Woda morska na katar - dlaczego działa i kiedy podawać wodę morską? PRZEGLĄD produktów

2021-01-21 9:02

Woda morska to popularny środek na katar dla niemowląt i małych dzieci, Dlaczego woda morska jest tak cenna dla zdrowia i jak wpływa na leczenie kataru i infekcji górnych dróg oddechowych? Zobacz najlepsze produkty zawierające wodę morską dla dzieci.

Woda morska na katar
Autor: Getty images Woda w sprayu to pierwsza pomoc przy katarze. Rozrzedza wydzielinę w nosku i udrażnia go ułatwiając niemowlęciu oddychanie.

Woda morska to preparat, który często zalecany jest przy przeziębieniach i katarze u niemowląt i małych dzieci. Dlaczego? Oto właściwości i zalety zdrowotne wody morskiej.

Spis treści

  1. Właściwości i skład wody morskiej
  2. Jak działa woda morska na katar i drogi oddechowe?
  3. Rodzaje wody morskiej dla niemowląt i dzieci
  4. Zobacz przegląd preparatów z wodą morską dla dzieci

Właściwości i skład wody morskiej

Woda morska ma wiele właściwości zdrowotnych, które zawdzięcza swojemu składowi. Jak sama nazwa wskazuje, roztwór wody morskiej powstaje na bazie wody z mórz i oceanów, a te są bogate w mikroelementy i jony wielu pierwiastków.

Głównym składnikiem wody  morskiej jest chlorek sodu, czyli sól, ale również inne substancje, takie jak np. magnez i cynk, które wykazują działanie przeciwzapalne, czy mangan i miedź - działające przeciwalergicznie i przeciwbakteryjnie.

W wodzie morskiej znajdują się również jony wapnia, które regulują ruch rzęsek w błonie śluzowej, potasu, które wspomagają regenerację komórek nabłonkowych, a także wodorowęglany, które wpływają na lepkość śluzu, zmniejszając ją i sprzyjając jej wydalaniu na zewnątrz.  

Jak działa woda morska na katar i drogi oddechowe?

Woda morska stosowana w infekcjach to jeden z popularniejszych domowych sposobów na katar u niemowlaka. jako preparat na przeziębienie ma postać roztworu rozpylanego do nosa lub nebulizowanego do dróg oddechowych chorego dziecka.

Kropelki wody morskiej docierają do błony śluzowej nosa i gardła, nawilżając ją. Przedostają się też do pęcherzyków płucnych, łagodząc stany zapalne w drogach oddechowych. 

Podstawową zaletą wody morskiej jest zdolność do udrożniania dróg oddechowych i ułatwienie organizmowi pozbycie się wydzieliny zalegającej w nosi i drogach oddechowych, czyli łagodzenie kataru i kaszlu. 

Woda morska może być stosowana jest również profilaktycznie, gdyż jej regularne aplikowanie do nosa dziecka oczyszcza jamę nosowa z alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Woda morska powala też na utrzymanie śluzówki dróg oddechowych w dobrej kondycji, co zapobiega infekcjom, a czego dowodzą np. badania opublikowane w 2008 roku, które pokazały, że pacjenci, u których przez 3 miesiące stosowano płukanie nosa wodą morską, mieli mniej problemów z oddychaniem i objawami przeziębienia oraz zgłaszali mniej chorób.

Rodzaje wody morskiej dla niemowląt i dzieci

Preparaty z roztworem wody morskiej, dostępne w każdej aptece, sprzedawane są zazwyczaj w postaci sprayu. Ułatwia to aplikację preparatu w nosie dziecka. Wystarczy wsunąć aplikator do dziurki od nosa  i nacisnąć go. 

Wybierając preparat trzeba zwrócić uwagę na jego rodzaj: są spraye z roztworem izotonicznym (o stężeniu zbliżonym do stężenia ludzkich płynów ustrojowych), które przeznaczone są do stosowania w czasie codziennej pielęgnacji. Mogą być podawane kilka razy dziennie, nawet noworodkom

Kupić można również roztwory hipertoniczne, o stężeniu wyższym, które sprawdzają się w czasie infekcji - udrożniają i oczyszczają jamę nosowa niemowlęcia na zasadzie osmozy.

Istnieją również preparaty do nebulizacji wodą morską, wykorzystywane w leczeniu górnych dróg oddechowych. Dzięki nebulizatorowi kropelki docierają do dróg oddechowych nawilżając je i odblokowując. Nebulizacja znacząco zmniejsza kaszel i ułatwia oddychanie.

Czytaj: Sól fizjologiczna – czym jest i do czego się używa soli fizjologicznej?

Zioła na katar – 10 najskuteczniejszych ziół w walce z katarem

Syrop z czosnku - przepis. Naturalny antybiotyk na przeziębienie u dziecka

Czy z chorym dzieckiem można wychodzić na dwór?

Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Zobacz przegląd preparatów z wodą morską dla dzieci

Sposoby na katar u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza