Dlaczego wypadają włosy? Te choroby mogą powodować łysienie!

2021-06-30 9:25

Wypadanie włosów jest częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza. Jakie są przyczyny wypadania włosów i jak można temu zaradzić? Które choroby powodują wypadanie włosów?

Dlaczego wypadają włosy? Te choroby mogą powodować łysienie!
Autor: Getty images Jakie są przyczyny łysienia!

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest ich niewłaściwa stylizacja i pielęgnacja. Częste tapirowanie, używanie wysokiej temperatury, wiązane w ścisłe upięcia osłabiają cebulki włosów prowadząc do wypadania i zwiększonej łamliwości włosów.

Czasami jednak wypadanie włosów związane jest z niedoborami mikro- i makroelementów, zaburzeniami hormonalnymi czy poważnymi chorobami skóry głowy. Dlaczego wypadają włosy i jakie choroby mogą powodować łysienie?

Spis treści

  1. Dlaczego wypadają włosy? Sprawdź swoje hormony
  2. Utrata włosów po ciąży
  3. Wypadanie włosów z powodu schorzeń tarczycy
  4. Niewłaściwa dieta i niedobory mikroelementów a wypadanie włosów
  5. Wypadanie włosów przez czynniki środowiskowe
  6. Łysienie z powodu chorób skóry głowy
  7. Wypadanie włosów po COVID-19

Dlaczego wypadają włosy? Sprawdź swoje hormony

Na kondycje włosów wpływa wiele czynników hormonalnych. Androgeny, czyli hormony płciowe u mężczyzn wydzielane przez jądra i korę nadnerczy, a u kobiet przez jajniki i korę nadnerczy są przyczyną tzw. łysienia androgenowego, które dotyka aż 80% mężczyzn i 40% kobiet.

Hormony te wpływają na stopniowe zanikanie mieszków włosowych a w konsekwencji prowadzą do wypadania włosów. Istnieją dwa wzorce łysienia androgenowego, zależnie od płci.

U mężczyzn łysienie androgenowe zwykle powoduje przesuwanie się linii zakoli, ale także łysienie w obrębie czubka głowy, u kobiet natomiast utrata włosów na tle nadmiaru androgenów rozpoczyna się przerzedzeniem włosów w okolicy przedziałka i korony głowy stopniowo postępując. U kobiet łysienie androgenowe rzadko prowadzi do całkowitej utraty włosów.

Łysienie androgenowe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, może pojawić się w każdym wieku, po okresie dojrzewania. U kobiet ma to zwykle miejsce w okresie menopauzy, u mężczyzn postępuje wraz z wiekiem od okresu dojrzewania.

Łysieniu androgenowemu u kobiet może towarzyszyć także nadmiar owłosienia w obszarach zależnych od androgenów – na klatce piersiowej, brzuchu czy w okolicy ud, wówczas należy skontaktować się z lekarzem i rozpocząć diagnostykę zaburzeń hormonalnych przebiegających z nadmiarem testosteronu.

Co dzieje się z włosami po ciąży?

Utrata włosów po ciąży

Estrogeny mają ochronne działanie na włosy, dlatego każdy stan przebiegający ze spadkiem estrogenów objawia się nadmiernym wypadaniem włosów. Do stanów tych należy okres połogu, menopauza czy odstawienie antykoncepcji hormonalnej.

W okresie ciąży włosy są gęste, ponieważ zmiany hormonalne zatrzymują rozwój włosa w okresie wzrostu. Po nagłym spadku poziomu estrogenu po porodzie włosy przechodzą w fazę spoczynku, co objawia się ich nadmiernym wypadaniem.

Czytaj również: Wypadanie włosów u dzieci: dlaczego dzieci łysieją? Przyczyny, objawy, leczenie

Szampony na porost włosów - czy są skuteczne? Przegląd szamponów na porost włosów

Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Wypadanie włosów z powodu schorzeń tarczycy

Do hormonalnych przyczyn wypadania włosów należą także schorzenia tarczycy. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy prowadzi do wypadania włosów, ale stan i kondycja włosów nieco się różni.

W przypadku nadczynności tarczycy włosy są jedwabiste, ale cienkie i łatwo wypadają. W przypadku niedoczynności tarczycy włosy są szorstkie, matowe, sztywne, nie poddają się stylizacji. Zarówno nadmiar jak i niedobór hormonów tarczycy przyspiesza przechodzenie włosów w stadium telogenu (spoczynku), w wyniku czego włosy nadmiernie wypadają po ok. 2 miesiącach od początku choroby.

Utrata włosów w przypadku nadczynności i niedoczynności tarczycy może przybierać charakter rozlany dotykający całą skórę głowy lub zlokalizowany, szczególnie w okolicy czołowej. Po wyrównaniu poziomu hormonów tarczycy i włączeniu odpowiedniego leczenia włosy zwykle przestają wypadać i wracają do swojej pierwotnej kondycji.

Niewłaściwa dieta i niedobory mikroelementów a wypadanie włosów

Nieprawidłowo zbilansowana dieta może doprowadzić do wypadania włosów, najczęściej dotyczy to diet odchudzających ze zbyt dużym deficytem kalorycznym, ale też diet eliminacyjnych np. dieta niskobiałkowa. Diety takie prowadzą także do niedoboru mikroelementów – cynku, żelaza, ale także aminokwasów, które są budulcem włosa.

Wypadanie włosów jest także objawem anemii, czyli niedokrwistości, której przyczyną jest m.in. niedobór żelaza lub witaminy B12. Jeśli wypadaniu włosów towarzyszy osłabienie, brak energii, blada skóra, męczliwość należy brać pod uwagę wystąpienie anemii i skontaktować się z lekarzem.

Wypadanie włosów przez czynniki środowiskowe

Do najczęściej występujących czynników środowiskowych powodujących wypadanie włosów należy silny stres. Przyczynia się do tego zaburzenie równowagi hormonalnej nadnerczy z powodu stresu, w wyniku czego następuje wzmożone wydzielanie androgenów nadnerczowych, a w efekcie osłabienie cebulek włosów i ich wypadanie.

Przewlekły stres prowadzi do stopniowego przerzedzania włosów, natomiast w wyniku silnego stresu może nastąpić znaczną utratę włosów w ciągu 3-4 miesięcy od traumatycznego wydarzenia.

Do wypadania włosów przyczyniają się także stosowane leki – przede wszystkim leki cytostatyczne używane w trakcie chemioterapii, ale także leki przeciwdepresyjne, leki nasercowe (beta-blokery), leki obniżające cholesterol – fibraty, leki przeciwkrzepliwe – heparyna, acenokumarol oraz retinoidy stosowane w terapii trądziku.

Łysienie z powodu chorób skóry głowy

Do wypadania włosów predysponują także choroby skóry głowy – przede wszystkim łupież, grzybica skory głowy, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Niektóre choroby skóry głowy mogą prowadzić do nieodwracalnego łysienia w związku ze stanem zapalnym w obrębie cebulek włosa.

Czytaj również: WYPADANIE WŁOSÓW a OLEJOWANIE. Czy włosy wypadają przez niewłaściwą pielęgnację?

Doczepianie włosów obciąża naturalne włosy? Na czym polega zabieg?

Łuszczyca - domowe sposoby na łuszczycę, maści i preparaty łagodzące zmiany

Wypadanie włosów po COVID-19

Wypadanie włosów po infekcji koronawirusem SARS CoV-2 jest częstym problemem pacjentów. Wyróżnia się dwie przyczyny wypadania włosów po COVID-19.

Pierwsza z nich do ciężki przebieg infekcji wirusowej z towarzyszącą długotrwałą, wysoką gorączką. W wyniku tego fazy wzrostu włosów ulegają skróceniu, a włosy ulegają przerzedzeniu. Dodatkowym czynnikiem powodującym wypadanie włosów po COVID-19 jest silny stres związany z infekcją, powodujący osłabienie całego organizmu, w tym włosów.

Znacznie rzadszą, ale również występującą przyczyną wypadania włosów po COVID-19 jest reakcja autoimmunologiczna przeciwko własnym mieszkom włosowym. Wówczas występuje tzw. łysienie plackowate, czyli powstawanie plam w miejscach gdzie dochodzi do utraty włosów. Przyczyna reakcji autoimmunologicznej po COVID-19 nie została na razie poznana.

Wypadanie włosów jest częstym i niecharakterystycznym objawem – jeśli zaobserwujemy u siebie nasiloną utratę włosów należy skontaktować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę ich wypadania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza