Rzeżucha na Wielkanoc: pomysły na dekoracje [7 propozycji]

2021-02-15 10:50

Rzeżucha na Wielkanoc to nie tylko świetny pomysł na świąteczną ozdobę, ale także smaczny dodatek do potraw i źródło wielu witamin. Zobacz pomysły na dekoracje wielkanocne z rzeżuchą.

Rzeżucha na Wielkanoc
Autor: Getty Images

Rzeżucha jako dekoracja na Wielkanoc to tylko jeden z pomysłów na wykorzystanie tej rośliny. Kiełki rzeżuchy są bogate w składniki odżywcze, a co najważniejsze - hoduje się ją bez żadnych nawozów chemicznych. Wzmacniają odporność, poprawiają apetytu u niejadków, pomagają utrzymać skórę i włosy w dobrej formie, wielu z nas zna ją jednak przede wszystkim z tego, że jest symbolem świąt wielkanocnych.

Spis treści

  1. Dlaczego rzeżucha jest symbolem Wielkanocy?
  2. Do jakich dekoracji wielkanocnych wykorzystać rzeżuchę?
  3. Jak inaczej wykorzystać rzeżuchę na Wielkanoc?
  4. Zobacz inspirujące dekoracje z rzeżuchą w roli głównej

Dlaczego rzeżucha jest symbolem Wielkanocy?

Rzeżucha na Wielkanoc to dekoracja świąteczna znana od wielu lat. Dzieci w przedszkolu i podstawówce często wykonują doświadczenie z wyhodowaniem tej rośliny na wacie lub ligninie. Zazwyczaj sieje się ją tydzień przed świętami wielkanocnymi, aby w niedzielę była świeża i gotowa do spożycia.

Dlaczego rzeżucha przyjęła się jako symbol akurat tego święta? Ponieważ zakwita (tak, jest rośliną kwitnącą!) na przełomie marca i kwietnia, czyli właśnie w okolicy Wielkanocy. Zwiastuje ona dobre, zdrowe życie oraz witalność.

Czytaj również: Wielkanoc: zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko

Zając wielkanocny: co symbolizuje? Kiedy przychodzi i dlaczego jest symbolem Wielkanocy?

Jak zrobić z dzieckiem koszyczek wielkanocny?

dekoracje wielkanocne
Autor: thinkstockphotos.com

Do jakich dekoracji wielkanocnych wykorzystać rzeżuchę?

Rzeżuchę na Wielkanoc warto wykorzystać zwłaszcza do dekoracji stołu. Nie tylko będzie ciekawą, ale także jadalną ozdobą. Goście będą mogli urwać kilka kiełków i dołączyć je do swojego posiłku. Sprawdzi się też jako podstawka pod inne ozdoby świąteczne, a nawet lekkie naczynia i sztućce.

Możesz również postawić rzeżuchę w kuchni. Jednocześnie będzie w zasięgu twojej ręki, a przystrojona ozdobami stanowi ciekawą dekorację wielkanocną. Roślina ta równie dobrze prezentuje się w przezroczystych wazonach w połączeniu, np. z owsem i jajkami przepiórczymi.

Jak inaczej wykorzystać rzeżuchę na Wielkanoc?

Rzeżuchę na Wielkanoc możesz wykorzystać również do dań. Zupa-krem z tej rośliny bardzo dobrze smakuje, a do tego jest źródłem wielu witamin. Możesz dodać ją również do jajek oraz sałatek. Tak naprawdę sprawdzi się przy każdym posiłku, wystarczy odrobina własnej fantazji.

Dekoracje na Wielkanoc
Autor: thinkstockphotos.com

Zobacz inspirujące dekoracje z rzeżuchą w roli głównej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza