Antygen HBs - badanie HBs w ciąży

2019-01-09 16:39

Antygen HBs to badanie, które wykonuje się w ostatnich tygodniach ciąży, by ustalić, czy ciężarna nie jest zarażona wirusem WZW B. Jeśli okaże się, że matka jest nosicielką wirusa, dziecku trzeba zaraz po urodzeniu podać immunoglobulinę, by nie doszło do uszkodzenia wątroby. Personel szpitala musi natomiast zachować szczególną ostrożność podczas zabiegów, którym poddaje matkę, by uniknąć zakażenia.

Badania w ciąży: antygen HBs
Autor: _photos.com|photos.com Co to jest antygen HBs i dlaczego wykonuje się to badanie w ciąży?

Spis treści

  1. Antygen HBs - co to za badanie?
  2. Co oznacza antygen HBs ujemny?
  3. Co oznacza dodatni HBs w ciąży?
  4. Antygen HBs - cena badania

Z artykułu dowiesz się:

  1. Antygen HBs - co to za badanie?
  2. Co oznacza antygen HBs ujemny?
  3. Co oznacza dodatni HBs w ciąży?
  4. Antygen HBs - cena badania

Antygen HBs - co to za badanie?

Antygen HBs to badanie, które wykonuje się w ostatnich tygodniach ciąży, by uniknąć ewentualnego zarażenia dziecka przy porodzie. Wykrywa ono obecność wirusa HBV, odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu B, czyli tzw. żółtaczkę wszczepienną.

HBsAg to tzw. antygen wczesny (ang. „early”), który utrzymuje się we krwi do 10 tygodni (pojawia się średnio od 3-6 tygodni od zakażenia). Jego obecność wskazuje na ostrą, aktywną infekcję i wysoką zakaźność. Jeśli HbeAg utrzymuje się we krwi dłużej niż 10-12 tygodni, może to sugerować przejście zakażenia w stan przewlekły.

Co oznacza antygen HBs ujemny?

To bardzo dobra wiadomość - oznacza bowiem, że nie jesteś nosicielką wirusa. W takiej sytuacji warto rozważyć szczepionkę przeciwko WZW B. Jej realizacja jest jednak możliwa dopiero po porodzie. Ciąża jest przeciwwskazaniem do jej wykonania. Jeśli dopiero planujesz ciążę, warto wykonać całą serię (3) szczepień przed zajściem w ciążę.

Co oznacza dodatni HBs w ciąży?

Dodatni wynik antygenu Hbs świadczy o nosicielstwie wirusa żółtaczki zakaźnej. Zakażenie tym wirusem nie zawsze objawia się dolegliwościami wątrobowymi, czasem przebiega podobnie do grypy lub nie powoduje żadnych objawów.

Dodatni HBs nie wpływa na przebieg porodu, nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Podczas porodu personel musi jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż krew pacjentki stanowi potencjalne źródło zakażenia dla innych. Ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia wirusa w życiu płodowym na dziecko, po porodzie otrzyma ono specjalną immunoglobulinę. Mając dodatni wynik HBs, można karmić piersią.

Antygen HBs - cena badania

Badanie to jest bezpłatne dla kobiet w ciąży, należy bowiem do badań obowiązkowych w tym czasie. Badanie wykonane prywatnie kosztuje ok 25 zł.

Zobacz także:

Badania w 3 trymestrze ciąży

Dokumenty do porodu: badania i dokumenty potrzebne w szpitalu

Wirusy i choroby jakimi możesz zarazić dziecko podczas porodu

Dobrze wiedzieć

Wirus B: żółtaczka wszczepiennaDostaje się do organizmu drogą pozajelitową, czyli nie przez przewód pokarmowy. Przenika do krwi (a stamtąd do wątroby) np. podczas zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, zastrzyków (dlatego ten rodzaj żółtaczki nazywany jest wszczepienną), w czasie porodu – gdy źle wysterylizowany jest sprzęt medyczny, ale i przy zabiegach kosmetycznych oraz podczas stosunku (wirus znajduje się nie tylko we krwi osoby zakażonej, ale też w nasieniu czy wydzielinie z pochwy).

Aby ustrzec się zakażenia, trzeba pilnować, by używany był sprzęt jednorazowy, a pielęgniarka zakładała rękawiczki, dbać o higienę, nie używać cudzych szczoteczek do zębów, ręczników ani sprzętu do depilacji. Ponadto nie zmieniać partnerów seksualnych i zabezpieczać się prezerwatywą. Przed operacją i poważniejszym zabiegiem trzeba się zaszczepić. Po przechorowaniu jest się nosicielem wirusa HBV do końca życia, co oznacza, że można zarażać inne osoby.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza