Jak w ciąży utrzymać przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką?

2015-03-09 13:10

Masz serdeczną przyjaciółkę, z która znacie się jak łyse konie. Ale teraz ty jesteś w ciąży i coś się miedzy wami zaczyna zmieniać. Zależy ci na tej przyjaźni. Radzimy, jak utrzymać przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką.

Jestem w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką nie musi zniknąć po narodzinach dziecka. Wystarczy, że o nią zadbasz.

Spis treści

  1. Jak utrzymać przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką: powiedz o swoich obawach
  2. Przekonaj się, dlaczego warto utrzymać przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką 
  3. Jak pokonać kryzys w przyjaźni

Ty gładzisz się po rosnącym brzuchu, ona wyjeżdża w delegację. Ty przeglądasz w sklepach dziecięce ciuszki, ona mierzy bajeczne szpilki. Ona planuje wakacje na Krecie, ty myślisz jak przetrwać upały z ogromnym brzuchem. Dziecko jeszcze się nie urodziło, a już czujecie obie, że czeka was ogromna zmiana. Gdzieś nad wami wisi obawa, jak narodziny twojego dziecka wpłyną na wasze relacje. Co robić, by ochronić cenną przyjaźń?

Czytaj także: >> Jak utrzymać przyjaźń matki polki z bizneswoman? >>

Jak utrzymać przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką: powiedz o swoich obawach

Nie ma sensu udawać, że nic się nie zmieniło. Odkąd jesteś w ciąży, koncentrujesz się na mającym urodzić się dziecku, ciążowych dolegliwościach i zbliżającym się porodzie. A ona żyje tak jak dotąd. Narodziny pierwszego dziecka to wielka zmiana w życiu kobiety. Pojawienie się malca wpłynie na to, jak żyjesz, co jest dla ciebie najważniejsze, co myślisz o świecie. Ale nie oznacza to, że macierzyństwo automatycznie zniszczy twoją przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką. Będzie po prostu inaczej, szczególnie na początku, gdy maleńkie dziecko będzie nieustannie potrzebowało twojej uwagi. Obie pewnie czujecie, że trzeba zadbać o to, by wasza więź nie ucierpiała. Ale poza przeczuwaniem trudności, warto porozmawiać o waszych obawach. Zaproś ją na kawę i powiedz o tym, czym się martwisz, czego od niej oczekujesz, na co masz nadzieję, a czego się obawiasz. Zapytaj, jak ona to postrzega. Jeśli „przegadacie” ciążowe sprawy, zniknie napięcie. Nie obawiaj się tego, jak ona zareaguje – przecież to twoja przyjaciółka.

Czytaj także: >> 7 rzeczy, które robisz, gdy dowiadujesz się, że spodziewasz się dziecka >>

Przekonaj się, dlaczego warto utrzymać przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką 

Bez przyjaciółki naprawdę trudniej się żyje. Dlatego chuchaj i dmuchaj na waszą przyjaźń. Uwierz, pewnego dnia serdecznie ją uściskasz, kiedy zaraz po przekroczeniu progu zapyta: „A co u ciebie? Jak ty się czujesz?”. Docenisz wtedy po stokroć waszą przyjaźń. Bo cała reszta świata będzie patrzyła na ciebie przez pryzmat dziecka – to o nie będą pytać, jego będą ciekawi i być może przyjdzie taki dzień, że poczujesz się jak... uchwyt na niemowlę. I właśnie wtedy pojawi się ona i zobaczy ciebie! Swoją przyjaciółkę, która została matką, ale ma własną, odrębną osobowość, swoje zainteresowania, pasje, przemyślenia. To uczucie, kiedy znowu czujesz się w pełni sobą, a nie jedynie mamą niemowlaka, jest absolutnie bezcenne. I właśnie, ona – przyjaciółka – ci je zapewni.

Jak pokonać kryzys w przyjaźni

Dopóki chodzisz w ciąży – pół biedy. Co prawda, nie pojedziesz z nią spontanicznie na Mazury, nie wypijesz lampki wina w jej urodziny i kiedy się spotykacie, niezbyt przytomnie słuchasz jej opowieści, bo wciąż chce ci się spać. Ale nadal możecie widywać się, kiedy chcecie i wtedy ona ma twoją całą uwagę, jeśli jej potrzebuje. Schody zaczną się po narodzinach. I dobrze właśnie teraz, dopóki niemowlak rośnie w twoim brzuchu, przygotować się na to, by łagodnie pokonać niemowlęcy kryzys. Musisz jedynie uważać na pewne pułapki. Jakie? O tym możesz przeczytać w aktualnym wydaniu M jak Mama (4/205) i porozmawiać na forum Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza