Skąd się biorą w firmie pieniądze?

2019-02-27 10:35

Polecam każdej osobie, która planuje założyć swoją firmę lub już ją prowadzi, aby znalazła czas na wypracowanie modelu swojego biznesu. To nic innego, jak przeanalizowanie tego, skąd się biorą w firmie pieniądze i na co musisz je wydać.

Mama na biznes 2
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Bez klientów nie ma pieniędzy
 2. Jak pozyskać płacących klientów?

Jacy klienci będą ci dostarczali pieniądze i co dasz im w zamian? Jakie koszty musisz ponieść, aby ich pozyskać? I w końcu − jak się mają te koszty do przychodów? Czy firma jest lub ma szansę być rentowna? A jeśli nie, to co trzeba zrobić? Wykorzystaj do tego szablon, który znajdziesz pod nazwą Business Model Canvas i zapoznaj się ze wskazówkami do niego poniżej.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Bez klientów nie ma pieniędzy

Często słyszę pytanie: od czego zacząć? No właśnie, od znalezienia klientów! Twoim zadaniem jako przedsiębiorcy jest znajdowanie potencjalnych klientów i przekształcanie ich w klientów płacących. Jeśli nie ma sprzedaży, do firmy nie płyną pieniądze, a pracownicy nie mają co robić. Gorzej, nie ma z czego im zapłacić. Skoncentruj się tylko na tych klientach, którzy mogą zapłacić ci najwięcej.

Wskazówki:

 • Wypisz wszystkie kategorie klientów, jakie przychodzą Ci do głowy
 • Podziel ich ze względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania, dochody, status rodzinny, potrzeby względem twojego produktu lub usługi
 • Wybierz ze wszystkich wypisanych tę grupę, która jest w stanie płacić ci najczęściej i najwięcej
 • Przyjmij za główne kryterium selekcji opłacalność
 • Doprowadź do tego, by mieć jasny obraz swojego kluczowego i dobrze płacącego klienta!

Czytaj:

Wsparcie dla mam - wywiad z minister Andżeliką Możdżanowską

Dwie finansowe wskazówki na start!

Co trzeba wiedzieć o księgowości przed założeniem własnej firmy?

Wraz z produktem lub usługą sprzedajesz klientowi WARTOŚĆ, czyli powód, że wybierze ciebie, a nie konkurencję. W tym miejscu rozważ, jakie korzyści oferujesz, jakie problemy rozwiązujesz, które potrzeby zaspokajasz.

Wartość to cena, jakość, szybkość obsługi, design, dostosowanie do indywidualnych potrzeb, wydajność, nowość, skuteczność, marka i status, niższe koszty, mniejsze ryzyko, dostępność, wygoda, użyteczność. Gdy już wiesz, dlaczego twoja oferta jest wartościowa dla wybranego segmentu klientów, przyszła pora na to, aby im o tym powiedzieć różnymi kanałami i drogami komunikacyjnymi.

Kanały to inaczej sposób kontaktu z klientami w celu zaprezentowania i sprzedaży usług lub produktów. Powinnaś wybrać te formy komunikacji z klientami, które są dla nich najwygodniejsze. W dzisiejszych czasach możesz stworzyć bardzo różnorodną paletę kanałów dotarcia: online i offline. Jeśli zajmujesz się sprzedażą gotowych produktów, daj swoim klientom możliwość zakupów przez Internet albo za pośrednictwem partnerów afiliacyjnych, a nawet w sklepie stacjonarnym, jeśli jest im tak wygodnie i za to zapłacą.

Czytaj:

Mama zakłada własną firmę       

Rozpoczęcie działalności na urlopie  

NETWORKING –skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Zamykamy w tym miejscu obszar modelu biznesowego, który odpowiada za przychody firmy. Wypisz więc, za co dokładnie i ile zapłacą wybrani przez ciebie klienci. Wiem, że to trudne zadanie, szczególnie dla osób, które dopiero planują swoją firmę, ale niestety nie da się tego uniknąć.

Oczywiście życie i podjęte działania zweryfikują założenia, ale jeśli ich nie zrobisz, nie będziesz wiedzieć, dokąd zmierzasz, jakie masz cele finansowe. Zatem wypisz, ilu teoretycznie (a jeśli masz firmę, to na podstawie danych historycznych) jesteś w stanie pozyskać klientów miesięcznie i o jakiej wartości. Zrób to dla kolejnych 12 miesięcy.

Czytaj:

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Jak pozyskać płacących klientów?

Pora się zastanowić, czego potrzebujesz, aby płacących klientów było każdego miesiąca pod dostatkiem i obawiam się, że trzeba wydać na to trochę pieniędzy. Czy potrzebujesz: pracowników, sprzętu, lokalu, wiedzy? Zastanów się bardzo dobrze i krytycznie podejdź do ewentualnych kosztów. Im mniej, tym lepiej.

Wykaż się innowacyjnością i kreatywnością. Jakie działania należy też podjąć, aby sprzedać dużo i dobrze to co oferujesz? Co trzeba konkretnie zrobić, jakie działania podjąć i komu niestety za to zapłacić.

Wskazówki:

 • Wypisz i podlicz związane z tym koszty.
 • Ile kosztują miesięcznie poszczególne zasoby, działania i partnerzy, który pomagają ci w wygenerowaniu przychodu
 • Pamiętaj, że część kosztów jest jednorazowa, część jest stała (powtarza się co miesiąc). W nich właśnie często kryje się pułapka, w którą wpadają początkujący przedsiębiorcy
 • Gdy podliczysz wszystko, odejmij sumę miesięcznych kosztów od sumy miesięcznych przychodów. Ten wynik prawdę ci powie! I bardzo dobrze, bo dzięki temu się dowiesz, że może masz zbyt duże koszty i należy je zmniejszyć, by zwiększyć rentowność firmy.

Czytaj:

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

Liczby pokazują wszystko! A co najważniejsze mówią też, skąd płynie najwięcej pieniędzy i gdzie uciekają. Spójrz na całość raz jeszcze! Poprzestawiaj, co trzeba, aby osiągnąć jak największy zysk w jak najkrótszym czasie. Odejmij, dodaj, a może nawet zmień pomysł na biznes! Podejdź do tego racjonalnie i na zimno. Jak w każdej grze, liczy się wynik.

Czytaj:

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

Dominika Nawrocka - założycielka organizacji Kobieta i Pieniądze zajmującej się edukacją finansową, marketingową i biznesową kobiet (www.kobietaipieniadze.pl). Autorka dwóch książek "Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet" i "Ekspertka. Książka dla kobiet, które mają dużo do powiedzenia".

Zawodowo przez 14 lat związana z branżą marketingową, międzynarodowymi i polskimi korporacjami, gdzie kierowała zespołami konsultantów, a także zarządzała projektami komunikacyjnymi dla ponad 50 polskich i światowych marek. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej (studia doktoranckie).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza