Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

2021-12-01 14:44

Pierwszy uśmiech dziecka - kiedy się go spodziewać? Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać i kiedy robi to świadomie? Podpowiadamy, jak reagować na niemowlęce uśmieszki?

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?
Autor: Getty images

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać? Odpowiadając na to pytaniem trzeba zacząć od rozwoju dziecka w łonie matki. I co ciekawe - dzieci uśmiechają się już w brzuchu matki. Nie są to jednak uśmiechy świadome, czy nawet będące reakcją na coś.

Po prostu takie mimowolne uśmiechy, podobnie jak gwałtowne ruchy rączek czy nóżek sprawiają, że dziecko powolutku uświadamia sobie, jaką częścią ciała porusza i co się wtedy dzieje z jego ciałkiem. A kiedy dziecko zaczyna uśmiechać się po narodzinach świadomie?

Spis treści

  1. Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?
  2. Jak odróżnić uśmiech świadomy od mimowolnego?
  3. A kiedy pojawia się śmiech?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Noworodek uśmiecha się już w kilka dni po urodzeniu. Zwykle - kiedy śpi lub siusia (taki uśmiech nazywany jest uśmiechem anielskim). Tego typu uśmiechy zanikną w drugim miesiącu życia dziecka. A kiedy pojawia się ten świadomy, długo wyczekiwany przez każdego rodzica, uśmiech?

Teoretycznie - pierwszy świadomy uśmiech dziecka, zgodnie z informacjami z poradników dla rodziców oraz sugestiami lekarzy pediatrów - pojawia się około 6-8 tygodnia życia dziecka (ale może to trwać nawet do 12). Czyli dziecko zaczyna się uśmiechać około trzeciego miesiąca życia. I co ważne - ten uśmiech jest zwykle odpowiedzią na otoczenie. Czyli na: pojawienie się mamy, jej emocje, słowa... Po jedzeniu, kiedy dziecko jest zadowolone.

Każde dziecko jest inne, rozwija się w innym tempie, więc nie martw się, jeśli pierwszego dnia szóstego tygodnia życia dziecka nie uśmiechnie się świadomie. Istotna informacja dla rodziców wcześniaków jest taka, że dzieci urodzone zbyt wcześnie zwykle później zaczynają komunikować się z rodzicem.

Na to uważaj: brak interakcji z rodzice u 3-miesięcznego dziecka jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Czytaj równieżCzy dziecko PŁACZE w brzuchu matki? Oceń WIDEO sama!

Kiedy dziecko siada? Na co zwrócić uwagę przy siadaniu niemowlaka

Jak odróżnić uśmiech świadomy od mimowolnego?

Jeśli zastanawiasz się, czy odróżnisz uśmiech anielski (czyli nieświadomy) od świadomego, to uspokajamy - bez obaw, odróżnisz. Zazwyczaj uśmiechy odruchowe są krótsze i pojawiają się przypadkowo, czyli nie mają adresata, pojawiają się przez sen, często towarzyszy im pełna pielucha lub... głośny bąk.

Dziecko uśmiecha się świadomie w konkretnych sytuacjach, jak pisaliśmy w odpowiedzi na pojawienie się mamy, taty, na głos rodziców, na obecność rodzeństwa, a nawet zwierząt domowych. Te uśmiech może trwać dłużej, są one zwykle połączone ze spojrzeniem w konkretną stronę (np. skąd dobiega dźwięk). Dziecko potrafi uśmiechnąć się do kogoś, zazwyczaj jest to osoba znana i przyjazna.

Jak reagować na takie niemowlęce uśmieszki? Przede wszystkim nie gwałtownie, żeby dziecka nie wystraszyć. Trzeba do dziecka mówić spokojnie, łagodnie, odpowiadać na jego uśmiech samemu również się uśmiechając. W ten sposób zachęcimy je do dalszego uśmiechania się. Nie wolno reagować okrzykiem zachwytu, chociaż taki uśmiech przepełnia rodzica szczęściem.

Czytaj: Kalendarz rozwoju dziecka - poznaj najważniejsze etapy rozwoju malca

Śmiech to zdrowie! - śmiech lekarstwem na codzienne przeciwności losu

A kiedy pojawia się śmiech?

Dziecko w wieku od czterech do pięciu miesięcy śmieje się już całym ciałkiem: macha nóżkami i rączkami, piszczy, a nawet - ślini się z zachwytu. Śmieje się także głośno i śmiechem odpowiada na różne zaczepki rodziców. Takie niemowlę łatwo rozbawić - czy to mówiąc do niego, czy kiwając głową, robiąc śmieszne miny, opowiadając wierszyki, czy nawet puszczając muzykę. Mogą go rozbawić ruchy rąk rodzica... Maluch jest szczęśliwy i to szczęście wyraża całym sobą. Co więcej - śmiech dziecka jest zwykle zaraźliwy i razem z nim śmieje się całe otoczenie.

Tutaj nie ma już mowy o pomyleniu reakcji dziecka - zadowolone i szczęśliwe śmieje się głośno, nieszczęśliwe - płacze. Komunikacja staje się prostsza, a rodzic już intuicyjnie wie, czego dziecko potrzebuje.

Kilkumiesięczne dziecko (zazwyczaj przed ukończeniem pół roku) uśmiecha się do wszystkich, a nawet do przedmiotów przypominających ludzką twarz. Później maluch orientuje się, że nie każda osoba pojawiająca się przed nim jest znajoma i nie rozdaje już tak uśmiechów na prawo i lewo.

Jednak rezerwa wobec obcych wcale nie wpływa na śmiechy dziecka, które nadal łatwo rozbawić. Kiedy dziecko uczy się wstawać upada na pupę śmiej się razem z nim - w ten sposób wyrobisz w nim optymistyczne podejście do przeciwności losu!

Czytaj: Zabawa - czym dla dziecka jest zabawa i jak wpływa na rozwój najmłodszych?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza