Szkoła baletowa: dla kogo i jak wyglądają zajęcia dla dzieci?

Szkoła baletowa
Autor: thinkstockphotos.com Nauka w szkole baletowej trwa 9 lat i kończy się maturą.

Szkoła baletowa to trudne i wieloletnie kształcenie, które zmienia nie tylko życie dziecka, ale również całej rodziny. Dlatego decyzja o posłaniu dziecka do szkoły baletowej powinna być dobrze przemyślana. Kto może podjąć naukę w takiej placówce? Jak wyglądają zajęcia dla dzieci w szkole baletowej?

Szkoła baletowa kojarzy nam się z dusznymi salami, panującą w nich ciszą, ciasno poustawianymi przy drążku dziewczętami i wymagającą nauczycielką. Na szczęście dziś już tak nie wygląda - w większości szkół baletowych w kraju panuje rodzinna atmosfera, a zajęcia z tańca klasycznego przeplatane są zajęciami z tańca ludowego i różnymi stylami tańca współczesnego.

Mają one przygotować uczniów do pracy na scenie, nie tylko w balecie, ale również w teatrach tańca, w zespołach ludowych czy zespołach tańca nowoczesnego. I robią to dobrze, o czym świadczy wzrastająca liczba absolwentów szkół baletowych, kontynuujących naukę w placówkach zagranicznych, w Amsterdamie, Londynie czy Nowym Jorku.

>> Szkoła baletowa i guwernantka znów na topie. Wraca moda na XIX-wieczny model kształcenia

Szkoła baletowa: dla kogo?

Uczeń szkoły baletowej musi mieć odpowiednie predyspozycje. Powinien być wiotki, mieć dobre poczucie rytmu, słuch muzyczny i pamięć ruchową. Musi również być dojrzały, zdyscyplinowany (samodyscyplina to ogromnie ważna cecha zawodowego tancerza!) i  odporny psychicznie - w końcu nauka będzie polegała na wielogodzinnym powtarzaniu żmudnych i trudnych ćwiczeń.

Ze względu na powyższe wymagania do szkoły baletowej przyjmuje się dzieci w wieku 11 lat. Dziecko musi być już dość dojrzałe, ale jednocześnie nie do końca rozwinięte - chodzi o elastyczność i plastyczność ścięgien. Przez pierwsze dwa lata pedagodzy będą rozciągali ścięgna i mięśnie, aby stworzyć bazę, na której oprą dalszą pracę.

Co roku, w czerwcu, tuż przed końcem roku szkolnego, szkoły baletowe organizują egzaminy. Sprawdzane są na nich predyspozycje kandydatów. Jednak odpowiednie predyspozycje to dopiero początek - za ukończenie szkoły baletowej odpowiada przede wszystkim ciężka praca.

>> Na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać dziecko? >>

Szkoła baletowa: jak wyglądają zajęcia?

Nie da się ukryć - plan zajęć w szkole baletowej jest napięty. Poza przedmiotami ogólnokształcącymi odbywają się zajęcia muzyczne: z rytmiki, audycji muzycznych i wykonań muzycznych. Codziennie odbywają się również zajęcia z tańca klasycznego. Przez pierwsze dwa lata są one trudne i bolesne. Ciało, nieprzyzwyczajone do przyjmowania nienaturalnych pozycji, buntuje się i odmawia posłuszeństwa. Jeśli w tym okresie dziecko będzie pozostawione samo sobie i nie otrzyma wsparcia od rodziców, może się trwale zrazić do tańca.

Jeśli jednak przetrwa początkowy etap kształcenia, później będzie już tylko lepiej i są duże szanse na to, że zostanie zawodowym tancerzem. Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć - nie wiadomo, czy dziecko nie nabawi się kontuzji lub nie rozwinie się w sposób wykluczający zawodowy taniec. Ale nawet jeśli tak się stanie, będzie mogło zawodowo zająć się teorią tańca.

>> Lekcje muzyki rozwijają pamięć i ułatwiają naukę >>

Szkoła baletowa: z internatem czy bez?

W kraju działa kilka ogólnokształcących szkół baletowych, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu. Nauka trwa w nich 9 lat - placówki te przyjmują 11-latków, a wypuszczają w świat 20-letnich absolwentów z dyplomem tancerza oraz maturą.

Liczba takich szkół w kraju jest ograniczona, dlatego wiele z nich jest wyposażonych w internaty. Najczęściej mieszkają w nich utalentowane dzieci z małych miejscowości, które dzieli od domu dość duża odległość. Nie da się ukryć, że mają one dwa razy trudniej niż ich rówieśnicy, którzy w czasie nauki w szkole baletowej mieszkają w domu, z rodzicami. Muszą zmagać się nie tylko z bólem i monotonią żmudnych ćwiczeń, ale również z samotnością i tęsknotą za rodziną.

Nie wszystkie dzieci wytrzymują takie obciążenie. Rezygnacje najczęściej zdarzają się w pierwszych latach kształcenia. W wielu takich osobach pozostaje jednak miłość do tańca i odradza się pod innymi formami, np. hobbystycznym tańczeniem w zespołach ludowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Aleksandra Organa
|

w Polsce jest 5 ogólnokształcących szkół baletowych Poznań Łódź Warszawa Gdańsk Bytom i zaczynają się od 4 klasy szkoły podstawowej. chodziłam do takiej szkoły więc wiem i jest Historia tańca na której uczymy się o tańcu szkoła baletowych na świecie itp