5 kroków, by zaakceptować ciało po ciąży. To ono dało ci dziecko, więc warto je za to kochać

2022-04-12 16:43

Chęć zmiany, walka o zdrowy styl życia, czy próby zrzucenia nadwagi, to jedno. Jednak poczucie niechęci do samej siebie z powodu zmian, jakie w naszym ciele poczyniła ciąża, to drugie. Nie warto karać się za to, że nasze ciało wytrzymało tak wiele. Dbanie o siebie, zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia pójdą równie dobrze, albo i lepiej, jeśli zaakceptujesz siebie. Oto, jak tego dokonać.

ciało po ciąży
Autor: Getty Images Jak zaakceptować swoje ciało po ciąży?

Przez 9 miesięcy gościło w sobie małego człowieka, później wydało go na świat, a teraz mierzy się z granicami możliwości fizycznych związanych chociażby z niewyspaniem. Ciało robi wszystko, by umożliwić nam bycie mamami. Warto być mu za to wdzieczną.

Wiele kobiet po porodzie, nie poznaje siebie stojąc w lustrze. Nawet te z nas, które nie przytyły dużo, mają niekiedy zmienione sylwetki. Do tego dochodzą ewentualne rozstępy i już, widok takiego innego ciała może budzić kompleksy, a nawet niechęć do samej siebie. Samoakceptacja to proces, w którym może pomóc dobre podejście i otaczanie się odpowiednimi treściami z internetu, czy filmów. Jak zmienić złe odczucia względem swojego ciała? 

Dowiedz się: Brzuch tuż po porodzie wygląda jak w 2. trymestrze [ZDJĘCIA]

Spis treści

  1. Oglądaj mądre profile w mediach społecznościowych
  2. Wymień jeansy i bieliznę na nowe
  3. Uprawiaj sport
  4. Oglądaj stare filmy
  5. Inspiruj się modelkami plus-size
Jak zgubić brzuch po ciąży?

Oglądaj mądre profile w mediach społecznościowych

Wbrew krzywdzącemu stereotypowi, profile #bodypositive, nie są o zaniedbanych, szukajacych wymówek kobietach. Można wśród nich znaleźć takie, które są niezwykle estetyczne i pokazują kobiece piękno, które zachwyca mimo niedoskonałości. Lubimy zwłaszcza te prowadzone przez mamy, bo właśnie do nich możemy się porównywać, a każdej kobiecie czasami potrzeba się z kimś utożsamiać.

Dowiedz się: Zborowska zachęca do doceniania ciała po ciąży. Jedną z "fanek" poniosło

Nasze ulubione profile z Instagrama to profil blogerki z Kanady -Sarah Nicole Landry - @thebirdspapaya i Włoszki Laury Brioschi @lovecurvy__laurabrioschi.

Wymień jeansy i bieliznę na nowe

Nic dziwnego, że stare jeansy nie pasują, nawet jeśli ważysz tyle samo, co przed ciążą. Twoje ciało nosiło w sobie dziecko przez 9 miesięcy, więc miało prawo nieco zmienić proporcje, nawet jeśłi nie są zauważalne gołym okiem.

Zobacz: Idealne ciało po porodzie? Mama z Instagrama pokazuje, jak oszukują nas zdjęcia influencerek

Wymień spodnie i bieliznę, które wpędzają cię w zły nastrój. Czasami drobna zmiana garderoby pokaże ci, że choć nieco inna, wciąż jesteś piękna!

Uprawiaj sport

Nawet 15 minut dziennie może zdziałać cuda dla sylwetki. Ale i dla duszy. Sport zwiększa wydzielanie endorfin, a bardziej szczęśliwa, spojrzysz na siebie łaskawszym okiem. Dodatkowo poprawisz ukrwienie ciała, więc będziesz odczuwać więcej energii i będziesz mieć świeższą cerę.

Dowiedz się: Chciałabyś poćwiczyć, ale ciągle brakuje ci czasu? Będziesz zdziwiona, ile minut ruchu wystarczy!

Dotleniona po treningu będziesz też lepiej sypiać, mimo konieczności wstawania do maluszka. Najtrudniej jest zacząć, więc możesz "rozkręcać" swój związek ze sportem małymi krokami, zaczynając chociażby od 5 minut dziennie. 

Oglądaj stare filmy

Dzisiejsze kino mocno idealizuje kobiecość. Mało, że aktorki są dość często mocno poprawiane przez chirurgów plastyków, to odpowiednie oświetlenie i charakteryzacja robią swoje. Starsze kino, chociażby to z lat 90-tych, pozbawione jest takiej wizji kobiecości. 

Przeczytaj też: 15 filmów i seriali o macierzyństywie, które powinnaś obejrzeć

Czasami warto popatrzeć na piękne, ale nie odrealnione kobiety, by poczuć się lepiej z samą sobą. 

Inspiruj się modelkami plus-size

Łatwo jest popaść w kompleksy, patrząc na idealne ciała modelek, które zostały mamami i chwilę później z powrotem trafiły na wybieg, jakby nie tknięte ciążą, jak chociażby Gigi Hadid. Zazdrościmy, choć nie mamy jej tego za złe. Takich szczęściar jest jednak na świecie niewiele.

Przeczytaj też: Zdjęcie rozstępów, które zdobywa miliony lajków. Ale nie wśród Polek

Chcąc czerpać inspiracje, warto więc obserwować modelki plus-size. Są bardziej zbliżone do większości kobiet, a przy tym "dorównanie" im jest zdecydowanie bardziej realne. To piękne i inspirujące kobiety, którym macierzyństwo nie odejmuje, a dodaje kobiecości, jak Ashley Graham, Tara Lynn, czy Iskra Lawrence.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza