7 oznak, że dziecku jest za ciepło podczas snu. Ważne szczególnie w upały!

2024-07-05 14:36

Spanie w upały nie jest łatwe, ani przyjemne dla nikogo. Jednak my jesteśmy w stanie się odkryć, zdjąć piżamę lub otworzyć okno, kiedy jest nam za gorąco. Nasze maluchy nie zawsze mogą nam jednak powiedzieć, że jest im za ciepło. Jak rozpoznać, że naszemu dziecku jest za gorąco?

7 oznak, że dziecku jest za ciepło podczas snu. Ważne szczególnie w upały!

i

Autor: fot. Getty Images 7 oznak, że dziecku jest za ciepło podczas snu. Ważne szczególnie w upały!

Na to zwróć uwagę podczas upałów. 7 wskazówek, że maluchowi jest za gorąco

Upały dają się we znaki każdemu z nas. Dorośli i starsze dzieci potrafią jednak albo samodzielnie sobie z nimi poradzić, albo poinformować, że potrzebują pomocy. Niemowlaki nie mają jednak takiej możliwości. Dlatego to w naszej kwestii leży szukanie oznak tego, że naszym pociechom jest za gorąco.

O tym temacie wypowiedziała się Izabela Wysmyk certyfikowana konsultantka snu, która na Instagramie publikuje pod nickiem @pani.od.spania. Jak można się dowiedzieć, przegrzewanie nie tylko negatywnie wpływa na sen, ale również zwiększa ryzyko SIDS (syndrom nagłej śmierci noworodków). Dlatego tak ważne jest wyglądanie sygnałów, że naszemu dziecku jest za gorąco podczas snu.

Jak wymienia, te 7 sygnałów powinno zwrócić naszą uwagę:

  1. szybsze bicie serca
  2. wilgotne włosy
  3. zaczerwieniona skóra
  4. szybszy oddech
  5. wysypka
  6. niespokojny sen
  7. spocony kark.

Jeśli nie chcemy do tego dopuścić, powinniśmy wybierać ubranka i śpiworki z naturalnych tkanin. Podczas upałów nasz maluch może spać w samej pieluszce lub w pieluszce i śpiworku 0,5 tog. Zamiast tego można również wybrać bodziaka.

Każdy maluch jest jednak różny, dlatego warto obserwować jego preferencje, by wiedzieć, co najlepiej sprawdzi się w jego przypadku.

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?

Maluch w upały. Jak pomóc mu się ochłodzić w gorące dni?

Upały są jednak uporczywe nie tylko nocną porą. Duchota i gorąco jest teraz naszą codziennością. Ten czas jest w szczególności ciężki dla naszych maluszków, które nie mają możliwości szybkiego schłodzenia organizmu tak jak my. Nie wypiją szklanki wody z lodem ani nie wejdą do chłodnego basenu. Klimatyzacja czy wiatraki również nie służą maluszkom. 

Dlatego trzeba pilnować, by nie przegrzały organizmu również w dzień. Najlepiej będzie unikać więc wychodzenia na spacery z dzieckiem pomiędzy 11:00 a 15:00 (w upalne dni nawet dłużej).

Maluchowi warto pozwolić biegać na golasa, w szczególności w domu. Jeśli jednak planujemy wyjście, warto włożyć mu przewiewne i naturalne tkaniny, w których nie będzie się pocić. Najlepsze będą: bambus, len, muślin i bawełna.

Fajnym pomysłem będą również wodne mgiełki. Wystarczy do pojemniczka z atomizerem wlać lekko schłodzoną wodę i rozpylić ją po ciele naszej pociechy. To idealny sposób na ochłodę nie tylko w domu, ale też na zewnątrz. 

Równie ważne jest nawodnienie. Dziecko powinno mieć stały dostęp do kubeczka lub bidonu z wodą. Jeśli dziecko jest przed rozszerzeniem diety, często powinniśmy przystawiać maluszka do piersi lub podawać mleko w butelce.

Pamiętaj również, by chronić malucha przed promieniami słonecznymi. Jednak zasłanianie całego wózka pieluszką jest bardzo niebezpieczne. Trzeba robić to z głową i rozsądkiem.

Czy wiesz, jak chronić niemowlę przed słońcem i upałem?
Pytanie 1 z 12
Doskonałą ochroną przed promieniami UV są ubranka z filtrem. Najlepsze są: