W co się bawić z dziećmi w Wielkanoc? 6 najfajniejszych wielkanocnych zabaw

2022-03-25 14:15

Pomysłów na wielkanocne zabawy jest wiele - jedne są śmieszne, inne kreatywne, jeszcze inne wymagają skupienia. Sprawdź, na czym polegają najfajniejsze z nich.

W co się bawić z dziećmi w Wielkanoc?
Autor: Getty images W co się bawić z dziećmi w Wielkanoc?

Wielkanoc to radosne święto, a budząca się za oknem przyroda jeszcze bardziej zachęca do różnych wielkanocnych zabaw. W co się bawić i kiedy? Wielki Tydzień jest w Kościele katolickim czasem zadumy, nie powinno się wtedy hucznie bawić, a wiele osób w tym czasie nie słucha nawet muzyki. Na szczęście w samą Wielkanoc i Lany Poniedziałek żadne zakazy nie obowiązują, a wręcz wskazane jest radosne świętowanie.

Wybraliśmy najciekawsze i najpopularniejsze wielkanocne zabawy, w których mogą uczestniczyć nie tylko dzieci, ale też inni członkowie rodziny.

Polecamy: Kolorowanki wielkanocne do wydruku dla dzieci

Spis treści

  1. Poszukiwanie jajek
  2. Śmingus-dyngus
  3. Stukanie jajkami
  4. Turlanie jajek na czas
  5. Wyścig z jajkami
  6. Wielkanocne kolorowanki

Poszukiwanie jajek

To wielkanocna zabawa bardzo popularna w krajach anglosaskich, gdzie znana jest pod nazwą "egg hunt" (polowanie na jajka). Aby się do niej przygotować, należy kupić przed świętami zapas kolorowych, czekoladowych jajek - ich ilość zależy od liczby dzieci (oraz dorosłych), które będą w tej wielkanocnej zabawie uczestniczyć, ale zwykle to przynajmniej kilka jajek na osobę.

W wielkanocny poranek rodzic ukrywa czekoladowe jajka w całym domu lub w ogrodzie, a zadaniem dzieci jest ich znalezienie. Każdy uczestnik dostaje koszyczek na jajka - ten, kto znajdzie ich najwięcej, wygrywa! Dla ułatwienia rodzic może naprowadzać dzieci słowami "ciepło/zimno".

Czytaj także: Ile jajek może zjeść dziecko w Wielkanoc?

Śmingus-dyngus

Lany Poniedziałek cały jest jedną wielką zabawą. Tradycja nakazuje tego dnia przynajmniej skropić drugą osobę czymś mokrym.

Pomysłów na aktywności związane z wodą jest bardzo wiele, a radość dzieciom sprawi nawet ganianie się po domu ze zwykłym jajkiem na wodę. Mając pistolety na wodę, można natomiast urządzić prawdziwą wojnę z domownikami. Ten pomysł sprawdzi się raczej wtedy, gdy temperatura za oknem jest względnie wysoka, pogoda ładna, a ty masz do dyspozycji ogród. Oblewanie się wodą w mieszkaniu może być bowiem ryzykowne dla mebli i sprzętów.

Trzeba jednak uważać, gdyż dzieci mają ułańską fantazję i nie zawsze potrafią przewidzieć konsekwencji niektórych swoich zachowań, dlatego wszystkie zabawy na Śmingus-dyngus powinny odbywać się pod czujnym okiem dorosłych.

Czytaj także: Wielkanocne zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko

Zając wielkanocny: co symbolizuje? Kiedy przychodzi i dlaczego jest symbolem Wielkanocy?

Stukanie jajkami

To bardzo znana wielkanocna zabawa, nazywana czasem "waletką" lub "wybitką". Polega na tym, że dwie osoby, trzymając w ręce jajko ugotowane na twardo, próbują zbić swoim jajkiem skorupkę jajka przeciwnika. Wygrywa ten, czyja skorupka dłużej pozostanie nienaruszona.

Turlanie jajek na czas

To zabawa, którą najlepiej zorganizować w ogrodzie. Zwyczaj ten jest amerykańską tradycją, zwaną za oceanem Easter Egg Roll i polega na turlaniu ugotowanych na twardo jajek po trawniku, używając do tego łyżki stołowej.

Aby zabawa była bardziej profesjonalnie przygotowana, dobrze jest zrobić dla każdego uczestnika tor (np. z patyków czy wstążki). W wersji utrudnionej po drodze każdy uczestnik ma do pokonania jakieś przeszkody, np. koło hula hop. Wygrywa ten, kto najszybciej doturla jajko do mety.

Wyścig może też przybrać formę sztafety, w której bierze udział kilka drużyn.

Czytaj także: 6 najciekawszych pomysłów na pisanki [INSPIRACJE]

Piosenki wielkanocne dla dzieci - 6 piosenek do śpiewania na Wielkanoc

Wyścig z jajkami

Inną formą wyścigu z jajkiem w roli głównej jest taki wyścig, gdzie uczestnicy kładą jajko ugotowane na twardo na łyżkę stołową i z taką łyżką - trzymaną w ręku lub w ustach - muszą w jak najkrótszym czasie pokonać wyznaczoną trasę. Osoba, której jajko spadnie na ziemię, odpada z gry.

Wielkanocne kolorowanki

To chyba najmniej wymagająca zabawa - rodzic praktycznie w ogóle nie musi w niej uczestniczyć. Kolorowanki są lubiane przez dzieci, szczególnie te, które nie przepadają za aktywnościami fizycznymi. To też dobry pomysł na wielkanocną rozrywkę dla najmłodszych dzieciaków.

Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale też forma wspierania rozwoju dziecka: w ten sposób maluch ćwiczy swoje umiejętności manualne i rozwija kreatywność.

Zobacz także: Zajączek wielkanocny - kolorowanki do druku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza