Solanka siarczkowa z Solca Zdroju

2009-06-26 16:13

Lecznicza woda siarczkowa, z której słynie Solec-Zdrój  - solanka siarczkowo-siarkowodorowa - ma najwyższą, niespotykaną nigdzie indziej, zawartość aktywnych związków siarki - około 900mg H2S/litr. To właśnie siarczek wodoru, wodorosiarczki metali alkalicznych oraz siarczki i związki soli alkalicznych są jej głównym składnikiem leczniczym. Solanka ta wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń, m.in. reumatoidalnego zwyrodnienia stawów, cukrzycy, miażdżycy, dny moczanowej i chorób ginekologicznych.

Solanka siarczkowa z Solca Zdroju
Autor: thinkstockphotos.com Lecznicza woda siarczkowa, z której słynie Solec-Zdrój - solanka siarczkowo-siarkowodorowa - ma najwyższą, niespotykaną nigdzie indziej, zawartość aktywnych związków siarki - około 900mg H2S/litr. To właśnie siarczek wodoru, wodorosiarczki metali alkalicznych oraz siarczki i związki soli alkalicznych są jej głównym składnikiem leczniczym. Solanka ta wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń, m.in. reumatoidalnego zwyrodnienia stawów, cukrzycy, miażdżycy, dny moczanowej i chorób ginekologicznych.

Spis treści

 1. Wyjątkowe źródło "Malina"
 2. Kąpiele siarczkowe mają lecznicze działanie
 3. Woda siarczkowa (solanka): wskazania

Woda siarczkowa, z której słynie Solec-Zdrój jest oferowana kuracjuszom zarówno w formie kuracji pitnej, jak i kąpieli leczniczych czy irygacji ginekologicznych. Początkowo istniały w Solcu Zdroju dwa źródła wody leczniczej typu mieszanego o łącznej wydajności 23 m3/na dobę. Po wydobyciu z ziemi wody te były zupełnie przezroczyste, na powierzchni zaś wytrącały się z nich połączenia siarkowe. Miały mocno słony smak i zapach charakterystyczny dla siarkowodoru. To właśnie siarczek wodoru, wodorosiarczki metali alkalicznych oraz siarczki i związki soli alkalicznych są ich głównym składnikiem leczniczym.

Wyjątkowe źródło "Malina"

Jednak prawdziwą sensacją okazała się woda ze źródła "Malina". Po jej dokładnym przebadaniu okazało się, że zawiera ona ponad 900 mg związków siarki/litr (dla porównania buskie wody mają poniżej 50 mg związków siarki/litr). Wg klasyfikacji jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg /l.

Nowatorski system przygotowania wody do zabiegów powoduje, że nie traci ona swoich właściwości leczniczych. Transport ze źródła i przygotowanie do zabiegów bez dostępu powietrza zabezpiecza przed wytrącaniem się czarnych siarczków. Woda pozostaje klarowna i żółta, taka jak występuje w naturze. Stosowana jest w odpowiednich stężeniach do kąpieli leczniczych, irygacji ginekologicznych i w kuracji pitnej.

Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego i glukozy.

Kąpiele siarczkowe mają lecznicze działanie

Wpływ kąpieli w solance siarczkowej na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą poprzez łagodne złuszczanie naskórka, a następnie stymulację procesów jego odnowy. Działanie to wspomagają bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Efekt miejscowy to również pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie skóry.

Po przeniknięciu przez warstwy skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, obrzęków, poprawa ruchomości stawów.

Woda siarczkowa (solanka): wskazania

 • zwyrodnień stawów i kręgosłupa, dyskopatii
 • reumatoidalnych zapaleń stawów
 • układowych chorób tkanki łącznej
 • stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu
 • przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, zapaleń łojotokowych, zapaleń atopowych
 • zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego
 • cukrzycy
 • dny moczanowej
 • miażdżycy
 • chorób pochodzenia neurologicznego
 • chorób ginekologicznych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza