Wigilia i Boże Narodzenie: 6 rad, jak przetrwać święta w ciąży

2021-11-18 15:56

Wigilia i Boże Narodzenie zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi przygotowania: świąteczne porządki, zakupy, gotowanie. Teraz, gdy jesteś w ciąży, te obowiązki mogą ci sprawiać o wiele więcej problemu niż zazwyczaj. Jak przetrwać święta w ciąży?

Jak przetrwać święta w ciąży
Autor: Getty images

Boże Narodzenie teraz, gdy jesteś w ciąży powinno mieć podwójny urok. Tylko co zrobić, by uniknąć typowych dla przedświątecznego okresu porządków, zakupów i gotowania? Jak bezpiecznie i spokojnie przetrwać święta w ciąży?

Spis treści

  1. Odpuść sobie świąteczne porządki
  2. Święta w ciąży? Wyślij męża po zakupy
  3. Ogranicz do minimum stanie w kuchni
  4. Kupuj prezenty przez internet
  5. Święta w ciąży? Wproś się do rodziny
  6. Wyjedź z domu na święta
Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Odpuść sobie świąteczne porządki

Są ludzie, którzy uważają święta za dobrą okazję do odczyszczenia domu z wielomiesięcznych zaległości. Ale ty pewnie sprzątasz regularnie i twoje mieszkanie nie wymaga akcji specjalnych, więc nie poddawaj się przymusowi glansowania wszystkiego na błysk.

Jeśli jednak uważasz, że trzeba zrobić coś więcej niż zwykle – umyć okna, wyprać firanki – nie rób tego czasem sama! Od czego jest silne męskie ramię? Ostatecznie, zatrudnij firmę sprzątającą. A najlepiej daj sobie spokój – zyskasz przynajmniej dwa wolne popołudnia.

Czytaj: Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne?

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Święta w ciąży? Wyślij męża po zakupy

Jeśli nieopatrznie zaprosiłaś na wigilię lub świąteczny obiad rodzinę i przyjaciół, nie ominą cię większe sprawunki. Jednak nie ma powodu, byś na ostatnią chwilę ustawiała się w gigantycznych kolejkach albo narażała się na niewysokiego lotu komentarze rozjuszonych bliźnich, gdy będziesz chciała zapłacić, o zgrozo, poza kolejnością.

Zrób listę sprawunków i wyślij na zakupy męża. Zanim w sklepach zrobi się tłoczno, niech kupi to, co się nie zepsuje: mąkę, tłuszcze, jajka, suszone owoce i bakalie, a także mięso i ryby (można je zamrozić). Na koniec zostaw świeże pieczywo i warzywa.

Czytaj: Święta Bożego Narodzenia i Wigilia w ciąży: świętuj na luzie

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta w ciąży?

Ogranicz do minimum stanie w kuchni

Twój partner lubi gotować? Bez trudu wmówisz mu, że jest mistrzem kuchni, który nie ma sobie równych w przygotowaniu świątecznych specjałów. Jeśli nie... odłóż na bok ambicję i daruj sobie stanie przy garach. Masz przecież mdłości, zapachy cię drażnią albo jesteś na ostatnich nogach i myślisz już raczej o rodzeniu niż o jedzeniu.

W świątecznym czasie żołądki są tak samo pojemne, jak w inne dni, ogranicz się więc do symbolicznego minimum: na Wigilię podaj śledzika, pieczoną rybę z surówkami i barszcz z kartonu, na święta upiecz jakieś mięso, a ciasta kup gotowe.

Jeśli w święta niespodziewanie wpadną goście, nie przejmuj się – zwykle przychodzą tak objedzeni, że ledwo skubną to, co im podasz. Kiedy na świat przyjdzie dziecko, jeszcze się nagotujesz i napieczesz! Teraz zrób sobie wolne.

Kupuj prezenty przez internet

Co roku masz na głowie ten kłopot – ale tym razem będzie inaczej. Tajemnica sukcesu: akcję kupowania prezentów trzeba zaplanować starannie i z wyprzedzeniem co najmniej kilkutygodniowym. Będziesz miała komfort rozejrzenia się po sklepach, gdy jest jeszcze jakiś wybór, a klienci nie następują sobie nawzajem na odciski.

W chwili, gdy większość rodaków będzie z obłędem w oku miotać się w poszukiwaniu czegokolwiek, co można owinąć w błyszczący papier i położyć pod choinką w charakterze prezentu, ty będziesz mogła w domowym zaciszu oddać się łapaniu drugiego oddechu.

Święta w ciąży? Wproś się do rodziny

Przyjmujcie zaproszenia – święta „na sępa” to dla ciebie najlepsze rozwiązanie. Goszcząc w domach krewnych i przyjaciół, nie będziesz miała okazji do przyjmowania u siebie, co oszczędzi ci mnóstwo fatygi. To się opłaci nawet wtedy, gdy nie przepadasz za gospodarzami.

Będziesz mogła tanim kosztem wkupić się np. w łaski teściowej, wynosząc pod niebiosa specjały jej kuchni (nawet jeśli karp będzie lekko przypalony, a piernik twardy jak kamień, zaciśnij zęby i chwal – tu chodzi o przetrwanie!).

Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną dobrą stronę: można taktownie opuścić nieco wcześniej gościnne progi, tłumacząc się zmęczeniem lub złym samopoczuciem.

Wyjedź z domu na święta

To wariant dla tych, którzy za nic mają tradycję trzydniowej wyżerki w blasku domowego ogniska. Jeśli tylko pozwala ci na to twoja ciąża – wyjedź. Będziesz miała z głowy męczące przygotowania i równie męczące święta.

Unikajcie tłocznych kurortów w rodzaju Zakopanego (które zasługuje raczej na nazwę Zadeptanego), zaszyjcie się w jakiejś ustronnej zagrodzie agroturystycznej z wygodami i łatwym dojazdem do cywilizacji – i celebrujcie miłość. Jeśli w Wigilię spadnie śnieg, to będą piękne święta!

Czytaj: Prezent dla rodziców: 10 pomysłów na prezent na święta dla rodziców

Ciąża i wakacje. Jak zaplanować wakacje w ciąży?

Przepisy na Boże Narodzenie - poznaj 5 pomysłów na słodkie święta!

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza