"Czy to piniata dla małych satanistów?" Awantura o nowy komunijny trend

2022-05-12 12:07

Sezon komunijny trwa w najlepsze. A wraz z nim, pojawiają się kolejne kontrowersje. Drogie prezenty, misterne fryzury i makijaże (sic!) u dziewczynek, przyjęcia niczym wesela, a teraz także... zbyt imprezowy klimat uroczystości - te wszystkie tematy szeroko komentowane są przez rodziny i internautów. Czy pomysł zabawy z piniatą na Komunii to tylko dobra zabawa, czy już przekroczenie granic dobrego smaku?

pierwsza komunia święta
Autor: Getty Images Czy piniata na przyjęciu komunijnym to nie przesada?

W maju rozpoczął się sezon komunijny. Zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami kościelnymi, do komunii przystępują dzieci w 3. klasie szkoły podstawowej, czyli 9, 10-latki. Od lat przyjęło się, że Komunie rodzice wyprawiają głównie w restauracjach. Z biegiem czasu jednak, te przyjęcia nabierają coraz większego rozmachu.

Tym razem, przyczyną kontrowersji w internecie, ale także wśród rodzin biorących udział w przyjęciach komunijnych, padł pomysł zabawy piniatą. Dlaczego budzi to takie oburzenie? I czy popularność piniat na komuniach rzeczywiście jest tak duża?

Przeczytaj też: Ci rodzice chcą, aby chrzestna opłaciła przyjęcie komunijne za 12 tys. "Jesteś zaproszona"

Dowiedz się: Świecka komunia to nowy trend wśród niewierzących rodzin? Oto jak ją zorganizowała jedna z nich

Sprawa została nagłośniona niedawno, gdy na funpage`u lekcjareligii.pl pojawiło się nadesłane przez rodzinę zdjęcie z pewnego przyjęcia komunijnego, na którym dzieci rozbijały piniatę. Ta zabawa nikogo już nie dziwi, bo jest stałym elementem przyjęć dla dzieci. Tu jednak na pinicie, w którą dzieci tradycyjnie uderzają kijem, widnieje napis "IHS" będący chrystogramem, czyli symbolem Jezusa Chrystusa w religii chrześcijańskiej. 

Że komuś do głowy przyszedł ten pomysł, że nie kojarzą co znaczy ten napis w ogóle, to jest właśnie obraz polskiej religijności. A raczej jej braku. - komentuje portal, a internauci są znacznie mniej delikatni w swoich ocenach.

  • Czy to piniata dla młodych satanistów?
  • Doceniam inwencję, ale chyba coś poszło nie tak. Generalnie to jakoś nie po drodze z szacunkiem do sakramentu...
  • Deszcz słodyczy spadnie na tego, który utłucze chrystogram IHS.

Sprawdź: Komunia w domu czy w restauracji? Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego

Takie krytyczne opinie nie są wypowiadane jedynie przez zagorzałych katolików. Takie piniaty, z symbolami religijnymi, krytykują także ludzie poza internetową społecznością katolicką. Tu jednak króluje sarkazm, bez jawnej krytyki. Pod jedną z prac firm zajmujących się robieniem piniat, gdzie na zdjęciu widnieje piniata w kształcie opłatka, pojawiła się wymiana zdań:

- Piękne:) A ze środka wypadają kremówki?

- kremówki i pieniądze

Oto tajemnica wiary, kremówki i dolary:)

Rynek jest pełen piniat komunijnych. Wygląda na to, że ta atrakcja zdobywa niemałą popularność. Na rynku jest jednak sporo takich, które nie powinny obrażać niczyich uczuć religijnych. Są utrzymane w bieli, ozdobione kwiatami, motylkami, ale bez symboli chrześcijańskich, w które miałyby uderzać dzieci. 

Zobacz też: Czy dziecko może przystąpić do komunii, gdy rodzice są po rozwodzie?

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza