Seks to niekiedy ostatnia rzecz, o jakiej myślą młode matki. Oto 7 głównych winowajców

2022-04-07 12:07

Intymność w związku, w którym pojawia się dziecko, to często trudny temat. Nawet jeśli wcześniej, przed zostaniem rodzicami, partnerzy mieli podobne temperamenty i potrzeby, to teraz mogą mieć problem w znalezieniu czasu, siły i chęci. Jak odnaleźć w tym wszystkim kompromis? Na libido po porodzie wpływa wiele czynników. Część z tych, które je obniżają można w prosty sposób wyeliminować. Ale to zadanie dla obydwojga partnerów.

związek po narodzinach dziecka
Autor: Getty Images Seks po narodzinach dziecka nie jest łatwy. Co wpływa na spadek libido?

W czasie połogu, zmieniają się priorytety młodych rodziców i intymnośc odchodzi na dalszy plan. Po kilku tygodniach, jeśli wszystko idzie dobrym torem, ta sfera życia w związku powinna być odbudowywana. Często jednak jest to ciężko zrobić. Problem braku ochoty na seks po pojawieniu się dziecka może dotknąć obydwojga partnerów, częściej jednak na libido narzekają młode mamy, bo to zwykle one są najbardziej obciążone rodzicielstwem.

Dowiedz się: Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie? Oto sposoby, by było jak dawniej

Partnerzy, zamiast narzekać i wywierać nacisk na odbudowanie życia seksualnego mogą w prostu sposób, zawalczyć o libido ukochanej osoby. Od czego zacząć? Warto uświadomić sobie przyczynę takiego stanu rzeczy. Dlaczego młoda mama przestała myśleć o seksie? Oto najczęstsze powody. Wyeliminowanie ich to już połowa sukcesu w odbudowywaniu intymności w związku. 

Spis treści

  1. Mam mało energii, chciałabym, ale nie mam siły
  2. Ciągle kłócę się z partnerem
  3. Przestałam czuć więź z ojcem mojego dziecka
  4. Nie czuję się doceniana 
  5. Jestem tak skupiona na rodzicielstwie, że nie umiem myśleć o seksie
  6. Tak wiele daję z siebie, że jedyne na co mam ochotę to pobyć sama ze sobą
  7. Nie czuje się dobrze ze swoim ciałem po ciąży
Jak wznieść swoje życie seksualne na wyższy poziom?

Oto 7 głównych odczuć młodych mam, które wpływają na brak zainteresowania seksem

Mam mało energii, chciałabym, ale nie mam siły

Nie da się ukryć, że pierwsze miesiące życia z maluszkiem są wyczerpujące. Brak odpowiedniej ilości snu i ciągłe obowiązki odbierają energię każdemu. Jeśli problemem w związku jest właśnie to - to dobra informacja. Po pierwsze, ta kwestia sama się rozwiąże z czasem, bo dziecko zacznie przesypiać więcej godzin w nocy i usystematyzuje swój rytm dnia.

Dowiedz się: Marzysz o chwili bez dziecka, ale się boisz? Zobacz, jak nauczyć się odpoczywać

Po drugie, zawsze można dać młodej mamie odespać i zabrać maluszka na długi spacer. Sporo energii mogą dać jej też zbilansowane posiłki, które partner może dla niej przygotować. Taki drobny gest z pewnością podniesie poziom zadowolenia ze związku. Czasami energię mamom odbiera też ból fizyczny, np.bóle pleców od noszenia niemowlaka. Masaż może bardzo pomóc, a oprócz tego będzie doskonałą grą wstępną. 

Ciągle kłócę się z partnerem

Nawet jeśli wcześniej wydawało się, że macie podobną wizję metod wychowawczych, to na początku opieka nad niemowlęciem może rodzić konflikty. Zwłaszcza jeśli dopuścicie do głosu osoby trzecie i ich dobre rady. Pamiętajcie, że i tak jest was w domu więcej, z powodu maleństwa, a danie pola do popisu wtrącającym się bliskim może zrobić już za duży tłok.

Przeczytaj: Mądra kłótnia z partnerem jest możliwa. Opanuj złość, ale nie tłum emocji

Zawsze najpierw uzgadniajcie pewne kwestie ze sobą i wsłuchujcie się nawzajem w swoje zdanie i potrzeby. Właśnie takie zachowanie, a nie unikanie problemów, wzmocni waszą więź. 

Przestałam czuć więź z ojcem mojego dziecka

Bliskość z partnenem to nie tylko sam seks. To buziaki dawane przed wyjściem do pracy, wygłupy przy codziennych czynnościach, przytulanie podczas wieczornego oglądania serialu. To wszystko schodzi teraz na dalszy plan, bo młodzi rodzice są skupieni na dziecku. 

Zobacz: Rodzicielstwo bardziej łączy, czy jednak dzieli? 8 wyzwań dla związku po pojawieniu się dziecka

Warto powrócić do takich małych gestów. Buziaka przed wyjściem możecie dać sobie z bobasem na ręku, a partner może przytulić czule mamę swojego dziecka nawet gdy karmi piersią. Więź i bliskość powrócą, tylko trzeba nad tym popracować. 

Nie czuję się doceniana 

To jeden z głównych problemów w związku po pojawieniu się dziecka. Gdy kobieta ma całe mnóstwo obowiązków przy maluszku, a od partnera słyszy głównie narzekanie, może stracić całkiem ochotę do  pielęgnowania relacji z nim. Opieka nad dzieckiem to całe mnóstwo obowiązków. Gdy ojciec wychodzi z domu do pracy, nie widzi, jak wiele robi w tym czasie jego partnerka.

Przeczytaj: 6 zadań młodego taty. Tak wzmocni związek z partnerką i nawiąże więź z maluszkiem

Warto zacząć to dostrzegać i o tym mówić. Miłe słowo, pochwała dodadzą młodej mamie skrzydeł i z pewnością poprawią nastrój, a co za tym idzie, być może także ochotę na seks. 

Jestem tak skupiona na rodzicielstwie, że nie umiem myśleć o seksie

To normalny etap przez który przechodzi każdy rodzic, zwłaszcza matka. Lepiej nie wywierać na partnerce nacisku, a jedynie subtelnie pielęgnować wspomnienia sprzed lat. Już nigdy nie będziecie tamtą bezdzietną parą, ale przecież wasza miłość i namiętność mimo zmian może być udana i satysfakcjonująca. 

Czasami młodej mamie brakuje zwyczajnie czasu by wprowadzić się w nastrój, bo dziecko wymaga uwagi 24 h na dobę, a seks jak w zegarku, gdy tylko jest chwila bo drzemie, może być mało satysfakcjonujący. Co więcej, te części kobiecego ciała, które były kiedyś strefami erogennymi - jak piersi, nabrały nowej funkcji, co nieco odbiera młodym mamom pewność siebie w kwestii seksu. 

Tak wiele daję z siebie, że jedyne na co mam ochotę to pobyć sama ze sobą

To normalne, że każdy człowiek potrzebuje trochę pobyć sam na sam ze sobą. Ciągłe towarzystwo i to wymagające nieustannej uwagi - bo właśnie tak jest z niemowlętami, może wyczerpać do końca pokłady emocji. A seks to przecież właśnie emocje. Gdy młoda mama nie ma kompletnie czasu dla siebie, trudno od niej wymagać, by miała siły psychiczne by dać siebie partnerowi, bo nie ma czego.

Zobacz: Matczyna wściekłość: gdy kochasz, a mimo to wybuchasz. To znak od ciała, że czas zadbać o siebie

I tu znowu kłania się czas taty i dziecka. Wspólny spacer, kąpiel niemowlęcia w której nie musi uczestniczyć matka, usypianie maluszka. Każdy czas, który pozwala jej na zajęcie się sobą jest cenny. Tylko niestety - nad tym trzeba pracować od początku, bo gdy niemowlę przyzwyczai się jedynie do mamy, będzie ciężko przejąć jej obowiązki. 

Nie czuje się dobrze ze swoim ciałem po ciąży

Wiele kobiet ma z tym problem. Rzadko która ma takie szczęście, że jej ciało praktycznie nie zmieniło się po ciąży. Czasem do fizycznych zmian dochodzą też te psychiczne, wywołane np. traumą podczas porodu. Taki problem da się przepracować, ale wymaga to dużego wsparcia partnera i jego cierpliwości.

Sprawdź: Idealne ciało po porodzie? Mama z Instagrama pokazuje, jak oszukują nas zdjęcia influencerek

Gdy kobieta będzie czuła akceptację i pożądanie ze strony partnera, może być jej znacznie łatwiej zaakceptować siebie samą. Komfort może przynieść także nowa bielizna, bo być może ta sprzed ciąży już nie pasuje, światło świec, relaksacyjna muzyka, a przede wszystkim gra wstępna która trwa praktycznie od poranka, a nie minutę po tym, jak dziecko położyło się spać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza