Higiena małego noska. Jak czyścić nos zdrowego niemowlaka?

2023-10-30 11:49

Podobnie jak uszka czy pępuszek, także nosek dziecka wymaga codziennej pielęgnacji. Czy wiesz, dlaczego i jak bezpiecznie czyścić nos niemowlaka?

mama czyszcząca nosem dziecka wacikiem

i

Autor: Getty images Higiena małego noska. Jak czyścić nos zdrowego niemowlaka?

Nos, oprócz tego, że jest narzędziem do rozpoznawania zapachów, pełni w organizmie człowieka ważną rolę. Przede wszystkim służy do oddychania i do filtrowania wpadającego powietrza. Znajdujące się w nosie błona śluzowa i rzęski, wstępnie oczyszczają je z alergenów i mikroorganizmów chorobotwórczych, ale również ocieplają i nawilżają zanim trafi ono do płuc.

Dlatego stan nosa i jego śluzówek jest istotny dla zdrowia. Aby pracował tak, jak powinien, trzeba go oczyszczać i odpowiednio pielęgnować. Inaczej stanie się niedrożny i będzie utrudniać oddychanie, a warto wiedzieć, że niemowlęta nie potrafią jeszcze chwytać powietrza buzią. Malec z zatkanym noskiem nie może więc ssać i częściej się budzi. W przypadku najmłodszych dzieci dbanie o nosek to zadanie nasze, czyli rodziców.

Spis treści

  1. Czyszczenie nosa niemowlaka po każdej kąpieli
  2. Płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej przy katarze
  3. Nawilżanie noska przy suchym powietrzu
Katar u niemowlęcia – czy iść do lekarza?

Czyszczenie nosa niemowlaka po każdej kąpieli

Każdego dnia nos człowieka, także niemowlęcia, produkuje naturalną wydzielinę, która pokrywa błonę śluzową, znajdującą się we wnętrzu nozdrzy (nie ma to nic wspólnego z katarem). Zapobiega ona wysuszaniu błony, która, jak już wspomnieliśmy, pełni rolę filtra wdychanego powietrza oraz stymuluje rzęski do wychwytywania zanieczyszczeń. Wydzielina, o ile nie jest usuwana np. w czasie wycierania nosa, gromadzi się w nozdrzach i zasycha. Tak jest w przypadku malutkich dzieci, które same nie potrafią jeszcze wydmuchać noska. Dlatego powinno się ją regularnie usuwać.

Po każdej kąpieli, gdy czyścisz buzię dziecka, poświęć trochę uwagi jego noskowi. Prawdopodobnie dzięki chwili spędzonej w wanience, wydzielina w nosie zmiękła pod wpływem wilgoci, jeśli jednak tak się nie stało, wpuść do nozdrzy malca po 1-2 krople roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Połóż maluszka na boczek, by wydzielina sama wypłynęła i delikatnie usuń ją wacikiem z brzegów nosa (nie wsadzaj watki zbyt głęboko!).

Płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej przy katarze

Pomaga usunąć śluz, utrzymuje wilgotność nosa i zmniejsza przekrwienie nosa dzięki soli. Pomaga także zapobiegać krwawieniom z nosa, przeziębieniom i infekcjom ucha. Najlepiej płukać nos dziecka raz dziennie latem i 2 lub 3 razy dziennie zimą. Roztwór soli fizjologicznej możesz kupić w aptece. 

Jeśli dziecko ma zatkany nosek lub jest przeziębione, możesz to robić częściej (3 do 6 razy dziennie)m np. w czasie każdej zmiany pieluszki. Połóż niemowlę na boku, wlej z aplikatora odrobinę soli, następnie obróć dziecko na drugą stronę i powtórz czynność z drugim nozdrzem. Jeśli nos dziecka jest zatkany, przepłucz go również przed karmieniem lub snem, bo niedrożny nos utrudnia ssanie piersi i spokojny sen.

Czytaj również: Jak myć niemowlaka: higiena oka i ucha, pielęgnacja buzi

Wilgotność powietrza w domu: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza

Nawilżanie noska przy suchym powietrzu

Śluzówki nosa pracują sprawniej, gdy są odpowiednio nawilżone. Zbyt sucha błona śluzowa oznacza słabszą pracę rzęsek, a to z kolei wpływa na gorsze wychwytywanie przez nie wirusów i alergenów z powietrza – sprzyja więc infekcjom. Dlatego dbaj, by powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, miało właściwą wilgotność i temperaturę. To problem szczególnie częsty w sezonie grzewczym.

Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekroczyć 21 st. C, a wilgotność – znajdować się w przedziale od 40 do 60 procent. Abu uzyskać taki efekt, przykręć kaloryfery, zawieś na nich pojemniki z wodą (codziennie ją wymieniaj, by nie gromadziły się w niej pleśnie) lub powieś na nich mokre, czyste ręczniki, często też wietrz pokój. Po wieczornej kąpieli zaaplikuj niemowlęciu wodę morską w sprayu (dociera głębiej niż kropelki roztworu soli fizjologicznej), która nawilży jego nosek i ułatwi oddychanie podczas nocnego wypoczynku.