Lekcje muzyki rozwijają pamięć i ułatwiają naukę

2008-06-05 12:06

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że dzieci, które brały lekcje muzyki przed ukończeniem 6 roku życia mają lepiej rozwiniętą pamięć i to nie tylko do dźwięków, ale także do matematyki czy języków. Powszechnie wiadomo, że muzyka rozwija wrażliwość i abstrakcyjne myślenie. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach dodatkowych z muzyki, lubią także pobierać lekcje gry na instrumentach. Zastanów się więc nad edukacją muzyczną swojego dziecka.

Lekcje muzyki
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Kiedy zacząć edukację muzyczną?
  2. Króre zajęcia dodatkowe wybrać?
  3. Gdzie się uczyć muzyki?
  4. Domowe lekcje muzyki

Edukacja muzyczna, pomimo tego, że może być trudna i nużąca, w przyszłości może zaprocentować. Muzyka uwrażliwia dzieci, rozwija ich pamięć i wyobraźnię, dlatego jej naukę warto rozpocząć jak najwcześniej - niektórzy twierdzą, że już w brzuchu mamy. Sprawdź gdzie i kiedy najlepiej rozpocząć z dzieckiem lekcje muzyki.

Kiedy zacząć edukację muzyczną?

Niektórzy twierdza, że edukacje muzyczna warto zacząć już w brzuchu mamy. A potem ja rozwijać - do 3 roku życia w domu pod okiem rodziny (kołysanki, wspólne słuchanie piosenek, tańce), potem w przedszkolu na rytmice i zajęciach umuzykalniających, a potem pod okiem specjalistów. Uwaga! Najważniejsze, by z muzyką zaprzyjaźnić się przed ukończeniem 9 roku życia, bo wtedy zadaniem naukowców następuje zahamowanie zdolności muzycznych.

Króre zajęcia dodatkowe wybrać?

Dla małych dzieci najlepiej zajęcia umuzykalniające, które łącza w sobie elementy muzyki, tańca i śpiewu. Potem około 4 roku życia można zacząć myśleć o nauce gry na konkretnym instrumencie. Dzieci do 10 roku życia najczęściej uczą się grać na pianinie, keyboardzie i skrzypcach. Naukę na instrumentach dętych zazwyczaj rozpoczyna się po 10 roku życia, bo wtedy dopiero dziecko ma wystarczająco dużo siły by na nich grać.

Gdzie się uczyć muzyki?

Można wybrać lekcje indywidualne (ok. 40-100 zł za godzinę). Zajęcia w szkole muzycznej – są bezpłatne, ale by się do niej dostać trzeba zdać egzamin. Lekcje muzyki organizują także kluby osiedlowe, domy kultury i prywatne szkoły.

Domowe lekcje muzyki

  • Dzieci 0 -3 - śpiewaj kołysanki, piosenki, próbuj grać na prostych instrumentach (np. dziecięcym bębenku).
  • Przedszkolaki -zachęcaj malucha do śpiewania piosenek: w samochodzie,  piaskownicy, wannie. Tańczcie - w końcu każda okazja jest dobra by wykonać kilka dzikich piruetów.
  • Uczniowie -pozwól dziecku na słuchanie własnej muzyki, to że ty nie lubisz ostrego rocka nie oznacza, że jest coś złego w tym, że ono go słucha.