Co trzeba wiedzieć o księgowości przed założeniem własnej firmy?

2019-02-27 10:57

Młode mamy stają przed dylematem jak odnajdą się w nowej rzeczywistości, często czują się jakby szły do nowej pracy. Dlatego spora część z nich myśli o założeniu firmy i połączeniu jej ze swoimi pasjami, dzięki czemu będą mogły pogodzić życie osobiste z życiem zawodowym. Niestety gro osób będzie odwodzić je od tego pomysłu, strasząc wieloma formalnościami związanymi z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Mama ma biznes 3
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Podatek dochodowy
  2. Składki ZUS

Koniec urlopu macierzyńskiego dla wielu mam jest stresującym czasem. Przede wszystkim muszą rozstać się ze swoja pociechą, ale również powrót do pracy powoduje ich wewnętrzne rozterki. Wiele z nich chciałoby założyć własną firmę, ale ma obawy. A w rzeczywistości co drugi Polak jest zadowolony z pracy na własny rachunek a zaledwie co czwarty z umowy o pracę. Współpracuję z przedsiębiorcami od 12 lat i obserwuję, że własna firma daj wiele możliwości i zadowolenia.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Czytaj:

Ułatwienia przy zakładaniu firmy        

Mama zakłada własną firmę          

Rozpoczęcie działalności na urlopie      

Podatek dochodowy

Porównując umowę o pracę z jednoosobową działalnością gospodarczą, należy przede wszystkim pokazać różnicę w podatku dochodowym. Umowa o pracę nie daje możliwości wyboru podatku. Niezależnie od wysokości dochodu, pracownik musi opłacać podatek według skali podatkowej 18% i 32%.

Natomiast przedsiębiorca może dokonać wyboru z pośród czterech form opodatkowania: karta podatkowa – czyli stała kwota podatku, ryczałt – możliwość skorzystania z niski stawek 3%, 5,5% czy 8%, skala podatkowa, która umożliwia rozliczenie się z dziećmi, małżonkiem oraz odliczenia przysługujących ulg, liniowy 19% opłacalny przy dochodach powyżej 100 000 zł.

Czytaj:

Dwie finansowe wskazówki na start!

Skąd się biorą w firmie pieniądze?

Ciąża - dobry czas na naukę

Składki ZUS

Z umowy o pracę składki opłacane są od podstawy wynagrodzenia, ponadto ozusowane będą wszystkie dodatki do wynagrodzenia.Prowadząc firmę nie płaci się ZUS-u od dochodu. Przez pierwsze pół roku można skorzystać z Ulgi na Start, po tym czasie młody przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnych składek – w rezultacie 2,5 roku niższego ZUS-u daje czas na rozwiniecie biznesu.

Czytaj:

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?           

Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

Biznes w sieci - czy warto go prowadzić?

W 2018 roku weszła w życie konsytuacja biznesu, która gwarantuje przyjazną interpretacje przepisów, mniej uciążliwe kontrole, rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy czy pomoc rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Nie mniej jednak jestem zwolennikiem, aby przed założeniem firmy skorzystać z rady specjalisty, który dobierze właściwą formę opodatkowania, podpowie, czy rejestrować się do VAT-u oraz wskaże, jak skorzystać z najniższych składek ZUS.

Zachęcam również, aby bieżące rozliczeniami zlecić księgowej, która zdejmie z barków mamy przedsiębiorcy, wszelkie formalności związane z prowadzeniem księgowości.

Czytaj:

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

NETWORKING –skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Aneta Górska - o wielu lat związana z branżą księgową. Pomogła setkom przedsiębiorców w założeniu firm. Swoje doświadczenie wykorzystywała jako Menadżer w biurze rachunkowym. Obecnie jako Trener Biznesu prowadzi szkolenia dla początkujących i aktywnych przedsiębiorców z zakresu optymalizacji, powstawania i rozwoju firmy. 

Równocześnie jako Trener Wewnętrzny prowadzi szkolenia dla pracowników największego biura księgowego w Polsce,  z podatków w jednoosobowej działalności gospodarczej, produktu oraz zmian dotyczących małych przedsiębiorców.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza