Pierwsza komunia dziecka a rozwód rodziców: czy dziecko może przystąpić do komunii, gdy rodzice są po rozwodzie?

2015-04-23 10:15
Rozwód rodziców a komunia
Autor: thinkstockphotos.com

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie w życiu dziecka i rodziców. Sytuacja się komplikuje, gdy ci są po rozwodzie. Czy dziecko może w takiej sytuacji przystąpić do komunii świętej? Pierwsza komunia dziecka a rozwód rodziców - przeczytaj wszystko na ten temat.

Rozwód rodziców nie stanowi przeszkody, która uniemożliwiałaby dziecku przystąpienie do pierwszej komunii. Powód jest prosty – sakrament zostanie udzielony młodemu człowiekowi, a nie jego rodzicom i to on – jak wierzą katolicy – przyjmie Jezusa do swojego serca.

Zgodnie z tradycją jednak podczas Mszy pierwszokomunijnej do sakramentu przystępują również rodzice i chrzestni „komunistów”. W tym miejscu napotykamy pierwszy problem.  

Pierwsza komunia dziecka a rozwód rodziców: czy rodzice mogą przystąpić do komunii z dzieckiem?

Rozwód cywilny nie ma skutków kanonicznych, dlatego z punktu widzenia Kościoła katolickiego nie powoduje ustania sakramentu małżeństwa. Jeżeli więc rozwiedzeni rodzice żyją samotnie nie ma przeszkody, by przystąpili do komunii. Sytuacja zmienia się, gdy oboje lub któreś z nich mają stałego partnera.

Zgodnie z kanonem 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego do sakramentu Eucharystii nie mogą przystępować osoby „trwające z uporem w jawnym grzechu ciężkim”. Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” przypominał, że Kościół w oparciu o Pismo Święte nie dopuszcza do komunii osób rozwiedzionych, które zawarły ponowny związek cywilny. Dotyczy to również osób, które żyją w związkach nieformalnych.

Ile dać dziecku na komunię? Wideo

Ile dać dziecku na komunię?

Dlaczego rodzice nie mogą przystąpić do komunii?

Kościół wywodzi powyższe zakazy z Pisma Świętego. „Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa” – możemy przeczytać w rozdziale 5. Ewangelii wg św. Mateusza.

Z kolei w Pierwszym liście do Koryntian św. Paweł pisze: „Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan: Żona niech nie odchodzi od swego męża! Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem. Mąż również niech nie oddala żony".

Pierwsza komunia: dlaczego zapominamy o istocie tego wydarzenia?

Pierwsza komunia dziecka a rozwód rodziców: jak wytłumaczyć to dziecku?

Jeżeli rodzice są rozwiedzeni i wiedzą, że nie przystąpią do komunii wraz z dzieckiem, powinni delikatnie i taktownie przygotować dziecko do tej sytuacji. Komunia dla dziecka jest bardzo ważną chwilą w życiu, dlatego zwróci ono uwagę czy jego bliscy również korzystają z sakramentu. Najlepszym rozwiązaniem jest powiedzenie dziecku prawdy i wytłumaczenie mu, dlaczego tak się dzieje. Można mu również przeczytać odpowiednie fragmenty Pisma Świętego i wytłumaczyć, co one mówią, używając języka dostosowanego do percepcji dziecka.

Brak możliwości przyjęcia komunii przez rodziców oczywiście nie wyklucza ich uczestnictwa we Mszy świętej wraz z dzieckiem. Jeżeli to możliwe, powinni wziąć udział w uroczystości, ale również przyjęciu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza