Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

2021-06-29 15:02

Odbiór dziecka ze szpitala to pierwszy ojcowski egzamin. Przed wypisem ze szpitala, warto dobrze przygotować się do powrotu z noworodkiem do domu. Najlepiej żeby rodzice uzgodnili jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala. Istotna jest również kwestia bezpiecznej podróży noworodka. Dowiedz się, co jest potrzebne dla noworodka na wyjście ze szpitala.

Powrót do domu z noworodkiem
Autor: Getty Images

Spis treści:

    1. Ile trwa pobyt w szpitalu z noworodkiem?
    2. Ubranie dla mamy na wyjście ze szpitala po porodzie
    3. Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala
    4. Posiłek i picie przed wyjściem ze szpitala
    5. Co jest potrzebne dla noworodka na wyjście ze szpitala
    6. Fotelik samochodowy dla noworodka
    7. Bezpieczna podróż z noworodkiem

Ile trwa pobyt w szpitalu z noworodkiem?

To, kiedy matka i dziecko wrócą ze szpitala do domu, zależy od tego, jak przebiegał poród, a także od samopoczucia mamy i noworodka. Zwykle jednak jest tak, że szpital po porodzie naturalnym opuszcza się w 2.–3. dobie, a po cesarce nawet po 4–5 dniach. Wiadomość otrzymasz dzień wcześniej, będzie więc czas na to, aby spakować to, co niezbędne.

Jak wygląda pierwszy miesiąc z noworodkiem? Zobacz WIDEO

Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Ubranie dla mamy na wyjście ze szpitala po porodzie

Niektóre szpitale pozwalają ciężarnej mieć swoje ubrania (na sali albo w szpitalnej przechowalni), w wielu jednak osoba towarzysząca przyszłej mamie musi je zabrać – a potem przywieźć w dniu wypisu ze szpitala.

Najprościej byłoby, gdyby przyszła mama zawczasu spakowała torbę z ubraniami na powrót. Ale w ferworze przedporodowych emocji łatwo o tym zapomnieć. Jeśli więc to zadanie spadnie na tatę, niech nie pakuje do torby odzieży, w jakiej kobieta chodziła przed ciążą.

Choć brzuch po porodzie jest mniejszy, to jednak nadal będzie na tyle duży, że na pewno nie zmieści się w swoje dawne ubrania. Poza tym kobiecie po porodzie musi być wygodnie. Przed pakowaniem sprawdź prognozę pogody i dopasuj ubrania do temperatury, jaka będzie na dworze.

Spakuj ciążowe spodnie lub spódnicę, bluzkę, komplet bielizny, skarpetki, w chłodniejszy dzień sweter albo kurtkę, no i pamiętaj o butach! Najwygodniejsze będą takie bez obcasa.

Nasza rada: po porodzie sprawdzają się ubrania luźne, nie pakuj więc takich, które mają gumkę ściskającą w pasie (dotyczy to zwłaszcza bielizny). Ze względu na krwawienie poporodowe lepiej sprawdzą się spódnica albo spodnie w ciemnym kolorze.

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala

Na odbiór dziecka ze szpitala najlepiej ubrać go tak, jak sami się ubieramy, dodając jedną warstwę odzieży. Jeśli będziecie opuszczać szpital przy pięknej pogodzie, najlepszym ubraniem dla noworodka będzie pajacyk i body, na główkę bawełniana czapeczka, i lekki kocyk do przykrycia.

W co ubrać noworodka w ciepły, ale nie upalny dzień? Można założyć mu dodatkowo lekki sweterek. Gdy zaś dzień będzie chłodniejszy, przyda się body z długim rękawem, śpioszki ze stópkami (jeśli nie mają stópek, zabierz dodatkowo skarpetki), sweterek.

Jeśli temperatura spadnie poniżej 10°C, spakuj kombinezon z polaru i ciepłą czapeczkę. Niezależnie od pogody zabierz kocyk do okrycia maluszka. Nie pakuj rajstop, dżinsów, bluzy zakładanej przez głowę, nawet jeśli twoje dziecko ma je w swojej garderobie – choć maluszek bardzo ładnie w nich wygląda, zdecydowanie nie są to ubrania wygodne dla noworodka. Buty również nie będą mu potrzebne – stópki w śpioszkach wystarczy okryć kocykiem.

Zobacz jak ubrać niemowlę latem:

Posiłek i picie przed wyjściem ze szpitala

W dniu powrotu ze szpitala zwykle nie przysługuje już szpitalny obiad, tymczasem zanim otrzymacie niezbędne zaświadczenia, wyniki badań, a żona podpisze się na dokumencie wypisu itp., mija zwykle kilka godzin. Twoja żona może więc zgłodnieć, dlatego zabierz ze sobą kanapkę, jakieś owoce, a także coś do picia. Menu warto ustalić z żoną, by dostała to, co lubi. Jeśli twoja żona karmi piersią, lepiej nie zabieraj słodzonych, gazowanych napojów, zdecydowanie lepsza będzie butelkowana woda mineralna.

Czytaj: Co możesz pić, gdy karmisz piersią

Co jest potrzebne dla noworodka na wyjście ze szpitala

Jeśli mieszkacie daleko na powrót ze szpitala do domu koniecznie spakuj rzeczy potrzebne podczas przewijania. Czyli kilka jednorazowych pieluszek, chusteczki wilgotne, coś do podłożenia maluszkowi pod pupę podczas przewijania, krem zapobiegający odparzeniom (jeśli stosujecie pieluszki, które nie mają mikrootworków pochłaniających kał, które taki krem zatyka).

Gdy maluszek jest karmiony butelką, potrzebne będą również: umyta, wyparzona butelka ze smoczkiem, przeznaczona dla dzieci od urodzenia, zapas mieszanki, gorąca woda w termosie.

Fotelik samochodowy dla noworodka

Jeśli wracacie ze szpitala autem niezbędny jest fotelik samochodowy dla noworodka. Trzymanie dziecka na rękach jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego, no i niebezpieczne. Nie warto ryzykować, nawet jeśli droga, którą musicie pokonać, nie jest długa.

Fotelik samochodowy najlepiej kupić jeszcze przed narodzinami dziecka, bo na znalezienie odpowiedniego modelu trzeba poświęcić trochę czasu. W ostateczności może go zastąpić gondola wózka, jeśli jest wyposażona w system pasów pozwalających na jej zamontowanie w samochodzie. A jeśli podróż z noworodkiem będziecie odbywać się taksówką? Tu też fotelik samochodowy jest niezbędny, i najlepiej jest mieć własny, bo rzadko która korporacja ma je na wyposażeniu.

Czytaj: Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka?

Bezpieczna podróż z noworodkiem

Do samochodu najlepiej zanieść maluszka już w foteliku. Najlepiej gdyby zrobił to tata – przez pewien czas po porodzie kobiecie nie będzie wolno dźwigać niczego ciężkiego. Tato! Zapamiętaj - jeśli będziesz musiał kursować z bagażami do auta kilka razy, dziecko zanieś na samym końcu, aby nawet na chwilę nie zostało samo. Twoja żona powinna usiąść przy dziecku z tyłu, koniecznie zapinając się pasami bezpieczeństwa – dzieci, które czują obok siebie obecność mamy, są spokojniejsze.

Podczas podróży z noworodkiem nie wolno włączać głośnej muzyki, otwierać szeroko okien ani uruchamiać klimatyzacji na pełną moc. Jeśli dziecko zacznie płakać, nie stresujcie się, a ty tato  przyspieszaj, by jak najszybciej dojechać do domu, tylko poszukaj miejsca, w którym możecie zaparkować, ustalić przyczynę płaczu i uspokoić dziecko.

miesięcznik "M jak mama"

Sonda
Co zakładasz dziecku latem?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza