Gładkie włosy - jaki je uzyskać? Sposoby na piękne i gładkie włosy

2020-11-30 15:44

Gładkie włosy to marzenie niejednej kobiety. Na szczęście istnieje dużo sposobów, by je spełnić i cieszyć się pięknymi, zdrowymi oraz gładkimi włosami. Ujawniamy, co zrobić, żeby mieć gładkie włosy.

Gładkie włosy - jaki je uzyskać? Sposoby na piękne i gładkie włosy

i

Autor: Getty images Czy są jakieś metody na gładkie włosy?

Gładkie włosy już na stałe wpisały w kanon urody i stały się obiektem pożądania wielu kobiet. Mimo że każdy rodzaj włosów może prezentować się pięknie, to jednak gładkie włosy stały się wzorem włosów zdrowych i lepiej się układających. Każda kobieta, która obecnie marzy o gładkich włosach, może ten efekt osiągnąć zarówno dzięki zabiegom w salonie fryzjerskim, jak i we własnej łazience.

Okazuje się, że istnieje mnóstwo sposobów na gładkie włosy, ale ich wybór powinien być uzależniony od rodzaju włosów. Warto wiedzieć, który sposób sprawdzi się najlepiej i będzie najbezpieczniejszy dla naszych włosów.

Spis treści

  1. Gładkie włosy a rodzaj włosów
  2. Zabiegi na gładkie włosy
  3. Gładkie włosy dzięki kosmetykom
  4. Naturalne i domowe sposoby na gładkie włosy
  5. Gładkie włosy dzięki olejowaniu
  6. Gładkie włosy dzięki sprzętom fryzjerskim

Gładkie włosy a rodzaj włosów

Nie każde włosy są z natury gładkie i nie zawsze efekt gładkich włosów można uzyskać w prosty i mało inwazyjny sposób. Wszystko zależy od porowatości włosów, czyli ich struktury. Włosy, które mają niską porowatość, a więc ich łuski gładko do siebie przylegają, są z natury gładkie, śliskie i wręcz wyślizgują się z gumek czy spinek.

Sprawa przedstawia się zupełnie inaczej w przypadku włosów o średniej oraz wysokiej porowatości. Takie włosy mają łuski, które odstają i nie przylegają do siebie, są rozchylone, co tworzy nierówną strukturę włosa. Gołym okiem oczywiście tego nie widzimy, za to włosy puszą się, falują lub kręcą - zależy od stopnia porowatości.

Takie włosy wymagają wielu składników pielęgnacji i w ich przypadku nico trudniej uzyskać efekt gładkiej tafli, ale nie jest to niemożliwe!

Zabiegi na gładkie włosy

Aby ujarzmić niesforne puszące się włosy, można zdecydować się na różne zabiegi w salonach fryzjerskich. Jednym z najpopularniejszych i gwarantujących efekt gładkich włosów jest keratynowe prostowanie. Zabieg ten uważany jest za nieszkodliwy i odżywiający włosy.

Polega na nałożeniu na włosy keratyny, czyli białka, które jest naturalnym budulcem włosa, i "wprasowaniu jej" we włosy przy pomocy prostownicy ustawionej na wysoką temperaturę. Pod wpływem wysokiej temperatury łuski włosa otwierają się, a keratyna ma szansę dostać się do ubytków i uzupełnić je, w ten sposób zmieniając strukturę włosów. Włosy po zabiegu są gładkie, lśniące i wyglądają jak naturalnie wysoko porowate. Łuski są domknięte, nie odstają i nie ma już mowy o puszeniu się lub falowaniu włosów.

Innym zabiegiem, który również polecają salony fryzjerskie, jest botoks włosów. Nie ma on oczywiście nic wspólnego z toksyną botulinową, którą wykorzystuje się w zabiegach na twarz. Botoks na włosy jest zabiegiem nieinwazyjnym i regenerującym włosy, a przy okazji wygładzającym je.

Polega na nałożeniu na włosy serum, które zawiera kolagen, keratynę, kwas hialuronowy. Efektami można się cieszyć nieco krócej niż w przypadku keratynowego prostowania, bo botoks utrzymuje się na włosach do 15 myć. Można go jednak powtarzać regularnie bez uszczerbku na włosach.

Kolejnym popularnym zabiegiem, który wygładza włosy jest regeneracja Olaplex. Zabieg ten najczęściej polecany jest przy włosach farbowanych, ale i zniszczonych częstymi stylizacjami. Polega na odbudowaniu mostków dwusiarczkowych, które zostają zniszczone właśnie podczas dekoloryzacji czy działania wysokiej temperatury lub uszkodzeń mechanicznych. Podczas wykonywania zabiegu produkt wnika w strukturę włosów i naprawia ją.

Włosy po zabiegu są gładkie, błyszczące i miękkie. Warto również wiedzieć, że kurację można przeprowadzić także w domu, nie tylko w salonach fryzjerskich.

Czytaj: Doczepianie włosów obciąża naturalne włosy? Na czym polega zabieg?

Polerowanie włosów: co to za zabieg? Cena, opinie, efekty

Czy są jakieś sposoby na wypadające włosy po ciąży? Trycholog podpowiada młodym mamom

Gładkie włosy dzięki kosmetykom

Nie zawsze jednak czas czy finanse pozwalają na wizyty u fryzjerów i dość kosztowne zabiegi prostujące czy wygładzające włosy. Na szczęście na rynku istnieje wiele produktów, dzięki którym można cieszyć się gładkimi włosami, stosując je w domowym zaciszu.

Wybierając się do drogerii po kosmetyki na gładkie włosy, szukaj przede wszystkim odżywek i masek do włosów, które w swoich składach zawierają emolienty. To właśnie one odpowiadają za działanie nawilżające i natłuszczające, a przy tym również wygładzające. Zwracaj więc uwagę, czy kosmetyk zawiera:

  • masła roślinne, np. shea czy kakaowe,
  • oleje roślinne, np. olej arganowy, lniany lub kokosowy,
  • lanolinę,
  • silikony,
  • alkohole tłuszczowe.

Dobrym pomysłem na gładkie włosy jest także stosowanie nawilżających oraz wygładzających hydrolatów, a także olejków lub serum już po umyciu włosów. Takie produkty domykają łuski włosów, dzięki czemu mniej się puszą i stają się gładsze oraz błyszczące.

Naturalne i domowe sposoby na gładkie włosy

Istnieją również naturalne sposoby, dzięki którym możemy cieszyć się gładkimi włosami. Naturalne metody są nie tylko skuteczne, ale także niedrogie. Składniki niezbędne do wygładzenia włosów znajdziemy bez problemu wśród kuchennych zasobów. Przede wszystkim warto przygotować płukanki do włosów. Powinny być one zakwaszające, ponieważ zasadowe pH otwiera łuski włosów, przez co tracą one swoją gładkość.

Warto wiedzieć, że większość szamponów ma zasadowe pH, dlatego dla równowagi warto wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki o kwaśnym pH. Tu pomocne mogą być naturalne płukanki domowej produkcji, np. płukanka octowa. Do jej przygotowania wystarczy letnia woda oraz ocet jabłkowy. Aby przygotować płukankę, musimy połączyć dwie szklanki wody z dwiema łyżkami octu.

Tak przygotowaną miksturę nakładamy w ostatnim etapie pielęgnacji włosów, czyli po zastosowaniu maski lub odżywki. Po nałożeniu płukanki spłukujemy ją chłodną wodą. Jeśli w domu nie ma octu jabłkowego, to można użyć także innych produktów, które wykazują działanie wygładzające. Mowa tu o cytrynie, kawie, czarnej herbacie czy piwie.

Dobrym sposobem jest też płukanie włosów zimną wodą. Warto wiedzieć, że ciepła woda otwiera łuski włosa, natomiast zimna je zamyka. Można więc na początkowym etapie mycia włosów użyć ciepłej wody, która otworzy łyski i pozwoli wniknąć składnikom maski lub odżywki do wewnątrz. Potem natomiast należy przepłukać włosy zimną wodą, by łuski zamknąć i cieszyć się gładkimi włosami.

Fryzury damskie 2020 dla półdługich włosów. REWELACJA. To jest MODNE

Gładkie włosy dzięki olejowaniu

Kolejnym popularnym i polecanym sposobem na gładkie włosy jest ich olejowanie. Oleje są zaliczane do emolientów, a więc składników, które nawilżają, natłuszczają i wygładzają włosy. Olejowanie już od dawna jest hitem wśród włosomaniaczek i jedną z najlepszych metod pielęgnacji włosów.

Zawsze jednak należy wybrać odpowiedni olej do porowatości swoich włosów. Nie każdy olej wpływa pozytywnie na dany rodzaj włosa. Czasem może zrobić więcej szkód niż pożytku.

Oleje dla włosów o niskiej porowatości:

  • kokosowy,
  • arganowy,
  • palmowy,
  • babassu,
  • masło shea,
  • masło kakaowe.

Oleje dla włosów o średniej porowatości:

  • arganowy,
  • kokosowy,
  • słonecznikowy,
  • jojoba,
  • z orzechów makadamia,
  • laskowych i włoskich,
  • oliwa z oliwek,
  • masło shea.

Oleje dla włosów o wysokiej porowatości:

  • lniany,
  • awokado,
  • oliwa z oliwek
  • z orzechów laskowych,
  • z orzechów makadamia,
  • ze słodkich migdałów,
  • z pestek winogron.

Olej zawsze należy nałożyć na suche włosy. Najlepiej jest zaaplikować go na całej długości włosów, również na głowę. Warto owinąć potem głowę folią i nałożyć na nią ręcznik lub czapkę, by pod wpływem ciepła olej wniknął w głębsze struktury włosów.

Dobrym pomysłem jest również położenie się spać z włosami, na których jest nałożony olej, a następnie umycie włosów rano. Taki sposób pielęgnacji daje najlepsze efekty.

Czytaj: Jak zregenerować włosy po zimie? 5 porad dla zabieganych mam [GALERIA]

WYPADANIE WŁOSÓW a OLEJOWANIE. Czy włosy wypadają przez niewłaściwą pielęgnację?

Gładkie włosy dzięki sprzętom fryzjerskim

To jednak nie koniec sposobów na gładkie włosy. Gdy wiele metod zawiedzie lub chcemy zawalczyć o jeszcze lepszy efekt, można skorzystać ze sprzętów fryzjerskich. W tym przypadku polecane są suszarki z funkcją jonizacji. Jej działanie polega na tym, że emituje aniony, które mają ujemne ładunki, neutralizujące dodatnie kationy, które powstają przy użyciu wysokiej temperatury.

To ważne, ponieważ dodatnio naładowane kationy powodują elektryzowanie włosów. Ujemne aniony pozwalają więc włosy wygładzić. Aby spotęgować efekt wygładzenia, warto zawsze na koniec użyć zimnego nawiewu, który dodatkowo domknie łuski włosów.

Na rynku istnieją także prostownice z jonizacją. Taki sprzęt wygładza włosy, sprawia, że nie elektryzują się, są gładkie i miękkie w dotyku. Mimo że często tego typu prostownice posiadają dodatkowo funkcje chroniące włosy przed wysoką temperaturą, to jednak zawsze przed ich użyciem należy nałożyć produkty ochronne.

W sklepach fryzjerskich lub drogeriach kosmetycznych można kupić mgiełki czy serum z funkcją ochrony przed wpływem wysokiej temperatury, a przy okazji wygładzające włosy.

Typy urody: jakim typem jesteś?
Pytanie 1 z 5
Jaki jest twój naturalny kolor włosów?