Olejek musztardowy – twoje włosy będą po nim rosnąć jak szalone!

2021-10-22 15:01

Olejek musztardowy to hit włosomaniaczek – nie tylko wzmacnia cebulki i działa na porost włosów, ale też sprawia, że stają się bardziej błyszczące, zdrowsze, odżywione i mocniejsze. Jak go stosować i na co należy uważać, gdy zdecydujemy się go używać?

Olejek musztardowy – twoje włosy będą po nim rosnąć jak szalone!

i

Autor: Getty images Olejek musztardowy – twoje włosy będą po nim rosnąć jak szalone!

Olejek musztardowy jest polecany szczególnie włosom nisko- i średnioporowatym, takim, którym brakuje blasku i wzmocnienia. Jeśli twoje włosy nadmiernie wypadają i są słabe, sprawdź, gdzie go kupić i jak używać, by przyniósł pożądane efekty. Oto zalety olejku musztardowego.

Spis treści

  1. Co to jest olejek musztardowy?
  2. Właściwości olejku musztardowego
  3. Jak działa na włosy olejek musztardowy?
  4. Jak stosować na włosy olejek musztardowy?
  5. Czy olejek musztardowy może być stosowany na brwi?
  6. Czy olejek musztardowy jest bezpieczny?
  7. Gdzie kupić i ile kosztuje olejek musztardowy?
Jak wzmocnić osłabione włosy

Co to jest olejek musztardowy?

Jest to olej zwany też gorczycowym, ponieważ pozyskuje się go z nasion gorczycy – to dlatego ma mocny (a wręcz ostry) zapach i intensywny, żółty kolor. W niektórych krajach, takich jak Bangladesz, Indie czy Pakistan, stosuje się go w kuchni do gotowania.

Nic dziwnego – podkreśla smak sałatek, świetnie smakuje z czosnkiem, a przy tym wspomaga walkę z problemami ze strony układu trawiennego. Słynie też z właściwości pielęgnacyjnych – świetnie działa na skórę, a przede wszystkim na włosy.

Właściwości olejku musztardowego

Jego pozytywne działanie na organizm człowieka wynika z szeregu witamin i składników mineralnych, które zawiera w swoim składzie. Znajdziemy w nim m.in.: witaminy A, B1, C, E, H, K, PP, a także magnez, cynk, selen, wapń, żelazo, beta-karoten oraz kwasy omega-3, omega-6 i omega-9.

W olejku gorczycowym znajduje się także retinol, który przyspiesza proces złuszczania się martwego naskórka. W efekcie nałożony na skórę odnawia ją, pomaga pozbyć się przesuszenia, natłuszcza oraz odżywia. Jest idealny na chłodne dni, ponieważ świetnie rozgrzewa – warto nakładać go na zimne dłonie czy stopy.

Włosomaniaczki, czyli zwolenniczki dbania o włosy, zachwalają także jego działanie na tę sferę ciała – po olejku musztardowym czupryna jest wzmocniona i znacząco poprawia się jej kondycja.

Botoks na włosy: na czym polega zabieg i czy można go zrobić w domu?

Jak szybko zapuścić włosy - sposoby na piękną długą fryzurę

Jak działa na włosy olejek musztardowy?

Zalet olejku musztardowego w kontekście włosów jest wiele. Przede wszystkim:

  • wzmaga mikrokrążenie skóry głowy, a w rezultacie przyspiesza porost włosów;
  • zapobiega wypadaniu włosów;
  • sprawia, że włosy stają się zdrowsze, grubsze i mocniejsze;
  • nawilża skórę głowy, pozytywnie wpływając na cebulki włosowe;
  • nadaje włosom blask;łagodzi stany zapalne skóry głowy;
  • pomaga zwalczyć łupież.

Olejek musztardowy poleca się głównie osobom o włosach osłabionych, pozbawionych blasku, łamliwych, suchych i zniszczonych. Regularne stosowanie zewnętrzne oleju wzmocni je, pomoże nawilżyć, dociążyć i nabłyszczyć, sprawi też, że będą bardziej elastyczne.

Co więcej, jak każdy olej stosowany na długości włosów zabezpieczy je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych – ochroni przed wiatrem i mrozem.

Warto też dodać, że olej musztardowy sprawdzi się u osób mających wrażliwą skórę głowy – zadziała na nią kojąco, załagodzi stany zapalne i przyspieszy regenerację naskórka. Jednak uwaga – nie należy nakładać go na uszkodzoną skórę, gdyż działa rozgrzewająco i może spowodować pieczenie.

Jak stosować na włosy olejek musztardowy?

W zależności od potrzeb olej musztardowy można stosować na trzy sposoby: na końcówki, na skórę głowy lub do olejowania całych włosów. Oto instrukcje:

Olejek musztardowy na końcówki:

wyciśnij odrobinę olejku na dłonie – wystarczy 5-10 kropli.Delikatnie wsmaruj go w suche lub wilgotne końcówki włosów. Pamiętaj, by nie stosować olejku na całkiem mokre włosy – wcześniej podsusz je lub odciśnij w ręcznik.

Olejek musztardowy na skórę głowy:

Rozczesz włosy.Za pomocą grzebienia rób na przestrzeni całej głowy raz przy razie przedziałki zaczynając od czoła i wsmarowuj w nie odrobinę oleju. Możesz robić to palcami lub psikać na skórę olejkiem przelanym do buteleczki z atomizerem.

Dobrym pomysłem jest połączyć nakładanie oleju z delikatnym masażem skóry głowy za pomocą opuszków – pobudzi to skórę i cebulki włosowe do działania i wzmocni cały proces. Za pierwszym razem tak wmasowany olejek pozostaw na skórze na pół godziny, a następnie umyj głowę szamponem i nałóż odżywkę lub maskę.

Jeśli skóra zareaguje na zabieg pozytywnie i nie pojawią się żadne skutki uboczne, możesz wydłużyć czas trzymania oleju do kilku godzin, a nawet na całą noc. Tak zastosowany olejek wzmocni włosy, pomoże na ich wypadanie, zredukuje przesuszenie skóry, a w niektórych przypadkach może nawet zmniejszyć przetłuszczanie.

Nie każdy o tym wie, ale można go też z powodzeniem wykorzystać do wykonania… peelingu skóry głowy. Wystarczy odrobinę olejku wymieszać z drobnym cukrem i nałożyć na skalp, wykonując delikatny masaż. Pobudzimy w ten sposób skórę i ułatwimy usunięcie martwego naskórka.

Jaki masz typ włosów?
Pytanie 1 z 7
Jak twoje włosy zachowują się po farbowaniu?

Olejek musztardowy do olejowania całych włosów:

Rozczesz włosy.Podziel włosy na partie i na każdą z nich nałóż olejek, a następnie delikatnie rozczesz grzebieniem, by dobrze rozprowadzić go na całej długości.

Zwiąż lub upnij włosy i schowaj pod czepek lub ręcznik. Uważaj jednak, bo olejek musztardowy może je zabrudzić. Za pierwszym razem zmyj olej z włosów szamponem po godzinie i zastosuj maskę lub odżywkę. Kolejny raz możesz zostawić go na dłużej, nawet na całą noc.

Olejowanie włosów na długości można oczywiście połączyć z olejowaniem skóry głowy. Aby dało efekty, należy wykonywać je systematycznie 2-3 razy w tygodniu.

Do zmycia olejku najlepiej użyć delikatnego szamponu – jeśli po umyciu włosy nadal będą tłuste, można umyć je jeszcze raz lub zemulgować odżywką lub maską (nałożyć kosmetyk na długości włosów, odczekać przynajmniej minutę i zmyć ciepłą wodą).

Mycie włosów najlepiej zakończyć chłodniejszym strumieniem wody – pomoże to domknąć łuski, a w efekcie włosy będą się mniej puszyć po wysuszeniu.

Czy olejek musztardowy może być stosowany na brwi?

Tak! Olejek z gorczycy wpływa pozytywnie nie tylko na włosy na skórze głowy, ale też te tworzące brwi. Je także może wzmocnić, pogrubić i zagęścić, sprawić, że będą odżywione i zdrowsze. Na brwi stosujemy go podobnie jak na głowę i włosy – nakładamy, a po pewnym czasie zmywamy. Co ciekawe, niektóre zwolenniczki oleju musztardowego stosują go także z powodzeniem… na rzęsy!

Czytaj również: Preparaty na wypadanie włosów po ciąży - poradnik i przegląd

Wcierki do włosów - kiedy stosować, jakie wybrać, na co pomagają wcierki do włosów?

Czy olejek musztardowy jest bezpieczny?

Jak każdy kosmetyk, mimo że naturalny, może powodować pewne skutki uboczne. Wśród nich wymienia się reakcję alergiczną, dlatego przed pierwszym zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową: nałożyć odrobinę oleju na skórę i odczekać 48 godzin. Oleju nie wolno ponadto stosować na rany ani podrażnioną skórę.

Warto też dodać, że powinny na niego uważać panie o jasnych włosach – może bowiem ocieplać jasne blondy, a nawet je przyciemniać.

Gdzie kupić i ile kosztuje olejek musztardowy?

Znajdziemy go w supermarketach i sklepach indyjskich, a także tych z kuchnią różnych stron świata. Kosztuje niewiele, zazwyczaj ok. 10-15 zł za 250 ml. Uważnie czytajmy jednak składy i wybierajmy 100% olejki musztardowe bez żadnych dodatków.