stópka się w takich bucikach nie poci, a jak maluszek z nich wyrasta łatwo to dostrzec i na czas zakupić nowe.
  4. Ubrania na zmianę – już pierwszego dnia pobytu naszego dziecka w żłobku należy przygotować mu ubrania na zmianę w razie jakiś wpadki – zalania zupą, wywrotki na placu zabaw itp. Najlepiej przygotować dwie zamiany ubrań dostosowane do aktualnej pory roku i na bieżąco je uzupełniać.
  5. Ulubiona przytulanka/kocyk – niektóre placówki pozwalają dziecku zabrać do spania ulubioną maskotę lub kocyk, by czuło się bezpiecznie jak w domu. Jeśli nasze dziecko taką rzecz ma, warto kupić jej dodatkową „żłobkową” kopię. Wtedy nie będziecie musieli ją wozić codziennie w tę i z powrotem.
  6. Inne przydatne rzeczy – oprócz wyżej wymienionych rzeczy przydatne mogą okazać się także: fartuszek ochronny do zajęć plastycznych, śliniak plastikowy z kieszonką, szczotka do włosów, spinki i gumki dla dziewczynek, bidon na wodę, czapeczka przeciwsłoneczna, kalosze, spodnie przeciwdeszczowe, krem z filtrem czy krem na mróz.

Podpisywanie rzeczy do żłobka. O czym należy pamiętać?

Wszystkie rzeczy potrzebne do żłobka najlepiej podpisać. Dzięki temu unikniemy nieporozumień w razie, gdyby jakieś dziecko miało taką samą rzecz co nasze. Można zrobić to za pomocą niezmywalnego markera, personalizowanych pieczątek, naklejek, metek i naprasowanek lub po prostu wyhaftować.