Manicure winylowy: na czym polega? Manicure krok po kroku

2021-05-24 12:36

Piękne, zdrowe i zadbane paznokcie to marzenie wielu kobiet, gdyż nie tylko dodają im pewności siebie, ale stanowią także doskonały dodatek do modnej stylizacji. Obecnie hitem na salonach jest manicure winylowy. Na czym polega, jakie daje efekty i czy jest mniej szkodliwy niż manicure hybrydowy?

Manicure winylowy
Autor: Getty Images

Manicure winylowy to świetny sposób na zadbane paznokcie dla kobiet zapracowanych, w ciąży lub już posiadających dzieci, a także wszystkich tych, które nie mają czasu na długotrwałe zabiegi pielęgnacyjne. Ponadto, swoją popularność zawdzięcza m.in. trwałości, którą uzyskuje się bez konieczności utrwalania lakierów winylowych w lampie UV lub LED, jak ma to miejsce np. podczas robienia hybryd. Dowiedz się, jak wykonać manicure winylowy krok po kroku, aby po kilku chwilach cieszyć się zadbanymi i stylowymi paznokciami.

Spis treści:

  1. Jak wykonać manicure winylowy?
  2. Jak zmyć manicure winylowy?
  3. Ile kosztuje manicure winylowy?
  4. Jakie wady i zalety ma manicure winylowy?
  5. Manicure winylowy w ciąży – czy jest bezpieczny?
  6. Czy winylowy lakier do paznokci jest mniej szkodliwy niż hybrydy?

Jak wykonać manicure winylowy?

Manicure winylowy wykonywany jest przy użyciu specjalnie przeznaczonych do niego lakierów. Aby go stworzyć, wystarczy wyposażyć się w lakier winylowy o preferowanym kolorze, a także top coat, czyli lakier nabłyszczający i zwiększający trwałość manicure.

Żeby paznokcie prezentowały się pięknie, warto je wcześniej przygotować i m.in. nadać im odpowiedni kształt oraz długość, a także odsunąć skórki. Po wykonaniu tych czynności, wystarczy nałożyć lakier winylowy na płytkę paznokcia i zaczekać aż w kilka chwil (od 3 do 5 minut) zostanie utwardzony pod wpływem naturalnego światła słonecznego. Dzieje się tak za sprawą winylu, który jest zawarty w składzie każdego lakieru stosowanego w tej metodzie. Tym samym lakiery winylowe nie potrzebują do utwardzenia lampy UV lub LED, która stosowana jest np. w manicure hybrydowym lub akrylowym.

Później, aby dodatkowo utwardzić paznokcie oraz nadać im połysk, wystarczy nałożyć na lakier top coat. Na koniec wystarczy pozostawić paznokcie do wyschnięcia – trwa to zazwyczaj ok. 15 minut. Aby po zabiegu dłonie były pięknie wypielęgnowane, nakłada się na nie krem, a na skórki oliwkę, która pięknie je nawilży.

Jak zmyć manicure winylowy?

Tak jak łatwo wykonać manicure winylowy, tak też bardzo łatwo usunąć go z płytki paznokci. Aby się go pozbyć, wystarczy użyć zwykłego zmywacza do paznokci. Ten szybki i łatwy sposób usuwania lakieru winylowego jest z pewnością jedną z jego wielu, kuszących zalet. W przeciwieństwie np. do lakierów hybrydowych nie wymaga także spiłowania wierzchniej warstwy oraz używania specjalnych narzędzi (np. frezarki), co sprawia, że przywrócenie naturalnego wyglądu paznokci jest bardzo proste.

Czytaj: Paznokcie żelowe w ciąży: czy można robić w ciąży paznokcie żelowe?

Ile kosztuje manicure winylowy?

Cena manicure winylowego zależy od tego, czy wykonuje się go samodzielnie, czy w salonie. Koszt stylizacji paznokci w profesjonalnym salonie waha się od 50 do 200 zł. Jeśli jednak chce się go wykonać samodzielnie, to najtańsze lakiery w drogerii kosztują ok. 7 zł za buteleczkę. W zależności od wyboru konkretnego producenta, droższe lakiery mogą kosztować nawet 30-40 zł. Do tego należy doliczyć top coat, który kosztuje ok. 40 zł. Ponadto, aby manicure winylowy był kompletny, należy również posiadać pilniczek, polerkę, kopytko do odsuwania skórek, preparat do ich zmiękczania oraz oliwkę do skórek – powyższe akcesoria to koszt ok. 50 zł.

Jakie wady i zalety ma manicure winylowy?

Największą zaletą manicure winylowego jest jego trwałość. Z reguły lakier utrzymuje się na paznokciach 7 dni, jednak w opinii wielu kobiet może je pokrywać nawet do 2 tygodni. Ponadto, paznokcie winylowe cieszą się dużą popularnością, gdyż ten piękny efekt można uzyskać w krótkim czasie. Szybki manicure jest możliwy m.in. dlatego, że w metodzie nie jest wykorzystywana baza, a dodatkowo lakiery winylowe nie wymagają utwardzania w lampie UV lub LED (z których należy koniecznie korzystać decydując się np. na manicure hybrydowy).

Zainteresowanie tym rodzajem manicure wynika także z szerokiej gamy kolorystycznej oraz mniejszego ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowej. Zaletą jest także to, że niektórzy producenci wzbogacają składy lakierów winylowych o składniki pielęgnujące paznokcie np. witaminę E, keratynę, olejek jojoba itp. Niewątpliwą zaletą winylu jest również to, że można go z łatwością usunąć – do zmycia wystarczy zwykły zmywacz do paznokci.

Dla niektórych osób wadą stosowania lakierów winylowych jest konieczność wykonywania manicure szybko, co wiele pań określa nawet jako „malowanie ich w pośpiechu”. Faktycznie, lakiery winylowe to lakiery szybkoschnące, dlatego należy się nimi sprawnie posługiwać. Jeśli malowanie paznokci będzie zbyt wolne, pojawią się na nich smugi, co wytworzy nieestetyczny efekt.

Wśród innych wad, zwolenniczki pozostałych metod malowania paznokci (np. popularnych hybryd) uwzględniają brak trwałości. Manicure winylowy utrzymuje się ok. 1-2 tygodni, a np. manicure akrylowy lub hybrydowy nawet do 3 tygodni.

Manicure winylowy w ciąży – czy jest bezpieczny?

Kobiety w ciąży nierzadko obawiają się, czy stosowane przez nie przed ciążą kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne, są także odpowiednie dla ciężarnych. Obawy często dotyczą także stylizacji paznokci, gdyż kobiety nie są pewne, czy wybrana metoda manicure nie sprawia, że np. substancje przenikają do płodu. Warto jednak podkreślić, że manicure winylowy można stosować w ciąży. Zawarte w składzie substancje nie przenikają do dziecka, dlatego też malowanie paznokci w ten sposób nie stwarza zagrożenia dla płodu.

Czytaj: Manicure hybrydowy w ciąży. Czy jest bezpieczny?

Czy winylowy lakier do paznokci jest mniej szkodliwy niż hybrydy?

Manicure hybrydowy wykonywany systematycznie może pogarszać kondycję paznokci, które po pewnym czasie mogą stać się łamliwe, cienkie i kruche. Dodatkowo, nierzadko panie stosujące go przez dłuższy czas skarżą się na rozdwajanie się paznokci, a u niektórych nawet występują reakcje uczuleniowe.

Czytaj: Paznokcie po hybrydzie: jak odbudować zniszczone paznokcie?

Niestety, hybrydy u wielu osób sprawiają, że alergia objawia się schodzeniem skóry wokół paznokci, a później nawet także płytki w całości. Ponadto, wiele osób narzeka także na konieczność stosowania lampy UV, która przyspiesza procesy starzenia się skóry. Z kolei stosując lakiery winylowe można uniknąć wielu z tych niedogodności. Przede wszystkim wykonując manicure winylowy, nie istnieje konieczność utwardzania lakieru w lampie, co nie tylko przyspiesza proces malowania, ale również dba o kondycję skóry dłoni.

Jednak wśród najważniejszych kwestii jest fakt, że lakiery winylowe rzadziej są przyczyną uczuleń, a także jak wynika z opinii użytkowniczek, mniej szkodzą paznokciom. Zwolenniczki manicure winylowego z reguły nie zgłaszają pogorszenia się kondycji płytki paznokciowej po stosowaniu lakierów winylowych. Ponadto, istotnymi czynnościami podczas manicure hybrydowego, które mogą pogarszać stan paznokci jest także usuwanie lakieru acetonem oraz konieczność zdejmowania lakieru radełkiem lub frezarką.

Każda z tych czynności wpływa negatywnie na płytkę paznokci oraz może ją uszkodzić i zmniejszyć jej grubość, co z kolei sprzyja łamliwości. Stosowanie manicure winylowego pozwala ich uniknąć i tym samym zmniejszyć ryzyko pogorszenia się stanu paznokci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza