6 rad dla ojców, którzy zamierzają być przy porodzie. Przyszły tata musi o tym wiedzieć...

2022-02-16 15:27

Twój partner zamierza towarzyszyć ci na sali porodowej? To świetnie, ale... warto, by odpowiednio się do tego przygotował. Wyniki badań pokazują, że to, w jaki sposób ojciec odbiera poród swojego dziecka ma wpływ zarówno na jego relację z partnerką jak i więź z dzieckiem.

Cenne rady dla ojców, którzy chcą uczestniczyć w porodzie
Autor: Getty images Cenne rady dla ojców, którzy chcą uczestniczyć w porodzie

Jeszcze 30 lat temu, ciężarne w Polsce nie miały specjalnego wyboru i nie stawały przed dylematem: czy rodzić z partnerem czy zdecydować się na samotny poród. Na sali porodowej obecna mogła być wyłącznie rodząca i personel szpitalny. Dziś wiele się w tej kwestii zmieniło i bardzo wiele kobiet nie wyobraża sobie porodu naturalnego bez wsparcia bliskiej osoby. Najczęściej jest nią właśnie ojciec dziecka.

Jednak poród rodzinny, choć ma wiele zalet, to nie zawsze dobry pomysł. I choć zdarza się to rzadko, może negatywnie wpłynąć na relacje w rodzinie. By zminimalizować ryzyko, że w waszym przypadku też tak będzie, warto, by także przyszły tata przygotował się do porodu we właściwy sposób. 

Badania pokazują, że sposób, w jaki ojciec doświadcza porodu, ma duży wpływ na jego samopoczucie psychiczne w pierwszych tygodniach życia dziecka. A to z kolei przekłada się w jego zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem czy więź, jaką z nim stworzy.

Dr Kecia Gaither, lekarz i konsultantka okołoporodowa z 20-letnim stażem, wymienia 4 rzeczy, które pomogą przyszłemu tacie zmniejszyć stres przed udziałem w porodzie. Doświadczeni rodzice dodali do tej listy kilka własnych wskazówek.

Pokaż ten artykuł swojemu partnerowi jeszcze zanim zaczniecie pakować torbę do szpitala...

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza