Z karmieniem piersią wiąże się wiele zagadnień, które mamy muszą rozszyfrować. Poznajemy nie tylko różne pozycje do karmienia, uczymy się m.in. czym jest nawał, na czym polega kryzys laktacyjny i kiedy laktacja jest już stabilna. Przy okazji trafiamy na sformułowania, które nie do końca wydają nam się jasne, jednym z nich jest „uczucie ulgi”. O co właściwie chodzi?
Odciąganie mleka do uczucia ulgi - o co chodzi?
Gdy czytamy np. o tym, jak prawidłowo korzystać z laktatora czy jak radzić sobie z nawałem, możemy trafić na radę, aby odciągać mleko do uczucia ulgi. Często pojawia się to po prostu jako oczywiste stwierdzenie, bez wyjaśnienia, o co dokładnie chodzi. A „uczucie ulgi” może wydawać się czymś niezbyt jasnym.
Wątpliwości na swoim instagramowym profilu @laktomed rozwiała mgr Agnieszka Gąsior-Guziak, położna specjalistka, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna. Co to znaczy odciągnąć mleko do uczucia ulgi?
To znaczy, że jeżeli czujesz, że twoja pierś jest przepełniona, zaczyna być twarda, niewygodna, odciągasz do takiego momentu, kiedy czujesz już lekki komfort
- wyjaśniła specjalistka.
Gdy odciągamy mleko (najczęściej robimy to przy pomocy laktatora, chociaż możemy zrobić to i dłonią), może nas korcić, aby nie przerwać od razu, gdy tylko pierś odrobinę zmięknie, robimy to jeszcze chwilę, jeszcze chwilę. A za jakiś czas pierś znów jest twarda, porządnie wypełniona mlekiem.
Musimy pamiętać, że produkcja mleka działa na zasadzie popytu i podaży. Gdy organizm widzi, że „schodzi” dużo mleka, produkuje go więcej. Gdy odciągamy dużo mleka, pokazujemy, że ono znika - a więc jest potrzebne. Dlatego np. podczas nawału musimy ściągać go jak najmniej, aby nie dawać sygnału, że trzeba go produkować więcej i więcej. W końcu wszystko się unormuje i mleka będzie odpowiednia ilość, musimy uzbroić się w cierpliwość.
Jak odciągnąć mleko?
Gdy nasze piersi są przepełnione, mleko często wypływa samoistnie. Bywa, że wystarczy delikatnie nacisnąć brodawkę sutkową, aby pojawił się intensywny strumień. Gdy mleko nie chce płynąć, możemy wykorzystać kilka sposobów, które sprawią, że współpraca z laktatorem będzie przyjemniejsza.
Co robić? Zanim zaczniesz odciągać mleko, wykonaj masaż piersi. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, w kierunku brodawek. O innych sposobach przeczytasz tutaj: Zrób te 4 rzeczy tuż przed odciąganiem mleka. Zbierzesz go więcej i pójdzie ci szybciej.
Znane mamy karmią piersią. Te zdjęcia to sama słodycz