Pomysł na pisankę wielkanocną. 6 pomysłów na malowanie jajek [INSPIRACJE]

2024-02-16 12:50

Nie masz pomysłu na ręcznie wykonane pisanki? Podpowiemy ci, jak podarować dziecku niezapomniane wspomnienia i pobawiće się w dekorowanie pisanek wielkanocnych. Oto 6 pomysłów na pisanki, które łatwo wykonać w domu.

Pomysły na pisanki:
Autor: Getty images

Pisanki są nieodłącznym symbolem świąt wielkanocnych, a ich wspólne przygotowywanie z dziećmi zawsze kojarzy się z miło spędzonym czasem. Pomysłów na pisanki jest wiele: kiedyś używano do tego wosku oraz naturalnych barwników. Kolorowe jajka będą się pięknie prezentować w wiklinowym koszyczku. Zobacz też co wkładamy do koszyczka wielkanocnego oprócz jajek.

Dzisiaj istnieje niezliczona ilość metod, jakimi możemy ozdobić jajka na tę wyjątkową okazję. Oto 6 łatwych pomysłów na pisanki wykonane w domu razem z dzieckiem. Pamiętaj, że nie wszystkie ozdobione jajka można potem wykorzystać do jedzenia. To, czy można jeść farbowane jajka zależy głównie od zastosowanej metody zdobienia.

Spis treści

  1. Pomysły na pisanki wielkanocne. Które sposoby na malowanie jajek wielkanocnych są najciekawsze?
  2. Pisanki metodą decoupage
  3. Pisanki zdobione tasiemką lub wstążkami
  4. Pisanki ręcznie malowane
  5. Pisanki z papier mâché
  6. Pisanki farbowane
  7. Pisanki - drapanki
Czym różnią się hiszpańskie tradycje wielkanocne od polskich?

Pomysły na pisanki wielkanocne. Które sposoby na malowanie jajek wielkanocnych są najciekawsze?

Pomysłów na to jak zrobić pisanki z dzieckiem jest mnóstwo. W internecie możesz znaleźć wiele inspiracji. Zaczynając od zwykłych farb, poprzez barwniki, lakiery do paznokci, a kończąc na serwetkach.

W sprzedaży są dostępne oczywiście gotowe koszulki termokurczliwe, choć z pewnością najpiękniej udekorowane jajka to te, które zrobimy nieco większym nakładem pracy. W zdobieniu jajek w stylu glamour przyda się złota folia do zdobień i farby w pastelowych kolorach. Świetnym pomysłem w bardziej ludowym stylu będzie za to wykorzystanie cebulnika, pończochy i liści pietruszki. W ten sposób można uzyskać piękne, naturalne wzory na jajkach.

Pisanki metodą decoupage

Ostatnio bardzo popularne jest robienie pisanek metodą decoupage - cieszy się ona coraz większą popularnością!

Aby wykonać pisanki tą metodą, musisz znaleźć ładny wzór - może to być kawałek kolorowego papieru do pakowania lub papierowej serwetki. Przyklej je do oczyszczonej skorupki jajka (najlepiej do wydmuszki), a następnie pokryj całość bezbarwnym lakierem do decoupage.

Pisanki decoupage
Autor: Getty images

Wspólne zdobienie jajek to także czas na to, by porozmawiać o tym, jakie tradycje wielkanocne dla dzieci są ważne. W końcu maluchy z Wielkanocy powinny zapamiętać nie tylko szukanie prezentów, jakie zostawił dla nich zajączek.

Pisanki zdobione tasiemką lub wstążkami

Jeśli zależy ci na totalnej innowacji, spróbuj ozdobić jajka kolorowymi tasiemkami, wstążkami lub koronkami. To proste - wystarczy, że ufarbowane jajka (niżej przeczytasz, jak je zabarwić) posmarujesz klejem i okleisz tasiemkami. Jeśli umiesz szydełkować, może wykonać "ubranko dla jajka na szydełku lub po prostu okleić skorupkę kolorową włóczką.

Ozdoby wielkanocne: jak wykonać palmę wielkanocną, pisanki
Autor: Getty images

Pisanki ręcznie malowane

Do wykonania pisanek ręcznie malowanych potrzebne są niezwykłe zdolności manualne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie w próbach, które po czasie doprowadzą cię do perfekcji. Wystarczy, że wymyślisz swój własny, niepowtarzalny wzór.

Możesz na początku rozrysować go na zwykłej kartce, a potem stopniowo przenosić na pisanki. Jeśli masz dwie lewe ręce to gotowe jajka wykonane tą metodą zakupisz również w internecie.

Czytaj: Wielkanoc: zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko

Ozdoby Wielkanocne: jak je wykonać?

pisanki ręcznie malowane
Autor: Getty images

Pisanki z papier mâché

Możesz również wykonać takie ozdoby z papieru. Jeśli nie lubisz bawić się w ozdabianie prawdziwych jajek, będzie to metoda idealna dla ciebie. Nie potrzeba też do tej metody dużych zdolności manualnych. Przygotuj sobie skrawki kolorowego papieru i balon, a następnie przyrządź klej z mąki, cukru oraz wody (1/2 szklanka mąki pszennej, 3/4 szklanki wody i 3 łyżki cukru).Następnie nadmuchaj mały balon i zacznij oklejać go papierem - wykonaj 2-3 warstwy. Pod koniec pozostaw swoje "pisanki" do wystygnięcia. Ostatnim krokiem jest przebicie balona igłą i gotowe.

pisanki z papieru
Autor: thinkstockphotos.com

Pisanki farbowane

Istnieją dwa sposoby na farbowanie pisanek. Pierwszą z nich są barwniki sztuczne. Jajka należy przemyć octem i zagotować na twardo. Następnie zanurzyć je na określany czas w odpowiednio przygotowanych naczyniach. Na końcu wyjmujemy je i kładziemy do wysuszenia na rączniku papierowym. Ostatnim etapem będzie przemycie pisanek wacikiem nasączonym oliwą.

Istnieją również barwniki naturalne, które możemy pozyskać np. z kawy, kurkumy lub czerwonej kapusty.

Czytaj: Dekoracje świąteczne na Wielkanoc: jakie ozdoby umieścić w mieszkaniu? [INSPIRACJE]

Jak zrobić z dzieckiem koszyczek wielkanocny?

Pisanki farbowane
Autor: Getty images

Pisanki - drapanki

Wydrapywane wzory tak naprawdę łatwo zrobić,a le to zabawa dla mam i starszych dzieci. Trzeba tylko mieć nożyk z ostrym czubkiem lub grubą igłę. Na pofarbowanych pisankach spróbuj delikatnie wydrapać zwory - kwiaty albo geometryczne szlaczki.

pisanki we wzory
Autor: Getty images

Zobacz też: Piosenki wielkanocne dla dzieci - 9 piosenek do śpiewania na Wielkanoc