Tarnica z dzieckiem. Najkrótszy szlak na Tarnicę w Bieszczadach

2023-06-29 12:31

Tarnica z dzieckiem to propozycja całodniowej wycieczki, która oferuje zachwycające widoki na pasmo Bieszczadów. Jaki szlak wybrać, by zdobyć Tarnicę i w jakim wieku powinno być dziecko, by poradzić sobie z wędrówką?

Tarnica z dzieckiem
Autor: Getty Images Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczadów, piękna wycieczka dla całej rodziny.

Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczadów, który należy do Korony Gór Polski. Trasa nie jest wymagająca, ale dość długa, dlatego warto dobrze zaplanować wycieczkę.

Spis treści

  1. Tarnica - co to za szczyt?
  2. Najkrótszy szlak na Tarnicę
  3. Szlak Tarnica-Halicz-Rozsypaniec

Tarnica - co to za szczyt?

Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach, który wieńczy pasmo połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Liczy 1346 metrów i oferuje zachwycające widoki, zwłaszcza jesienią, gdy przebarwiają się trawy na połoninach. Na Tarnicy znajdują się dwa punkty obserwacyjne, jeden z żelaznym krzyżem, który został ustawiony w 1987 roku, w przeddzień wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

Czytaj: Bieszczady z dzieckiem. Co warto zobaczyć w Bieszczadach radzi mama Antka i Kajtka

Najkrótszy szlak na Tarnicę

Szlak na Tarnicę rozpoczyna się w miejscowości Wołosate. To zagubiona wioska na granicy Polski, w której nie ma tak wielu turystów jak w Ustrzykach Dolnych czy Ustrzykach Górnych. Można tam naprawdę wypocząć i poczuć potęgę natury.

Szlak na Tarnicę rozpoczyna się na parkingu w Wołosatem, który kosztuje 25 zł za cały dzień. Są tam również kioski z kawą, napojami i przekąskami, więc jeśli nie zaopatrzymy się odpowiednio w podróż na górę, możemy kupić coś do picia i zjedzenia na parkingu. 

Niebieski szlak liczy około 4,5 kilometra, a czas przejścia szacowany jest na 2 godziny. Jeśli wybieramy się z dziećmi, musimy mieć świadomość, że czas ten może się wydłużyć nawet o kolejną godzinę — należy doliczyć postoje na jedzenie czy wypoczynek. Z tego względu wycieczkę na Tarnicę najlepiej rozpocząć rano, by mieć więcej czasu na szlaku.

Po wyjściu z parkingu i przejściu kilkuset metrów znajduje się budka, w której trzeba kupić bilety do Bieszczadzkiego Parku Narodowego (9 zł dla osoby dorosłej i 4,50 zł dla dziecka). Na Tarnicę wchodzimy niebieskim szlakiem, który początkowo biegnie obok cmentarza, następnie pnie się do lasu, do typowych schodów z wystającymi konarami drzew. W tym miejscu trzeba trochę pomóc mniejszym dzieciom, ale podejście jest bezpieczne, ponieważ przy schodach znajdują się drewniane barierki, których można się trzymać. 

Szlak na schodach jest długi i dość stromy, jest bardzo możliwe, że dzieci będą chciały często odpoczywać. Po wyjściu z granicy lasu rozpoczyna się jednak piękny widok na Tarnicę. Od tego momentu szlak jest łagodniejszy i dużo przyjemniejszy, bo oferuje widoki nie tylko na pasmo Tarnicy, ale i na Szeroki Wierch. Po drodze na szczyt będziemy musieli jeszcze podejść po betonowych stopniach, zdobyć Siodło, czyli Przełęcz pod Tarnicą, a następnie główny szczyt, na którym znajduje się charakterystyczny krzyż. Tam można wypocząć, zrobić pamiątkowe zdjęcia i coś zjeść. 

Na szczycie warto wypoczywać w wyznaczonych do tego miejscach. Znajdują się tam specjalne siatki, których turyści nie powinni przekraczać, by nie deptać traw. Dobrze też pamiętać, by nie zostawiać po sobie w górach żadnych śmieci.

Czas zejścia powinien być krótszy niż wejścia. W połączeniu z postojami daje to około 6-7 godzinną wycieczkę dla całej rodziny.

Czytaj: Kolej linowa Solina z dzieckiem. Ile kosztują bilety na kolej gondolową?

Szlak Tarnica-Halicz-Rozsypaniec

Rodzice starszych dzieci wyprawę na Tarnicę mogą połączyć ze zdobyciem Halicza i Rozsypańca. Odległość, jaką należy pokonać jest jednak duża — liczy aż 21 kilometrów po górach! Z tego względu na trasie tej poradzą sobie raczej dzieci szkolne. Jeśli chcemy zdobyć ten szlak, zaliczany do jednego z najpiękniejszych w polskich górach, powinniśmy wystartować również z parkingu w Wołosatem, ale nie wybrać niebieskiego szlaku na Tarnicę tylko czerwony na Rozsypaniec. Następnie wędrujemy w stronę Przełęczy Bukowskiej i Rozsypańca. Już na Przełęczy rozpościerają się fantastyczne widoki na panoramę Bieszczadów. Z samego Rozsypańca (1280 metrów) zaś widać Halicz, Kopę Bukowską, Krzemień i Tarnicę.

Po wypoczynku na Rozsypańcu należy udać się w stronę Halicza (1333 m). Podejście na szczyt nie jest długie, ale dość ostre. Po około 30-40 minutach powinniśmy być na szczycie, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki. Z Halicza idziemy w stronę Tarnicy przez Przełęcz Goprowską, gdzie łączy się kilka szlaków, dlatego szybko robi się tłoczno. Samo podejście na Tarnicę jest już doskonale widoczne. Z Tarnicy najlepiej zejść niebieskim szlakiem do Wołosatego.

Czytaj: Góry Sudety z dzieckiem. Co robić z dzieckiem w Sudetach?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza