PARAFINA na dłonie i nie tylko. Właściwości i zastosowanie parafiny

2018-10-24 16:19

Parafina ma liczne właściwości zdrowotne - poprawia krążenie krwi, ogrzewa i rozluźnia mięśnie oraz koi bolące stawy. Poza tym wygładza naskórek i sprawia, że skóra jest elastyczna, dlatego często wykorzystywana jest jako środek stosowany na dłonie. Dzięki temu też parafina znalazła zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Sprawdź, jakie jeszcze działanie ma parafina, kto może korzystać z zabiegów parafinowych i jakie są przeciwwskazania do ich stosowania.

PARAFINA na dłonie i nie tylko. Właściwości i zastosowanie parafiny
Autor: Thinkstockphotos.com Parafina na dłonie to zabieg, który można wykonać i w gabinecie kosmetycznym, i samodzielnie w domu

Spis treści

  1. Parafina: wskazania do zabiegów
  2. Parafina: okłady, zawijania i skarpetki parafinowe
  3. Parafina na dłonie: krok po kroku
  4. Parafina: przeciwwskazania do zabiegów

Parafina to substancja, która posiada liczne właściwości zdrowotne, dlatego znalazła zastosowanie w terapii uzdrowiskowej (a konkretnie w ciepłolecznictwie). Parafina w  kontakcie z ciepłem pacjenta oddaje mu skumulowaną energię cieplną. Poza tym stygnąc, zwiększa swoją objętość, powodując w przypadku opatrunku okrężnego ucisk tkanek. Parafina korzystnie wpływa na stan skóry, dlatego znalazła zastosowanie również w kosmetyce.

Podczas zabiegów parafinowych wykorzystuje się parafinę w formie płynnej. Z formy stałej do formy płynnej parafina dochodzi w łaźni wodnej za pomocą elektrycznych kuchni parafinowych z układem termoregulacyjnym. Parafina stała topi się w temperaturze 42-54 st. C, a wrze w 250 st. C.

Parafina: wskazania do zabiegów

  • Gojenie ran - stykając się ze skórą, warstwa parafiny utrzymuje zwykle temperaturę około 40 st. C. Powoduje to stymulację mikrokrążenia oraz procesów metabolicznych. Przyspieszeniu ulegają wszelkie procesy gojenia, jak również wydalanie toksycznych produktów procesu zapalnego.
  • Działanie na mięśnie - energia cieplna wpływa na zmniejszenie napięcia mięśni oraz zapobiega przykurczom ścięgien i mięśni po urazach.
  • Działanie na stawy - parafina poprawia odżywienie stawów, co ma szczególne znaczenie w fizykoterapii stawów przeciążonych lub uszkodzonych przez procesy reumatyczne.
  • Pomoc w uszkodzeniach powierzchniowych nerwów - np. porażenie nerwu twarzowego.
  • Odmładzanie skóry - parafina przyczynia się do odżywienia skóry i zwiększenia jej elastyczności oraz do wygładzenia naskórka

Parafina ma dużą pojemność cieplną i bardzo wolno oddaje ciepło.

Parafina: okłady, zawijania i skarpetki parafinowe

Na czym polegają powyższe zabiegi?

  • Okłady parafinowe - leczoną okolicę ciała za pomocą pędzla pokrywa się wieloma warstwami parafiny o temperaturze około 60 st. C, dającym w sumie 1-2 cm. Taki opatrunek owija się nawoskowanym papierem, folią, a w końcu kocem na około 30 minut.
  • Zawijania parafinowe - leczone miejsce - najczęściej staw, owija się kilkoma warstwami gazy nasączonej gorącą parafiną. Dalej postępuje się podobnie jak w przypadku okładów.
  • Skarpetki parafinowe na stopy - kończyny zanurza się kilkakrotnie w gorącej parafinie, a dalej postępuje się podobnie jak przy kąpielach parafinowych.

Przed zabiegiem owłosioną część ciała pacjenta pokrywa się wazeliną, aby ułatwić późniejsze usunięcie parafiny.

Parafina na dłonie: krok po kroku

Popularny sposób na nawilżone, pozbawione suchych miejsc i podrażnień ręce to stosowanie parafiny na dłonie. Zabieg jest szczególnie przydatny zimą i jesienią, ale można go stosować przez cały rok. Dzięki parafinie dłonie są gładsze i bardziej miękkie, zyskują ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. 

Parafina na dłonie to zabieg dostępny w gabinetach kosmetycznych - kosztuje około 20-30 złotych i trwa około 30 minut. Można go też jednak wykonać samodzielnie w domu.

Parafina na dłonie: co będzie ci potrzebne?

  • parafina kosmetyczna
  • foliowe woreczki
  • rękawiczki frotte
  • krem i peeling na dłonie
  • rondelek
  • miseczka

Parafina na dłonie: jak wykonać?

1. Najpierw podgrzej parafinę w rondelku - koszt parafiny w kostce to około 30 zł/kg, a sama parafina powinna wystarczyć na kilkanaście użyć. Kiedy parafina uzyska już płynną formę, pozostaw w naczyniu do wystygnięcia, a następnie przelej do miseczki, w której zanurzysz dłonie.

2. Zanim parafina wystygnie, umyj ręce i wykonaj delikatny peeling dłoni, połączony z krótkim masażem.

3. Następnie zamocz dłonie - aż po nadgarstki (najpierw sprawdź delikatnie np. umieszczając kroplę parafiny na ramieniu, czy nie jest zbyt gorąca). Zanurz dłonie od 3 do 5 razy, potem załóż na nie foliowe woreczki, a na nie - rękawiczki frotte i pozostaw na 15 minut.

4. Po upływie tego czasu zdejmij rękawiczki i usuń wraz z nimi parafinę.

Gotowe!

Parafina: przeciwwskazania do zabiegów

  • wczesne stadia urazu - w tym przypadku parafina może nasilić pourazowy wysięk i krwawienie
  • ostre stany zapalne stawów - lokalne przekrwienie może nasilić stan zapalny
  • blizny we wczesnym stadium gojenia
  • ubytki i owrzodzenia skóry w miejscu zabiegu
  • zmiany martwicze i troficzne po urazach, m.in. zespół Sudecka
  • uszkodzenia układu żylno-chłonnego w miejscu zabiegu
  • osteoporoza - w tym przypadku niekorzystny jest narastający ucisk opatrunku parafinowego, który może pogorszyć ukrwienie tkanek i spowodować ich martwicę.

Niewskazane jest także wykonywanie wielu zabiegów w jednym cyklu (ponad 20), gdyż sprzyja to osteoporozie bliskich kości.

Bibliografia:

Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza