Odciski na stopach - jak im zapobiegać i jak pozbyć się odcisków?

2020-10-21 12:49

Odciski na stopach miał pewnie każdy z nas, przynajmniej raz w życiu - np. po kupieniu nowych butów. Odciski mogą pojawić się na pięcie, palcach czy też między nimi. Zdarzają się zarówno kobietom często chodzącym w szpilkach, jak i podczas np. wędrówek górskich czy biegania. Jak szybko i skutecznie można się pozbyć odcisków? Co robić, aby uniknąć odcisków?

Odciski na stopach - jak im zapobiegać i
Autor: Getty images Jak pozbyć się odcisków?

Nie dość, że odciski na stopach to nieprzyjemna przypadłość, to jest też ona dość nieestetyczna. Nieleczone odciski mogą prowadzić do stanu zapalnego i bardzo długo się goić, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dotykają każdego z nas i mogą przytrafiać się nawet podczas noszenia obuwia, które wcześniej ich nie powodowało. Czy istnieją domowe sposoby na zapobieganie odciskom na stopach?

Spis treści

  1. Czym jest odcisk?
  2. Dlaczego powstają odciski?
  3. Przyczyny odcisków
  4. Leczenie odcisków na stopach
  5. Odcisk a kurzajka
  6. Usuwanie odcisków- domowe sposoby
  7. Jak zapobiec odciskom?

Czym jest odcisk?

Odcisk to nic innego jak reakcja obronna naszego naskórka na nadmierny ucisk lub tarcie. Do jego rodzajów zaliczamy modzele i nagniotki. Warstwa kolczysta i rogowa naskórka na skutek działającego czynnika ulegają pogrubieniu. Zazwyczaj charakteryzuje się to żółtym zabarwieniem. Odcisk jest też twardy w dotyku i zazwyczaj bolesny. Czasami obecne jest również zaczerwienienie.

Dlaczego powstają odciski?

Modzele, czyli jeden z rodzajów pogrubienia naskórka, powstają z powodu noszenia zbyt ciasnego obuwia. Najczęściej znajdują się one na podeszwach stóp lub na zgięciach palców. Podobnie jest w przypadku nagniotek. Ich najczęstszą lokalizacją jest jednak przestrzeń między 4. a 5. palcem u stopy.

Warto wiedzieć

Skutkiem źle dobranego obuwia lub częstego chodzenia na wysokich obcasach może być ostroga piętowa. Jest to zmiana zwyrodnieniowa prowadząca do narośli kostnej na kości piętowej. Powoduje to ból pięty oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Jeśli więc boli cię pięta, a nie zaobserwowałaś odcisku lub innej zmiany na skórze, może to być właśnie ostroga kostna. Aby ją stwierdzić należy wykonać zdjęcie RTG. Leczenie zaś jest znacznie trudniejsze i dłuższe niż w przypadku pogrubienia naskórka.

Przyczyny odcisków

Do najczęstszych przyczyn powstawania modzeli i nagniotek należą źle dopasowane obuwie, które wykonane jest ze zbyt ciasnego lub po prostu sztucznego materiału. Do ich powstawania dochodzi również, gdy czubek naszych butów jest zbyt wąski, a palce tłoczą się i o siebie pocierają.

Odciski mogą być także spowodowane ubieraniem zbyt ciasnych skarpetek czy rajstop. Istotną kwestią jest też nieprawidłowa pielęgnacja stóp, niestosowanie kremów nawilżających oraz nadmierne używanie pumeksu. Sposób chodzenia może również przyczynić się do częstszego powstawania odcisków. Jeśli więc pojawiają się one, mimo zmiany obuwia oraz często nawracają, warto udać się do lekarza ortopedy.

Leczenie odcisków na stopach

Zazwyczaj zgrubienie naskórka takie jak modzele czy nagniotki leczy się stosując kremy złuszczające i nawilżające. Dobrze jeśli w swoim składzie zawierają między innymi mocznik czy kwas salicylowy. W przypadku powstania odcisku, aby zmniejszyć dyskomfort podczas noszenia obuwia można stosować specjalne plastry.

Jeśli w okolicy odcisku pojawia się ropna treść należy udać się do dermatologa, ponieważ prawdopodobnie doszło do nadkażenia rany i apteczne środki bez recepty mogą nie wystarczyć. Czasami konieczne jest również badanie dermatoskopowe, dzięki któremu lekarz może odróżnić odcisk od brodawek podeszwowych wywoływanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które popularnie nazywane są kurzajkami.

Odcisk a kurzajka

Zgrubienie naskórka można łatwo pomylić ze zmianami spowodowanymi HPV - kurzajkami. Zazwyczaj występują pojedynczo i są bolesne. Różnią się one jednak swoim pochodzeniem. Kurzajki są zaraźliwe, pojawiają się zazwyczaj po kontakcie z wirusem np. podczas wizyty na basenie. Często dotykają dzieci i osoby z obniżoną odpornością.

Kurzajki należy leczyć po konsultacji z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie postępowanie, np. wymrożenie czy łyżeczkowanie zmiany. Odciski, jak już wcześniej zostało wspomniane, zazwyczaj mijają po zmianie obuwia oraz stosowaniu powszechnie dostępnych kremów lub plastrów.

Usuwanie odcisków- domowe sposoby

Należy pamiętać, że nieprawidłowe usuwanie modzeli i nagniotków może prowadzić do groźnych infekcji. Istnieją domowe sposoby takie jak moczenie w wodzie z sodą oczyszczoną lub solą czy też delikatny peeling zmian oraz smarowanie np. wazeliną. W Internecie jest dużo informacji dotyczących naturalnych sposobów, ale nie u wszystkich przynoszą one zamierzony skutek. Nie powinno się na przykład stosować na skórę świeżego czosnku, ponieważ może on powodować między innymi poparzenie skóry.

Samodzielnego usuwania modzeli i nagniotek powinny unikać osoby chorujące na cukrzycę, u których ryzyko zakażenia rany i stworzenia owrzodzenia jest znacznie większe niż u zdrowych osób. Duże modzele i nagniotki można usunąć w gabinecie pedicure, lekarza chirurga lub coraz popularniejszych obecnie, podologów.

Jak zapobiec odciskom?

Należy kupować dobrze dopasowane oraz wygodne obuwie. Nie powinno się przeciążać stóp, a także spędzać całego dnia w wysokich szpilkach. Kupowanie za dużych butów też jest niewskazane. But źle przylegający obciera regularnie naszą skórę na stopach prowadząc do odcisków.

Należy dbać o pozbywanie się zrogowaciałego naskórka poprzez peeling, stosowanie odpowiednich kremów oraz moczenie stóp w wodzie z solą. Lepiej unikać bardzo popularnych kiedyś pumeksów, ponieważ są one źródłem drobnoustrojów, które mogą nadkazić naszą ranę i doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Jeśli posiadasz deformację stóp lub inne schorzenie stwierdzone przez ortopedę, dobrym rozwiązaniem na uniknięcie odcisków będzie stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych. Chcąc zapobiec powstawaniu nagniotków można również zakupić specjalne poduszeczki, które stosuje się między palce u stóp.

Czytaj: Stopy w ciąży: dlaczego puchną stopy i jak radzić sobie z problemami ze stopami w ciąży?

Łuszczyca paznokci: przyczyny, leczenie. Czy można malować paznokcie z łuszczycą?

Zakażenie pasożytami: wszawica, grzybica, świerzb, giardioza, kurzajki. Jak je wyleczyć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza