Pomysły na prezenty dla rocznego dziecka. Zabawki dla chłopca i dziewczynki

2022-07-29 12:26

Zabawki dla rocznego dziecka powinny wspierać jego rozwój, rozwijać nowe umiejętności i zachęcać do aktywnego poznawania świata. Na rynku jest taka masa zabawek, że łatwo się w nich pogubić. Przygotowaliśmy dla was pomysły na prezenty dla rocznego dziecka, na które warto zwrócić uwagę.

Pomysły na prezenty dla rocznego dziecka. Zabawki dla chłopca i dziewczynki
Autor: Getty images Pomysły na prezenty dla rocznego dziecka. Zabawki dla chłopca i dziewczynki

Roczne dziecko potrzebuje nowych bodźców, by móc aktywnie poznawać świat. Dobrym wyborem na prezent dla rocznego dziecka są zabawki, które wspomogą jego rozwój.

Na rynku jest masa zabawek, czasem nietrudno się w nich pogubić. Przygotowaliśmy dla was garść informacji na temat zabawek dla rocznych dzieci oraz przegląd najciekawszych produktów na rynku.

Spis treści

 1. Jaki prezent dla rocznego dziecka?
 2. Jakie zabawki są odpowiednie dla rocznego dziecka?
 3. Czym się kierować przy wyborze prezentu dla rocznego dziecka?
 4. Przegląd zabawek dla rocznego dziecka - top 10 zabawek
 5. Puzzle, układanki dla dziecka
 6. Klocki, sortery
 7. Zabawki interaktywne dla dziecka
 8. Jeździki, pchacze dla dziecka
W co się bawić z niemowlęciem?

Jaki prezent dla rocznego dziecka?

Jeśli masz w domu rocznego malucha, to każdego dnia widzisz, jak się rozwija. Wejście w drugi rok życia to wspaniały etap, który wielu rodzicom sprawia dużą radość. Problemy zdrowotne przeważnie już są za wami - macie za sobą kolki, bóle brzuszka, wyżynanie pierwszych ząbków. Bunt dwulatka jeszcze przed wami, możecie więc nacieszyć się chwilowym spokojem ;-)

Roczne dziecko ma mnóstwo energii, z radością poznaje świat. Aktywnie się przemieszcza, najczęściej już samodzielnie stawia pierwsze kroki, mówi pierwsze słowa ("ma-ma", "ta-ta", "ba-ba"), reaguje na członków rodziny. Rozumie wszystko, co do niego mówisz, spełnia twoje proste polecenia (np. "przynieś misia").

Warto zachęcać je do dalszej aktywności, uczyć nowych umiejętności i pokazywać mu świat. Można to robić na wiele sposobów. Dziś pokazujemy wam zabawki dla rocznego dziecka, które wspomogą jego rozwój.

Czytaj: Jaki prezent dla dwulatka? Pomysły na prezent dla dwulatka

 Zobacz top 10 zabawek interaktywnych dla dzieci

Jakie zabawki są odpowiednie dla rocznego dziecka?

Niemowlę, które ukończyło pierwszy rok życia, wkracza na inny etap rozwoju. Zabawki dla niemowląt powinny uczyć je zdolności logicznego myślenia, zachęcać do poznawania nowych form, kształtów, kolorów. Dobrze jest, kiedy zabawki działają na różne zmysły jednocześnie (wzrok, słuch, dotyk), kompleksowo rozwijając dziecko.

Uczą je rozpoznawać dźwięki, odgłosy zwierząt, rozwijają logiczne myślenie i pozwalają poznać zasadę przyczyna-skutek (np. jeśli nacisnę guzik to wyskoczy kotek). Często też zachęcają do wypowiadania pierwszych słów.

Czym się kierować przy wyborze prezentu dla rocznego dziecka?

Niemowlętom najczęściej kupuje się w prezencie ubranka albo akcesoria do pielęgnacji. Rodzice maluchów cieszą się z takich praktycznych prezentów. Rocznemu dziecku, które zaczęło już się przemieszczać, samodzielnie chodzić i badać świat, warto kupić zabawkę.

Zwłaszcza taką, która zachęci je do dalszego rozwoju. Czym się kierować, kupując prezent dla rocznego dziecka?

 • Zainteresowaniami dziecka - na tym etapie rozwoju rodzice już wiedzą, jakie zabawki interesują malucha. Roczne dziecko może nie być jeszcze gotowe na to, żeby zbudować coś z drewnianych klocków, ale chętnie wrzuci te klocki do sortera. Może nie będzie chciało oglądać tekturowych książeczek, ale będzie bawić się kostkami edukacyjnymi, przesuwając sobie koraliki, wskazówki, naciskając guziki. Najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, co może mu się spodobać. Wybierając prezent dla rocznego dziecka, kup taki, który zainteresuje dziecko. Zabawki są drogie, szkoda wydawać pieniądze na coś, co będzie leżało w komodzie
 • Bezpieczeństwem - każda zabawka, która trafia na polski rynek, musi posiadać certyfikat CE. To certyfikat bezpieczeństwa, który dla rodzicom daje pewność, że wybrany produkt nie zaszkodzi dziecku. Aby go otrzymać, producenci muszą spełnić szereg restrykcyjnych wymagań
 • Oznaczeniem wiekowym - wybierając prezent dla rocznego dziecka, zwracaj uwagę na oznaczenie wiekowe. Nie musi to być koniecznie zabawka oznaczona napisem "12m+". Dla rocznego dziecka dobra będzie też zabawka "9m+" albo "18m+". Wszystko zależy od elementów, które posiada. Warto kupić taką zabawkę, która będzie rosła razem z dzieckiem.

Przegląd zabawek dla rocznego dziecka - top 10 zabawek

Przygotowaliśmy dla was zestawienie top 10 zabawek, które będą stanowić wspaniały prezent dla rocznego dziecka. Mamy nadzieję, że pomogą wam się zainspirować i wybierzecie zabawkę, która zachwyci waszego malucha. Znajdziecie tutaj przegląd puzzli, układanek, klocków, sorterów, zabawek interaktywnych oraz jeździków i pchaczy dla dzieci.

Zobacz: Pomysły na prezent dla dziewczynek

Prezent dla 10-latka. Pomysł na prezent dla chłopaka i dziewczyny

Puzzle, układanki dla dziecka

Ta forma zabawy jest polecana już dla najmłodszych dzieci. Co prawda, roczne dziecko samo nie ułoży puzzli, ale przy pomocy rodzica i opiekuna zobaczy inny sposób zabawy, który może go zainteresuje. Puzzle dla małych dzieci są złożone z dwóch, trzech elementów, układanki - z kilku.

Jest to niski stopień trudności, ale dla rocznego dziecka dopasowywanie nawet tak małej ilości puzzli jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Jednak w czasie zabawy w układanie dziecko ćwiczy zdolności manualne i koncentrację, dlatego warto, aby wśród zabawek dla dziecka pojawiło się jedno pudełko puzzli. 

1. Johntoy Drewniana układanka kształtów

Johntoy Drewniana układanka kształtów
Autor: Redakcja

Drewniana układanka kształtów to wspaniała zabawka, która ćwiczy koordynację wzrokowo-słuchową u rocznego dziecka. Dopasowując elementy, dziecko nie tylko uczy się kształtów i form, ale również ćwiczy logiczne myślenie. Zabawka pomaga także rozpoznawać kolory. Cena: 54,78 zł

Zobacz ofertę

Klocki, sortery

Pierwsze klocki pomagają dziecku ćwiczyć rączki. Powinny być dopasowane wielkością do małych rączek, tak, żeby było łatwo je uchwycić. Muszą być również wykonane z bezpiecznych materiałów - pamiętajmy, że na tym etapie rozwoju dziecka, maluch będzie je wkładał do buzi. Na rynku możecie wybrać spośród klocków miękkich, plastikowych, drewnianych. Dobrym wyborem są również sortery.

2. Haba Drewniane Klocki Zoolino Maxi 

16 klocków Haba pomaga rozwinąć zdolności manualne dziecka. Różne kolory przyciągają jego wzrok, a kształty pozwalają poznać nowe formy. Wzór wesołych zwierzątek na pewno mu się spodoba. Cena: 119,70 zł

Zobacz ofertę

3. Hape Gąsienica na sznurku

Hape Gąsienica na sznurku
Autor: Materiały PR

Gąsienica na sznurku zachęca dziecko do nauki chodzenia. Idź przed dzieckiem, ciągnąc na sznurku gąsienicę, a maluch na pewno pobiegnie za tobą! Wesołe kolory i kształt gąsienicy stymulują również dziecko do poznawania nowych kształtów i form. Cena: 58,99 zł

Zobacz ofertę

4. Woodyland Kostka edukacyjna

Woodyland kostka edukacyjna
Autor: Materiały PR

Drewniany sześcian pomaga rozwijać wyobraźnię dziecka. Pobudza go do rozwoju: maluch może przekładać koraliki na liczydle i zwierzątka w labiryncie, dzięki czemu uczy się zasady przyczyna-skutek. Przesuwa różne uchwyty, wskazówki od zegarka, gra na instrumencie. Taka zabawka długo wam posłuży. Cena: 99 zł

Zobacz ofertę

Zabawki interaktywne dla dziecka

Zabawki interaktywne często rosną razem z dzieckiem. Uczą je różnych umiejętności: rozpoznawania dźwięków, odgłosów zwierząt. Uczą je także literek, cyferek, pierwszych słów. Na jakie zabawki interaktywne warto zwrócić uwagę?

5. Fisher-Price Edukacyjny Laptop Malucha „Porozmawiajmy“

Fisher-Price Edukacyjny Laptop Malucha „Porozmawiajmy“
Autor: Materiały PR Fisher-Price Edukacyjny Laptop Malucha „Porozmawiajmy“

Edukacyjny Laptop Malucha od Fisher-Price to gwarancja nauki i zabawy w jednym. Dziecko może prowadzić „wideokonferencje” ze Szczeniaczkiem i przesuwać przełącznik, aby „włączyć głos”, a do tego będzie z zapałem pracować nad poznaniem wszystkich wyjątkowych funkcji, takich jak przyciski na klawiaturze oraz muzyczny kręciołek, które włączają kolorowe światełka i ponad 55 aktywacji: piosenki, dźwięki i wypowiedzi o literkach, kolorach, liczeniu i nie tylko. Laptop posiada 3 Poziomy Nauki, które umożliwiają dostosowanie trybu zabawki do wieku dziecka. Cena 70 zł.

Zobacz ofertę

6. Smily Play Edukacyjny stoliczek

Smily Play stoliczek edukacyjny
Autor: Materiały PR

Stoliczek edukacyjny nie tylko uczy dziecko, ale także zachęca je do nauki stawania i robienia pierwszych kroków. Naciskając różne guziki, maluch słyszy wesołe dźwięki i widzi pulsujące światełka. Uczy się zasady przyczyna-skutek. Zabawka pomaga także w nauce prawidłowego rozpoznawania kolorów, zwierzątek, zachęca je do przesuwania koralików. Cena: 108,56 zł

Zobacz ofertę

7. Fisher-Price Uczący Przyjaciel Robot 4 w 1

Fisher-Price Uczący Przyjaciel Robot 4 w 1
Autor: Materiały PR Fisher-Price Uczący Przyjaciel Robot 4 w 1

Uczący Przyjaciel Robot 4 w 1 od Fisher-Price to wyjątkowy towarzysz do zabawy na 4 różne sposoby. Robotyczny przyjaciel z mnóstwem wesołych światełek, muzyki i elementów aktywizujących składa się z trzech mniejszych robocików: można je rozkładać i łączyć wciąż na nowo. Dzięki 3 Poziomom Nauki możesz dopasowywać treści edukacyjne do wieku i etapu rozwoju dziecka. Naciskaj przyciski, aby wprawić robota w ruch i aktywować światełka i piosenki zachęcające malucha do raczkowania, tańca i ruchu. Cena: 168 zł

Zobacz ofertę

8. Smily Play Mój pierwszy laptop

Smily Play Pierwszy laptop
Autor: Materiały PR

Laptop edukacyjny, który uczy dziecko kształtów, kolorów, literek, cyferek. Śpiewa różne piosenki, mryga światełkami, dzięki czemu rozwija zmysły dziecka. Wesoły kształt, przypominający hipopotama, zachęca dziecko do zabawy. Co istotne, laptop ma dwa tryby głośności: cichy i głośny. Cena: 53,39 zł

Zobacz ofertę

Jeździki, pchacze dla dziecka

Jeździki i pchacze uczą dziecko utrzymywania równowagi i pozwalają na utrzymanie normalnej postawy. W przeciwieństwie do chodzików, zachęcają do samodzielnego stawiania pierwszych kroków. Uczą również normalnego chodzenia na pełnych stopach, a nie na palcach, jak często dzieje się w przypadku chodzików.

9. Chicco jeździk pchacz odpychacz

Chicco pchacz
Autor: Materiały PR

Jeździk ma dwie funkcje, można go przekształcić w chodzik lub pojazd do odpychania nogami. Ma kształt samolotu, dzięki czemu zachęca dziecko do zabawy: do przekręcania śmigła, poruszania dźwigni w górę i w dół. W siedzeniu ukryty jest schowek na drobiazgi. Cena: 132,97 zł

Zobacz ofertę

10. Ecotoys wózek dla lalek z pościelą

Ecotoys wózek z pościelą
Autor: Materiały PR

To nie tylko piękny wózek dla lalek, ale także pchacz, który pomaga w nauce chodzenia. Środek wózka wyścielony jest pościelą, żeby lalki i misie podróżowały w komfortowych warunkach. Wnętrze wózka można wykorzystać do przechowywania innych zabawek. Kółka mają gumowe opaski, które zapobiegają ślizganiu się kół i pomagają dziecku z utrzymywaniu równowagi.

Zobacz ofertę