W czasie choroby lub przedłużającego się przeziębienia twarz jest wciąż opuchnięta, zaczerwieniona lub blada jak ściana. Z nosa leci katar, oczy są załzawione i przekrwione, a dodatkowo na skórze pojawiają się przesuszenia powstałe od ocierania chusteczką.
W takich chwilach najchętniej położyłabyś się z gorącą herbatą w ręku i nakryła kołdrą, ale przecież nikt nie zastąpi cię w pracy, nie napisze egzaminu, nie odbierze dziecka z przedszkola, prawda? Na ratunek przychodzi makijaż, inny niż ten, który robisz zazwyczaj.
Spis treści
- Na co zwrócić uwagę wykonując makijaż?
- Jak zatuszować zaczerwienieni nosa?
- Jak przywrócić oczom blask?
- Makijaż, który tuszuje oznaki przeziębienia
Jak przywrócić oczom blask?
Aby ukryć zaczerwienienie oczu, warto kupić krople redukujące zaczerwienienie spojówek i zaaplikować je chwilę przed wykonaniem makijażu. Cienie do powiek z mocnym połyskiem odłóż na później, bo podkreślają charakterystyczne dla przeziębienia błyszczenie się oczu. To samo dotyczy różowych cieni i czerwonej szminki. Te kosmetyki zostaw na czas zdrowia.
Wykorzystaj okłady z herbaty lub żel z arniki, by jeszcze przed pomalowaniem się zmniejszyć widoczność opuchlizny.
Na co zwrócić uwagę wykonując makijaż?
Nie staraj się na siłę „zamalować” oznak choroby, ani stworzyć imprezowego stylu. W połączeniu z katarem będzie to wyglądać komicznie. Dlatego postaraj się, żeby twój makijaż wyglądał jak najbardziej naturalnie.
Skup się na elementach niezaatakowanych przez chorobę - na brwiach, ustach, włosach. Podkreślając je, odwrócisz uwagę od reszty. Spróbuj też zatuszować zmiany będące wynikiem choroby.
Czytaj również: Jak dbać o włosy w trakcie karmienia piersią, by były piękne i nie wypadały?
Makijaż dla mam - TOP 5 produktów do łatwego i trwałego make-upu
Jak zatuszować zaczerwienieni nosa?
Najbardziej newralgiczna część podczas przeziębienia to oczywiście nos. Katar zmusza do ciągłego sięgania po chusteczki. Z powodu wydmuchiwania nosa i dotykania nozdrzy, skóra wokół staje się zaczerwieniona, bardzo sucha (wydzielina zawiera sól, podobnie jak łzy), czasem nawet zaczyna się łuszczyć.
Przed nałożeniem makijażu nałóż w to miejsce wazelinę lub wetrzyj kilka kropel oliwy przynajmniej na 5 - 10 minut. Dzięki temu nawilżysz skórę, która lepiej „zachowa się” podczas nakładania podkładu i pudru.
Oprócz suchości nos jest problematyczny ze względu na opuchliznę, ale da się to zamaskować konturowaniem. W tym czasie zrezygnuj z toników ściągających i kremów matujących, które jeszcze bardziej podrażnią wysuszoną skórę.
Makijaż, który tuszuje oznaki przeziębienia
- Oczyszczoną skórę twarzy posmaruj kremem nawilżającym o lekkiej konsystencji.
- Usta pomaluj pomadką nawilżającą.
- Nałóż bazę rozświetlającą na całą powierzchnię twarzy, omijając skórę wokół oczu.
- Powieki pomaluj matowym cieniem - sypkim lub w kremie.
- Zaznacz ciemniejszym kolorem zgięcie górnej powieki.
- Tuż pod łukiem brwiowym użyj błyszczącej jasnej kredki lub opalizującego cienia do powiek.
- Wytuszuj rzęsy maskarą. Jeśli łzawią ci oczy, to wybierz wodoodporny tusz lub nie maluj dolnych rzęs.
- Nałóż podkład o przedłużonej trwałości, który nie wysusza. Może być nawilżający, kryjący, rozświetlający.
- Pod oczy nałóż korektor.
- Ciemną brązową kredką do konturowania twarzy lub korektorem namaluj kreski tuż pod kośćmi policzkowymi oraz na krawędziach nosa, a następnie rozetrzyj pędzlem lub gąbką.
- Szerokim pędzlem nałóż niewielką ilość pudru utrwalającego. Jeśli twój podkład zapewnia ładne wykończenie makijażu, możesz pominąć ten krok.
- Podkreśl owal twarzy bronzerem.
- Skronie zaznacz rozświetlaczem.
- Usta obrysuj kredką w odcieniu beżu lub bladego różu, jak najbardziej zbliżonym do twojego naturalnego koloru warg.
- Brwi przeczesz i usuń z nich resztki podkładu. Następnie zaznacz ich kształt kredką lub tuszem do brwi.