Dlaczego warto rodzić z partnerem? Oto 10 argumentów za porodem rodzinnym

2022-02-02 11:49

Zastanawiasz się, czy rodzić tylko z położną, czy także z bliską osobą u boku? Czy warto mieć wsparcie na sali porodowej? Poznaj 5 argumentów za porodem rodzinnym!

poród rodzinny, partner przy porodzie, mąż przy porodzie
Autor: thinkstockphotos.com Rola ojca przy narodzinach dziecka nie ogranicza się jedynie do przecięcia pępowiny, dlatego nie warto rezygnować z obecności partnera podczas porodu. Sprawdź 5 argumentów za porodem rodzinnym.

Poród rodzinny, czyli odbywający się w towarzystwie i przy wsparciu osoby bliskiej (zwykle męża, ale nie tylko) to wielkie osiągnięcie naszych czasów. I naprawdę nie warto z niego rezygnować. Niech ci się nie wydaje, że rodzenie z mężem czy partnerem to jakaś moda, która pojawiła się w naszym kraju kilkanaście lat temu, a dziś już jest passé. Nic podobnego!

Takie porody są raczej przejawem głębokiej zmiany obyczajowej, jaka nastąpiła w relacjach małżeńskich, które dziś są – o wiele częściej niż dawniej – oparte na prawdziwej bliskości emocjonalnej, otwartości i partnerstwie. A jest to zmiana – miejmy nadzieję – trwała.

Towarzyszenie rodzącej kobiecie i przychodzącemu na świat dziecku w czasie porodu rodzinnego jest także przejawem nowego postrzegania narodzin – docenienia tego wydarzenia, nadania mu wyjątkowej rangi.

Bo jeśli przyszli rodzice traktują poród czysto technicznie: jako przejście dziecka przez kanał rodny i jego pojawienie się po tej stronie brzucha, to do tego wystarczy pomoc położnej. Ale narodziny dziecka to przecież znacznie więcej... Dlaczego warto zdecydować się na poród rodzinny?

Spis treści

  1. Kto może uczestniczyć w porodem rodzinnym?
  2. 10 argumentów za porodem rodzinnym - wejdź w galerię
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Kto może uczestniczyć w porodem rodzinnym?

Pojęcie "poród rodzinny" oznacza poród w towarzystwie osoby bliskiej. Najczęściej jest nią mąż lub życiowy partner, bo najbardziej naturalna i idealna jest sytuacja, gdy w porodzie uczestniczą oboje rodzice dziecka.

Gdy jednak z jakichś powodów nie jest to możliwe, warto rozważyć inny wariant porodu rodzinnego – może ci przecież towarzyszyć inna bliska osoba, np. mama, siostra czy przyjaciółka. Decyzja o tym, kto to będzie, należy wyłącznie do ciebie – szpitalowi nic do tego.

W standardzie opieki okołoporodowej jest napisane: „Określenie osoba bliska oznacza małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub inną osobę wskazaną przez rodzącą”.

Oczywiście, musi to być osoba, którą darzysz pełnym zaufaniem i przy której się dobrze czujesz. Ktoś bardzo ci życzliwy, kto będzie dla ciebie wsparciem, a nie źródłem dodatkowego niepokoju czy stresu.

Czytaj również: Wspólny poród niszczy związek?

Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej

10 argumentów za porodem rodzinnym - wejdź w galerię

Z kim powinnaś rodzić?

Pytanie 1 z 10
JAK ZAREAGOWAŁAŚ NA BRAK MIESIĄCZKI W PLANOWANYM TERMINIE?

Przeczytaj również: Tata przy porodzie. Zadania partnera na sali porodowej

Czego się boi przyszły tata - 8 najczęstszych obaw mężczyzny

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Warto wiedzieć

Prawo do porodu rodzinnego przysługuje każdej kobiecie – tak stanowi standard opieki okołoporodowej z 2012 roku. A zatem żaden szpital nie może odmówić zgody na obecność osoby towarzyszącej przy porodzie. Warto wiedzieć, że w czasie pandemii, wiele placówek zrezygnowało jednak z prowadzenia porodów rodzinnych, co spotkało się z licznymi sprzeciwami

Szpitale zrezygnowały też z pobierania opłat z tytułu porodu rodzinnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza