Przysmak groźny nie tylko dla alergików. „Możesz mieć duży problem, żeby je usunąć”

2024-09-20 17:08

Jadłospis dziecka to coś, czemu bacznie się przyglądamy, szczególnie w czasie rozszerzania diety. Chcemy, aby do codziennego menu trafiały różne składniki, sprawdzamy, czy na pewno nic nie zaszkodzi małemu człowiekowi. Niektóre rzeczy mogą nam jednak umknąć.

Masło orzechowe to przysmak małych i dużych

i

Autor: Getty Images Masło orzechowe może być groźne nie tylko dla dzieci, które mają alergię na orzechy.

Na kanapkach, naleśnikach, w ciastach i koktajlach - jest składnikiem wielu potraw. Są i tacy, którzy zjadają je prosto ze słoika. Masło orzechowe, bo to o nim mowa, ma wielu amatorów, zajadają się nim i mali, i duzi. Jeśli nasze dziecko nie jest uczulone na orzechy, nie widzimy przeszkód, aby nie używać go w naszej kuchni. Wiesz, że nie tylko dla alergików jest groźne?

Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Masło orzechowe a zadławienie

Instagramowy profil @twojratownik jest prowadzony przez ratowników medycznych. Znajdziemy tu wiele cennych informacji, m.in. związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Jeden z ostatnich wpisów poświęcony jest zadławieniu. Drogi oddechowe nie zostały jednak zatkane np. przez winogrono, a przez coś, co nie od razu przychodzi do głowy, gdy myślimy o tym stanie. Winowajcą jest... masło orzechowe. I chociaż dobrze wiemy, że jest zapychające, nie myślimy o tym w kontekście zadławienia, a raczej uczucia sytości.

Masło jest lepkie i może całkowicie zatkać drogi oddechowe Twojego dziecka! Możesz mieć duży problem, żeby je usunąć nawet udzielając prawidłowo pierwszej pomocy!

- czytamy na profilu @twojratownik.

Nie musimy sobie tego wyobrażać, na nagraniu zobaczymy, jak masło orzechowe szczelnie wypełnia rurkę, która „gra” drogi oddechowe.

W komentarzach znajdziemy propozycje podania tego przysmaku tak aby zminimalizować ryzyko zadławienia. Komentujący podpowiadają, aby np. nie podawać go solo, a na przykład wymieszać w koktajlu albo rozpuścić - chociażby podczas gotowania owsianki.

Warto zjechać pod rolkę, w komentarzach znajdziemy nie tylko propozycje podania. Aktywny jest tam i @twojratownik, m.in. wyjaśnia, że największe ryzyko zadławienia jest do czwartego roku życia, ze względu na rozmiar dróg oddechowych. „Ale nie trzeba masła eliminować z diety, warto tylko podawać go w odpowiedniej formie” - czytamy.

Orzechy warto włączyć do jadłospisu dziecka

Czy orzechy mogą być obecne w diecie dziecka? Tak! Oczywiście jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jak alergia. Nie powinnyśmy jednak na własną rękę - gdy nie ma ku temu wskazań - wykluczać ich z jadłospisu, są wartościowe, to źródło np. białka, błonnika pokarmowego czy tłuszczu.

Aktualne wytyczne są zgodne, że nie ma danych naukowych uzasadniających wprowadzanie pokarmów alergizujących w późniejszym wieku niż inne pokarmy uzupełniające w celu zmniejszenia ryzyka alergii na pokarm

- czytamy w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Kiedy wprowadzać orzeszki ziemne? Wskazówki również znajdziemy w zasadach opracowanych przez PTGHiŻD.

  1. W grupach ryzyka wystąpienia alergii na orzeszki ziemne (w tym u niemowląt z ciężkim wypryskiem i/lub alergią na jajko) zalecane jest wczesne (między 4. a 11. m.ż) wprowadzenie tego pokarmu, po konsultacji ze specjalistą.
  2. W populacjach o dużym ryzyku alergii na orzechy, sugeruje się wprowadzenie ich do diety wszystkich niemowląt w czasie rozszerzania diety o pokarmy uzupełniające, dostosowując ich formę do wieku. Ma to zapobiec rozwojowi alergii. Wskazano także, że należy zachęcać matki, aby w czasie wprowadzania orzeszków do diety kontynuowały karmienie piersią.
Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"