Zabawki dla dziewczynek: co wybrać na prezent dla dziewczynki? [TOP 10 zabawek]

Zabawki dla dziewczynek - kolaż
Autor: Materiały PR

Zabawki dla dziewczynek to przede wszystkim lalki, wózki, akcesoria do zabawy w dom. Na rynku jest masa tego typu produktów, nietrudno się w nich zagubić. Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu prezentu dla dziewczynki? Jak wybrać mądre i bezpieczne zabawki? Skorzystajcie z naszego poradnika.

Zabawki dla dziewczynek to masa produktów, w których można się zagubić. Jak wybrać bezpieczne zabawki, by dziecko nie miało kontaktu z toksycznymi substancjami? Co kupić dziewczynce na prezent, by sprawić jej radość, zapewnić mądrą i bezpieczną zabawę?

W naszym poradniku znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania. Poniżej znajdziecie także ranking top 10 zabawek dla dziewczynek.

 1. Zabawki dla dziewczynek, czyli jakie?
 2. Jak wybierać zabawki dla dziewczynek?
 3. Co kupić na prezent dla dziewczynki?
 4. Top 10 zabawek dla dziewczynek
 5. - zabawki dla dziewczynek 1. rok życia
 6. - zabawki dla dziewczynek 2 lata
 7. - zabawki dla dziewczynek 3 lata

Zabawki dla dziewczynek, czyli jakie?

Przyjęło się, że zabawki dla dziewczynek to najczęściej lalki, misie, wózki dla lalek, domki dla lalek i wszelkiego rodzaju akcesoria do zabawy w dom (zabawkowe kuchnie, filiżanki, odkurzacze itp.).

Rzeczywiście, dziewczynki bardzo chętnie bawią się tego typu zabawkami. Coraz częściej jednak odchodzi się od podziału na zabawki dla dziewczynek i zabawki dla chłopców. Do głosu dochodzą zasady równouprawnienia ("dlaczego moja córka od małego ma uczyć się, że dziewczynka jest od gotowania i sprzątania?") oraz... zdrowy rozsądek.

Bo jeśli córeczka ma ochotę bawić się samochodzikami albo układać klocki konstrukcyjne, to dlaczego mamy jej tego zabraniać?

Ale po co taki podział? Wydaje mi się, że to by ograniczało zainteresowania dziecka. Dlaczego dziewczynka nie miałaby się bawić samochodzikami? Zresztą, jest tyle innych zabawek, którymi mogą się bawić i dziewczynki, i chłopcy - klocki, kredki, gry, książeczki... Może warto byłoby poobserwować córkę, co ją interesuje, zamiast zakładać z góry, że jak dziewczynka - to trzeba jej kupić lalkę? - napisała Asia na forum Mjakmama.pl

Najlepiej jest kierować się zainteresowaniami dziecka. Pozwólmy córce na różnorodność, niech bawi się lalkami, klockami, puzzlami, samochodzikami, misiami. Dzięki temu będzie kompleksowo się rozwijać.

Sprawdź: Zabawki wspierające rozwój dzieci z autyzmem

Jak wybierać zabawki dla dziewczynek?

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla dziewczynek? Przede wszystkim na ich jakość i wykonanie. Nie warto kierować się wyłącznie ceną, bo może się okazać, że tańsza zabawka już po kilku dniach się popsuje lub wyrządzi jakąś krzywdę dziecku (np. dostanie uczulenia od toksycznych farb).

Powinno się inwestować tylko w sprawdzone zabawki - moim zdaniem najbezpieczniejsze są te, które są z dobrych materiałów, mają sprawdzoną firmę i na opakowaniu wiek od kiedy dziecko może daną zabawkę używać - napisała Pandora na forum.mjakmama.pl

 • Certyfikat CE - każda zabawka powinna być wykonana z solidnych i dokładnie przebadanych materiałów. Dziecko nie może mieć kontaktu z żadnym toksycznym tworzywem, które może zagrażać jego bezpieczeństwo. Kupując zabawki, warto zawsze poszukać oznaczenia "CE" -  to nazwa bardzo ważnego certyfikatu CE, który jest gwarantem dobrej jakości. Wszystkie zabawki, dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, powinny posiadać ten certyfikat.

 • Oznaczenie wiekowe - Pandora zwróciła uwagę na istotną kwestię. Oznaczenie wiekowe powie nam, czy wybrana przez nas zabawka jest odpowiednia dla naszego dziecka, czy tak nie jest (bo np. zawiera małe elementy, które dziecko może połknąć).

 • Zainteresowania - tak jak wspomnieliśmy wyżej, zabawki dobierajcie do zainteresowań dziecka. Dzięki temu sprawicie mu radość, a taki przecież jest wasz cel

Czytaj:

Jaki prezent dla dwulatka? Pomysły na prezent dla dwulatka

Uważaj na toksyczne zabawki! Toksyczne zabawki w Polsce

Co kupić na prezent dla dziewczynki?

Prezentem dla dziewczynki tak naprawdę może być wszystko. Lalki z akcesoriami, które uczą dzieci empatii i opieki nad słabszymi. Wózki dla lalek, domki, zabawkowe kuchnie, dzięki którym dziewczynka będzie mogła naśladować swoich rodziców.

Puzzle, gry planszowe, zabawki edukacyjne, które rozwiną zdolność logicznego myślenia i nauczą dziecko koncentracji. Zabawki uczące robótek ręcznych, które rozwiną u dziecka umiejętności manualne. Tak naprawdę prezentem może być wszystko. Wybierajcie mądrze i bezpiecznie!

Czytaj: Prezent dla trzylatka: co kupić w prezencie trzylatkowi?

Najlepsze gry planszowe - 21 fajnych gier planszowych nie tylko dla dzieci

Top 10 zabawek dla dziewczynek

Poniżej znajdziecie zestawienie top 10 zabawek dla dziewczynek w podziale na kategorie wiekowe: 1. rok życia, 2. rok życia, 3. rok życia. Każda z kategorii zawiera kilka zabawek adekwatnych do wieku dziecka.

Zabawki dla dziewczynek 1. rok życia

Zabawki w pierwszym roku życia powinny przede wszystkim wspierać rozwój dziecka. W tym wieku zabawki stymulują większość zmysłów (wzrok, słuch, dotyk), rozwijają koordynację oko-ręka, uczą logicznego myślenia. Jakie zabawki wybrać?

1. Fisher Price Książeczka Zwierzaki przyjaciele szczeniaka
Książeczka z wierszykami

Autor: materiały prasowe

Zaproś malucha do świata zabawy i nauki, dając mu muzyczną Książkę z wierszykami z serii Ucz się i śmiej! Obracając strony, dziecko aktywuje odtwarzanie znanych i lubianych rymowanek, takich jak „Ciasto zjem” i „Raz, dwa, buty ktoś ma”, którym towarzyszą kolorowe ilustracje przedstawiające Szczeniaczka i Siostrzyczkę! Gdy wraz z maluchem poruszacie się w rytm muzyki, dziecko poznaje pierwsze liczby i słowa, literki, kształty i nie tylko! A dzięki wygodnemu uchwytowi do przenoszenia Ty i Twój maluch możecie zabrać Książkę rymowanek wszędzie ze sobą!

2. Smily Play Zaczarowane pudełko drewniane
Smily Play Zaczarowane pudełko

Autor: Materiały PR

Smily Play Zaczarowane pudełko drewniane to bezpieczne, ekologiczne i drewniane zabawki, które wspaniale kształtują rozwój manualny dziecka. Pobudzają wyobraźnię, uczą logiki i kreatywność. Zabawka zawiera m.in. kolorowe i przekręcane klocki, które pomagają w nauce cyferek oraz tablicę, która wspiera rozwój manualny małych rączek.

3 Fisher Price, Siostrzyczka szczeniaczka
Fisher Price Siostrzyczka szczeniaczka

Autor: Materiały PR

Fisher Price Siostrzyczka szczeniaczka to zabawka edukacyjna, która dopasowuje się do wieku dziecka. Siostrzyczka szczeniaczka zachęca dziecko do aktywności, odpowiadając na jego dotyk zabawnymi tekstami, piosenkami. Zawiera trzy poziomy zabawy:

 •     Poziom 1 – Odkrywanie – od 6 miesiąca. Dźwięki i podstawowe słowa rozbudzają ciekawość maluszka.
 •     Poziom 2 – Zachęcanie – od 12 miesiąca. Proste zadania zachęcają malucha do działania.
 •     Poziom 3 – Naśladowanie – od 18 miesiąca. Zabawa w odgrywanie ról pobudza wyobraźnię dziecka.

Zabawki dla dziewczynek 2 lata

Dwuletnia dziewczynka ma zupełnie inne potrzeby niż niemowlę w pierwszym roku życia. Zabawki dla dziewczynek w wieku 2 lat powinny być bardziej skomplikowane. Mogą zachęcać dziecko do wypowiadania kolejnych słów, uczyć kolorów, literek, cyferek.

W dalszym ciągu ważny jest rozwój wszystkich zmysłów i koordynacji ręka - oko. W tym wieku dziewczynki z pewnością będą chciały mieć własną lalę lub misia, które będą mogły przytulać. Rozwój emocjonalny u dziecka jest bardzo ważny. Ulubione przytulanki go wspomagają, dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i uczą empatii.

 

 

4. K'S Kids Pozytywka Mini Przytulanka
K'S Kids Pozytywka

Autor: Materiały PR

K'S Kids Pozytywka Mini Przytulanka przeznaczona jest dla dzieci od 1. roku życia. Spokojna i cicha kołysanka utuli dziecko do snu i pomoże mu zasypiać. 

5. Janod Układanka drewniana rodzina króliczków w ogrodzie

Autor: Materiały PR

Janod Układanka drewniana rodzina króliczków w ogrodzie to wspaniała układanka, która rozwija zdolności manualne dziecka. Zestaw składa się z 5 króliczków, które należy dopasować w odpowiednie miejsca. Zabawka rozwija koordynację ręka-oko, stymuluje rozwój logicznego myślenia.

6. Lego Duplo zestaw z różowymi klockami
Lego Duplo zestaw z różowymi klockami

Autor: Materiały PR

Lego Duplo zestaw z różowymi klockami pomoże dziecku rozwinąć wyobraźnię i kreatywność. Klocki pozwalają tworzyć różne budowle. Zestaw zawiera również figurki ludzi oraz zwierząt. 

Zabawki dla dziewczynek 3 lata

Zabawki dla dziewczynek w 3. roku życia edukują, tłumaczą otaczający świat, rozwijają nowe umiejętności i... bawią. Nie zapominajmy, że zabawki, oprócz funkcji edukacyjnej, powinny sprawiać przyjemność dziecku. Mieszajmy więc ich rodzaje, by dostarczać dziecku nowych wrażeń.

7. Lalka Baby Anabell
Lalka Baby Anabell

Autor: Materiały PR

Lalka Baby Anabell wygląda jak prawdziwe niemowlę. Wydaje dźwięki, gaworzy, chichocze. Trzeba ją karmić, tulić, przewijać. Uczy dzieci empatii, opieki nad słabszymi. Zestaw zawiera lalkę, smoczek, śliniak, butelkę, pieluszkę. 

8. Clementoni Mówiące Pióro
Clementoni Mówiące Pióro

Autor: Materiały PR

Clementoni Mówiące Pióro 500 pytań to wspaniały zestaw edukacyjny, który rozwija wiedzę dziecka. Zawiera gry i zabawy, dzięki którym dziecko poznaje otaczający nas świat. 72 zadania uczą liczb, kształtów, kolorów. Przewodnikiem po grze jest mówiące pióro, które sygnalizuje poprawną lub błędną odpowiedź.

 9. Ecotoys Drewniany Domek dla lalek
Ecotoys Drewniany domek dla lalek

Autor: Materiały PR

Ecotoys Drewniany domek dla lalek rezydencja bajkowa doskonale imituje prawdziwy dom mieszkalny. Ma 3 poziomy, na których ulokowano 5 pomieszczeń. Każde pomieszczenie wykończone jest w innej stylistyce. W zestawie znajdują się również drewniane meble, które można dowolnie wyjmować i przestawiać.

10. Hasbro Play Doh Babeczkowy festiwal
Hasbro Play Doh

Autor: Materiały PR

Hasbro Play Doh Babeczkowy Festiwal to wspaniała zabawa, która pozwoli dziecku stworzyć kolorowe babeczki. Ciastolina Play Doh pozwala dać się ponieść wyobraźni. Dziewczynka może tworzyć takie babeczki, jakie tylko sobie wymyśli i dekorować je w dowolny sposób.

Które z zabawek wzbudziły wasze zainteresowanie? A może polecacie inne?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE