Woda morska na katar - dlaczego działa i kiedy podawać wodę morską? PRZEGLĄD produktów

2021-01-21 9:02

Woda morska to popularny środek na katar dla niemowląt i małych dzieci, Dlaczego woda morska jest tak cenna dla zdrowia i jak wpływa na leczenie kataru i infekcji górnych dróg oddechowych? Zobacz najlepsze produkty zawierające wodę morską dla dzieci.

Woda morska na katar
Autor: Getty images Woda w sprayu to pierwsza pomoc przy katarze. Rozrzedza wydzielinę w nosku i udrażnia go ułatwiając niemowlęciu oddychanie.

Woda morska to preparat, który często zalecany jest przy przeziębieniach i katarze u niemowląt i małych dzieci. Dlaczego? Oto właściwości i zalety zdrowotne wody morskiej.

Spis treści

  1. Właściwości i skład wody morskiej
  2. Jak działa woda morska na katar i drogi oddechowe?
  3. Rodzaje wody morskiej dla niemowląt i dzieci
  4. Zobacz przegląd preparatów z wodą morską dla dzieci

Właściwości i skład wody morskiej

Woda morska ma wiele właściwości zdrowotnych, które zawdzięcza swojemu składowi. Jak sama nazwa wskazuje, roztwór wody morskiej powstaje na bazie wody z mórz i oceanów, a te są bogate w mikroelementy i jony wielu pierwiastków.

Głównym składnikiem wody  morskiej jest chlorek sodu, czyli sól, ale również inne substancje, takie jak np. magnez i cynk, które wykazują działanie przeciwzapalne, czy mangan i miedź - działające przeciwalergicznie i przeciwbakteryjnie.

W wodzie morskiej znajdują się również jony wapnia, które regulują ruch rzęsek w błonie śluzowej, potasu, które wspomagają regenerację komórek nabłonkowych, a także wodorowęglany, które wpływają na lepkość śluzu, zmniejszając ją i sprzyjając jej wydalaniu na zewnątrz.  

Jak działa woda morska na katar i drogi oddechowe?

Woda morska stosowana w infekcjach to jeden z popularniejszych domowych sposobów na katar u niemowlaka. jako preparat na przeziębienie ma postać roztworu rozpylanego do nosa lub nebulizowanego do dróg oddechowych chorego dziecka.

Kropelki wody morskiej docierają do błony śluzowej nosa i gardła, nawilżając ją. Przedostają się też do pęcherzyków płucnych, łagodząc stany zapalne w drogach oddechowych. 

Podstawową zaletą wody morskiej jest zdolność do udrożniania dróg oddechowych i ułatwienie organizmowi pozbycie się wydzieliny zalegającej w nosi i drogach oddechowych, czyli łagodzenie kataru i kaszlu. 

Woda morska może być stosowana jest również profilaktycznie, gdyż jej regularne aplikowanie do nosa dziecka oczyszcza jamę nosowa z alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Woda morska powala też na utrzymanie śluzówki dróg oddechowych w dobrej kondycji, co zapobiega infekcjom, a czego dowodzą np. badania opublikowane w 2008 roku, które pokazały, że pacjenci, u których przez 3 miesiące stosowano płukanie nosa wodą morską, mieli mniej problemów z oddychaniem i objawami przeziębienia oraz zgłaszali mniej chorób.

Rodzaje wody morskiej dla niemowląt i dzieci

Preparaty z roztworem wody morskiej, dostępne w każdej aptece, sprzedawane są zazwyczaj w postaci sprayu. Ułatwia to aplikację preparatu w nosie dziecka. Wystarczy wsunąć aplikator do dziurki od nosa  i nacisnąć go. 

Wybierając preparat trzeba zwrócić uwagę na jego rodzaj: są spraye z roztworem izotonicznym (o stężeniu zbliżonym do stężenia ludzkich płynów ustrojowych), które przeznaczone są do stosowania w czasie codziennej pielęgnacji. Mogą być podawane kilka razy dziennie, nawet noworodkom

Kupić można również roztwory hipertoniczne, o stężeniu wyższym, które sprawdzają się w czasie infekcji - udrożniają i oczyszczają jamę nosowa niemowlęcia na zasadzie osmozy.

Istnieją również preparaty do nebulizacji wodą morską, wykorzystywane w leczeniu górnych dróg oddechowych. Dzięki nebulizatorowi kropelki docierają do dróg oddechowych nawilżając je i odblokowując. Nebulizacja znacząco zmniejsza kaszel i ułatwia oddychanie.

Czytaj: Sól fizjologiczna – czym jest i do czego się używa soli fizjologicznej?

Zioła na katar – 10 najskuteczniejszych ziół w walce z katarem

Syrop z czosnku - przepis. Naturalny antybiotyk na przeziębienie u dziecka

Czy z chorym dzieckiem można wychodzić na dwór?

Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Zobacz przegląd preparatów z wodą morską dla dzieci

Sposoby na katar u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza