Noworodek oddycha przez buzię? Wyjaśniamy, kiedy to powód, żeby zgłosić się do lekarza

2022-12-05 13:14

Czy jeśli noworodek śpi z otwartą buzią, to warto powiedzieć o tym lekarzowi? Niemowlęta, jak i dorośli, powinny oddychać nosem, chyba że płaczą. Płacz to jedyny moment, gdy mogą łapać powietrze buzią. Jeśli jest inaczej i dziecko przez całą noc ma uchyloną buzię, warto przyjrzeć mu się dokładniej. Co to znaczy, że małe dziecko śpi z otwartymi ustami?

Noworodek śpiący z otwartą buzią
Autor: Getty images Czy noworodek i niemowlak powinien oddychać ustami? Zobacz, co to znaczy, że dziecko śpi z otwartą buzią?

Noworodki oddychają przez nos, bo ten sposób umożliwia im łapanie powietrza w czasie ssania piersi. Każde niemowlę w naturalny sposób umie koordynować czynność ssania i oddychania jednocześnie. Umiejętność łapania powietrza przez buzię wykształca się u dziecka dopiero w wieku 3-4 miesięcy.

Często jednak można zaobserwować maluszki, które oddychają buzią. Lekarze podkreślają, że to nie jest naturalny dla dziecka tor oddychania i że musi on mieć konkretną przyczynę. Najczęściej jest nią zatkany nos u niemowlaka, dlatego o takiej sytuacji zawsze warto powiedzieć lekarzowi. Co to znaczy, że dziecko śpi z otwartą buzią?

Spis treści

  1. Oddychanie nosem jest naturalnym odruchem noworodka
  2. Dlaczego noworodek oddycha przez usta?
  3. Jak zapobiegać oddychaniu przez usta u noworodka
Katar u niemowlaka - w czym problem?

Oddychanie nosem jest naturalnym odruchem noworodka

Badania i obserwacje pokazują, że naturalnym dla noworodka sposobem oddychania, jest oddychanie przez nosek. Jeśli dziecko łapie powietrze inaczej, to znaczy, że ma zablokowane górne drogi oddechowe: zatkany nos lub obrzęk gardła. Jedyną sytuacją, w której dziecko może oddychać przez buzię i jest to prawidłowe, jest płacz.

Oddychanie przez usta w przypadku noworodka jest niewskazane: dziecko pobiera wówczas mniej tlenu, a powietrze nie jest poddawane naturalnej filtracji w przewodzie nosowym, czyli dociera do organizmu wraz z zanieczyszczeniami, wirusami i bakteriami. Oddychanie przez usta uniemożliwia też jednoczesne ssanie piersi, co sprawia, że dziecko z zatkanym noskiem nie może spokojnie zaspokoić głodu: przerywa ssanie, denerwuje się i krztusi. 

Problemem są również następstwa takiego sposobu oddychania: niemowlęta śpiące z otwartymi ustami mogą mieć zaburzenia snu i problemy behawioralne. Ciągłe oddychanie przez usta rozciąga też mięśnie i więzadła w okolicach twarzy, co ostatecznie prowadzić do problemów ze zgryzem czy problemów z mową.

Dlaczego noworodek oddycha przez usta?

Jeśli noworodek śpi z otwartymi ustami, prawdopodobnie ma zatkany nos z powodu kataru lub zalegającej w nosie wydzieliny. Jeśli to sporadyczna sytuacja, nie ma powodu do niepokoju, jeśli jednak dziecko oddycha ustami stale, warto zgłosić ten problem pediatrze. Powodów medycznych może być kilka.

  • Wydzielina blokująca nosek - śluz wywołany przeziębieniem czy inną infekcją, a także alergią,  może utrudniać oddychanie nosem, wtedy dziecko zaczyna łapać powietrze buzią. Niemowlęta nie potrafią same wydmuchać nosa, dlatego otwierają buzię. 
  • Bezdech senny - może być wywołany przerostem migdałków, który utrudnia oddychanie nosem, powoduje zaburzenia snu i chrapanie. 
  • Skrzywiona przegroda nosowa - część dzieci rodzi się z taką wadą. Zdeformowanie lub skrzywienie ścianki oddzielającej kanały nosowe utrudnia oddychanie przez nos i zmuszać do łapania powietrza buzią.
  • Nieprawidłowy nawyk - dziecko, które przez dłuższy czas miało alergię lub infekcje, może już po jej wyleczeniu nadal nawykowo oddychać ustami. 
  • Krótkie wędzidełko - złe ułożenie języka w czasie snu może powodować odchylanie się buzi i oddychanie przez nią. 
  • Atrezja nozdrzy - zdarza się raz na 7000 noworodków i polega na zwężeniu lub zrośnięciu tylnej części nozdrzy. Choroba wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Czytaj również: Co robić, gdy niemowlę nie chce spać? Oto rytuały, które mu pomogą

Jak skutecznie udrożnić nosek niemowlaka? Sposób na głęboko zalegający katar

Jak zapobiegać oddychaniu przez usta u noworodka

Jeśli przyczyną zatkanego nosa jest infekcja, musimy ją wyleczyć i dać sobie i dziecku czas. Ale czasem nosek niemowlęcia jest zatkany z innego, całkiem błahego powodu, jakim jest nadmierne przesuszenie śluzówki w nosie. 

Dlatego dbaj o prawidłowe nawilżenie powietrza w pokoju dziecka, stosując nawilżacze i regularnie wietrząc pomieszczenia. Jeśli nie masz nawilżacza, po kąpieli pozostań z dzieckiem w zaparowanej łazience, aby chwile pooddychało parą.

Warto też czyścić nosek maluszka i przemywać go solą fizjologiczną lub wodą morską. Kilka psiknięć rozrzedzi śluz i ułatwi malcowi oddychanie.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza