Autyzm może być widoczny już u 2-miesięczniaka. Zwróć uwagę na spojrzenie

2024-08-26 14:06

Zastanawiasz się jak rozpoznać autyzm u niemowlaka? Jest nadzieja na wcześniejsze wykrywanie, a więc i terapię autyzmu. Okazuje się, że pewne symptomy tego zaburzenia są widoczne już u dwumiesięcznych niemowląt.

Autyzm może być widoczny już u 2-miesięczniaka. Zwróć uwagę na spojrzenie

i

Autor: Getty Images Autyzm może być widoczny już u 2-miesięczniaka. Zwróć uwagę na spojrzenie

Obecnie autyzm u dziecka wykrywa się zwykle dopiero w wieku 1,5-3 lat, ponieważ objawy autyzmu są rzadko widoczne u niemowląt.  Późne zdiagnozowanie autyzmu u niemowlaka działa na niekorzyść dziecka. Traci ono czas, który mogłoby wykorzystać na terapię, podczas gdy jego rówieśnicy rozwijają się w szybszym tempie.

Zaburzenie to rozpoznawane jest na podstawie charakterystycznych zachowań i deficytów u dziecka. Objawy, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka to m.in.: słaby kontakt wzrokowy, opóźnienie w rozwoju mowy, samotna zabawa, bawienie się zabawkami niezgodnie z ich funkcją, nieodpowiadanie na uśmiech. Jak rozpoznać autyzm u niemowlęcia?

Spis treści

  1. Objawy autyzmu u niemowlaka
  2. Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
  3. Autyzm u niemowlaka można wykryć już u 2-miesięczniaka
Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Objawy autyzmu u niemowlaka

Pierwsze sygnały świadczące o autyzmie można dostrzec już u niemowlęcia, choć wyraźniej uwidaczniają się w drugim i trzecim roku życia. Mogą mieć różne nasilenie: od dyskretnych, po dostrzegalne już od pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem.

Gdy rodzice zaniepokojeni zaburzeniami zachowania u dziecka szukają odpowiedzi na pytanie o objawy autyzmu, często zderzają się z niezrozumiałymi i fachowymi określeniami: stereotypie, wskazywanie protoimperatywne, echolalia. Czas zatem przełożyć ten fachowy żargon na konkretne przykłady.

Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?

Rozpoznanie autyzmu to proces. Nie ma uniwersalnej listy objawów, które pozwalałyby zdiagnozować zaburzenie podczas jednej wizyty u specjalisty. Choć u niektórych dzieci objawy autyzmu można dostrzec w okresie niemowlęcym, potrzebne jest do tego wnikliwe oko, dociekliwość w wyjaśnianiu niepokojących sygnałów i otwarty umysł.

  • Objawy autyzmy w pierwszym półroczu życia dziecka:

Dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z inną osobą. Gdy zwracasz się do 2-, 3-miesięcznego dziecka, ono powinno choć na kilka sekund skupić wzrok na tobie, robić różne miny, uśmiechać się, a czasem nawet zapłakać.

  • Objawy autyzmy w drugim półroczu życia dziecka:

Brak jakiejkolwiek reakcji na imię. Niemowlę wydaje się nie potrzebować czułości, przytulania. Nie lubi być huśtane, kołysane, bujane na kolanach. Do tego dochodzi słaby rozwój mowy. Jeśli dziecko pod koniec pierwszego roku życia nie robi nawet "pa-pa", warto skonsultować się ze specjalistą.

Autyzm u niemowlaka można wykryć już u 2-miesięczniaka

Badacze z Emory University School w Atlancie odkryli, że dzięki komputerowemu śledzeniu ruchów gałek ocznych autyzm można wykryć już u 2-miesięcznego dziecka.

Okazuje się, że już tak małe dziecko wykazuje pewne symptomy autyzmu: nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, wykazuje mniejszą uwagę podczas oglądania scenek obrazujących interakcje między ludźmi. Tych subtelnych różnic między niemowlakami autystycznymi a neurotypowymi (spoza spektrum zaburzeń) nie można jednak wykryć gołym okiem.

Potrzebna jest do tego specjalna technologia. Dzięki odkryciu będzie można wcześniej zacząć leczyć dzieci z autyzmem, przez co różnice w rozwoju w stosunku do zdrowych dzieci nie będą tak duże.

Ekrany i maluchy. Co powinien wiedzieć każdy rodzic o cyfrowym bezpieczeństwie?
Pytanie 1 z 10
Jaki rodzaj treści cyfrowych jest najbardziej odpowiedni dla małych dzieci?

Posłuchaj PODCASTU:

Listen to "Fakty i mity na temat autyzmu. DROGOWSKAZY" on Spreaker.