Tatuaż a karmienie piersią: czy można zrobić tatuaż w czasie laktacji?

2019-07-01 10:41

Czy tatuaż i karmienie piersią wykluczają się? Czy można zdobić ciało w czasie laktacji, czy lepiej poczekać aż malec przestanie ssać pierś?

Tatuaż a karmienie piersią

i

Autor: Getty images

Czy można robić tatuaże w czasie karmienia piersią? To trudne pytanie, ponieważ brakuje specjalistycznych opinii na ten temat. Wszystko dlatego, że moda na tatuaże jest stosunkowo młoda – jeszcze kilkanaście lat temu żadnej kobiecie, a tym bardziej mamie, nie przyszedłby taki pomysł do głowy.

Spis treści

  1. Tatuaż a karmienie piersią - czy to bezpieczne
  2. Tatuaż u matki karmiącej
  3. Przeciwskazania wykonania tatuażu w czasie karmienia piersią
  4. Tatuaż w czasie karmienia piersią a infekcja
  5. Tatuaż w czasie karmienia piersią a alergia
  6. Tatuaż a karmienie piersią - na co zwrócić uwagę

Tatuaż a karmienie piersią - czy to bezpieczne

W tej chwili jednak tatuowanie ciała jest popularne i na szczęście coraz bezpieczniejsze: doskonalsze są techniki malowania ciała, lepsze są barwniki, większa troska o sterylność używanych narzędzi. Mimo to warto zastanowić się, czy wykonanie tatuaży w okresie karmienia piersią to dobry pomysł.

Tatuaż u matki karmiącej

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, a także amerykańskie towarzystwa zrzeszające ginekologów i położne, nie wypowiadają się oficjalnie na temat tatuaży wykonywanych w czasie ciąży czy laktacji.

Czytaj:

Czy można wykonać tatuaż w ciąży?

Czym jest tatuaż maskujący rozstępy?

M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Przeciwskazania wykonania tatuażu w czasie karmienia piersią

 Wszyscy specjaliści podkreślają, że w obu tych okresach kobieta powinna zachowywać szczególne środki ostrożności i unikać ryzyka. A robienie tatuażu jest ryzykowne. Dlaczego?

Tatuaż w czasie karmienia piersią a infekcja

Wykonywanie tatuaży grozi infekcją. Nakłuwanie ciała igłą powoduje na skórze otwartą ranę, a taka sytuacja zawsze wiąże się z ryzykiem przedostania się do niej bakterii i wirusów. Najczęstsze choroby przenoszone w studiach tatuaży to wirusowe zapalenie wątroby typu C, tężec czy HIV.

Wprawdzie wirus WZW nie przenika do pokarmu, ale za to HIV – już tak. Zdarzają się również drobniejsze infekcje, które powodują, że rana po tatuażu źle się goi, i które – jak każdy stan zapalny – osłabiają organizm kobiety.

Tatuaż w czasie karmienia piersią a alergia

Wprowadzenie barwników do ciała może spowodować alergię, która będzie wymagać leczenia. Nie wszystkie preparaty antyalergiczne wolno przyjmować w trakcie laktacji, dlatego uczulenie może zakłócić karmienie.

I wreszcie: chociaż same farby nie przedostają się do pokarmu, to jednak niektóre barwniki zawierają szkodliwe substancje, które wnikają do organizmu kobiety i w ten sposób mogą znaleźć się w mleku. 

Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ocenili, że wśród niebezpiecznych składników farb do tatuowania znajdują się metale ciężkie, m.in. arsen, kadm, ołów, chrom i rtęć. To one nadają tuszom koloru. Dlatego też, zdaniem specjalistów, lepsze są tatuaże niekolorowe.

Wszystko wskazuje więc na to, że najbezpieczniej jest poczekać z wykonaniem tatuażu przynajmniej do czasu zakończenia laktacji.

Czytaj:

Czy z implantami można karmić?

Czy manicure hybrydowy w ciąży jest bezpieczny?

Paznokcie do porodu, tatuaż, soczewki kontaktowe - co przeszkadza w porodzie?

Tatuaż a karmienie piersią - na co zwrócić uwagę

Jeśli mimo świadomości zagrożeń, zdecydowałaś się na wykonanie tatuażu w okresie karmienia piersią, zadbaj koniecznie o swoje bezpieczeństwo.

  • Wybierz dobre i sprawdzone studio, w którym narzędzia są sterylizowane, materiały – dobre gatunkowo, a tatuażyści – doświadczeni i sprawni.
  • Nie rób tatuażu na piersiach czy na klatce piersiowej – rana może utrudnić karmienie.
  • Słuchaj zaleceń tatuażysty - po wykonaniu dzieła, postępuj zgodnie z zaleceniami, które przekaże ci osoba wykonująca tatuaż. Dotyczą one m.in. pielęgnacji tatuażu
Sprawdź, ile wiesz o karmieniu piersią
Pytanie 1 z 14
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią w okresie: