Jak zostać NIANIĄ – co zrobić, żeby zostać nianią?

2013-04-11 17:27

Lubisz dzieci i chciałabyś pracować jako niania? Powinnaś wiedzieć, że by profesjonalnie opiekować się dzieckiem, musisz spełniać określone warunki. Dowiedz się, co trzeba zrobić, by zostać nianią? Przewodnik, jak zostać nianią.

jak zostac niania co zrobic zeby zostac niania
Autor: _photos.com|photos.com ZUS dofinansowuje składki na ukraińską nianię. Jakie są zasady? Kto może uzyskać dofinansowanie?

Spis treści

  1. Jak zostać nianią – wymogi formalne
  2. Jak zostać nianią - krok po kroku

Praca w charakterze niani to odpowiedzialne i trudne zajęcie, ale przynoszące wiele satysfakcji. Od ponad roku można już legalnie pracować jako opiekunka do dziecka, ponieważ 1. października 2011 r. weszła w życie tzw. „ustawa żłobkowa” zawierająca przepisy dotyczące zatrudniania niań na podstawie tzw. umowy uaktywniającej.

Jak zostać nianią – wymogi formalne

Niania sprawuje opiekę indywidualną nad dzieckiem lub dziećmi od 20 tygodnia życia do 3 lat, w rodzinie. Nie musi mieć specjalnego przygotowania pedagogicznego czy studiów wyższych ukierunkowanych na pracę z dziećmi – nie ma bowiem żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wykształcenie, kwalifikacje lub jakieś szczególne wymagania dotyczące zatrudniania niań. Warto jednak pamiętać, że często pracodawca zwraca uwagę podczas przeglądania CV, czy kandydatka na opiekunkę dla jego dziecka jest np. studentką lub absolwentką studiów pedagogicznych, albo czy ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Ale formalnych wymogów co do wykształcenia nie ma. Są za to formalne wymagania dotyczące wieku niani. Osoba, która chce pracować jako niania, musi mieć ukończone 18 lat. To bardzo ważne, ponieważ opieka nad dzieckiem to praca trudna i odpowiedzielana. Niania musi wiedzieć, jak właściwie ją sprawować, jak zapewnić bezpieczeństwo swoim podopiecznym, a także jak się z nim ciekawie bawić. Jedynym obowiązkiem każdej niani, tak jak w przypadku wszystkich innych osób sprawujących opiekę nad dziećmi, jest poddanie się obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

Jak zostać nianią - krok po kroku

  • Zacznij od przygotowania swojego curriculum vitae (CV), w którym w interesujący sposób przedstawisz swoją osobę. Powinnaś w nim podać najważniejsze dane: przedstawić wykształcenie i przebieg pracy zawodowej (jeśli wcześniej pracowałaś). Warto ponadto napisać dlaczego chcesz podjąć pracę jako niania i gdzie zdobyłaś doświadczenie w pracy z dziećmi. Możesz również pochwalić się swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. CV najbardziej przyciąga uwagę przyszłego pracodawcy i często decyduje o przyjęciu kandydatki, dlatego warto je dobrze przygotować.
  • Rozpocznij poszukiwania pracy. Zgłoś się do agencji opiekunek, zarejestruj na portalu internetowym dla niań, wyślij swoją ofertę do gazety. Popytaj także znajomych, sąsiadów i rodzinę, czy nie znają kogoś, kto poszukuje niani dla swojego dziecka. Jeśli zajrzysz na fora internetowe dla niań, przekonasz się, że nie ma jednego, najlepszego sposobu na znalezienie pracy w charakterze opiekunki – czasem wystarczy łut szczęścia, a czasem trzeba się sporo natrudzić i wysłać wiele ofert, by wreszcie podjąć pracę.
  • Jeśli mimo rozesłania wielu ofert, masz trudności ze znalezieniem pracy w charakterze opiekunki i czujesz, że może to być spowodowane twoim brakiem doświadczenia w pracy z dziećmi i brakiem kompetencji, wybierz się na profesjonalny kurs dla niań. Oferty kursów i szkoleń znajdziesz w internecie (możesz wpisać np. hasło: niania kursy szkolenia, albo: opiekunka dziecięca kursy szkolenia). Warto wiedzieć, że osobom bezrobotnym kurs może sfinansować Urząd Pracy.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza