Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie? Oto sposoby, by było jak dawniej

2022-02-24 13:55

Powrót do seksu po porodzie jest możliwy. Pojawienie się dziecka niesie ze sobą wiele zmian, ale nie powinno to oznaczać końca namiętności rodziców. Przeczytaj, co zrobić by było jak dawniej.

seks po narodzinach dziecka
Autor: Getty Images Narodziny dziecka to nie koniec namiętności!

Myślisz, że powrót do seksu po porodzie nigdy nie nastąpi? Fakt, na początku mogą być problemy, ale wszystko w swoim czasie. Pojawienie się dziecka oznacza ogromne zmiany w życiu każdego z partnerów – zmienia się nie tylko tryb życia każdego z nich, ale także role, jakie obydwoje pełnią.

Do roli partnerów i kochanków dochodzi bardzo absorbująca rola rodziców, dlatego intensywność życia seksualnego wielu par po porodzie często słabnie.

Spis treści

  1. Piersze zbliżenia jak pierwsza randka
  2. Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie?
  3. Pamiętaj o swoim partnerze/partnerce
  4. Powrót do namiętności z początków miłości
  5. Zaplanujcie czas tylko dla siebie
Jak wznieść swoje życie seksualne na wyższy poziom?

Piersze zbliżenia jak pierwsza randka

Oprócz fizycznego zmęczenia przeszkodą w powrocie do wzajemnej bliskości może być stała obecność dziecka, do której rodzice muszą się na początku przyzwyczaić. Kiedy już obydwoje do tego przywykną, powrót do wzajemnej bliskości jest możliwy jeszcze podczas trwania połogu.

Czytaj: Najdziwniejsze metody antykoncepcji. Aż trudno uwierzyć, ale niektóre... stosowane są do dziś!

Zanim rodzice wrócą do aktywności seksualnej, mogą zacząć okazywać sobie czułość i budować namiętność jeszcze w czasie jego trwania. Oczywiście, pod warunkiem, że obydwoje tego chcą. Te pierwsze chwile wzajemnej bliskości, które nie kończą się aktem miłosnym, mogą działać odświeżająco i wiele par może poczuć się jak na początku znajomości, kiedy dopiero poznawali swoje ciała i jeszcze nie zdecydowali się na wspólny, pierwszy raz.

Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie?

Im dłużej śwoieżoupieczeni rodzice odkładają na później pierwsze po narodzinach dziecka zbliżenie fizyczne, tym trudniej im się do siebie zbliżyć. I paradoksalnie temat zbliżeń fizycznych może sprawić, że będą się od siebie oddalać. Mężczyzna może się poczuć odrzucony, a kobieta niezrozumiana. Mogą narastać wewnętrzne frustracje i konflikty między partnerami. Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim warto rozmawiać o swoich potrzebach, odczuciach i oczekiwaniach, nie zapominając o potrzebach i oczekiwaniach drugiej strony. Dlatego warto wracać do wzajemnej bliskości stopniowo, zaczynając od wzajemnej czułości już w pierwszych dniach po powrocie mamy ze szpitala. Pierwsze zbliżenie powinno być naturalną odpowiedzią na wspólne potrzeby.

Sprawdź: Seks w grafiku - czy warto rozważyć planowanie seksu?

Można się do tego przygotować, ale zbytnie przygotowania i oczekiwania wobec tego aktu mogą sprawić, że zamiast przyjemności i radości ze zbliżenia, poczujemy rozczarowanie. Szczególnie, kiedy coś pójdzie inaczej niż zostało przez nas zaplanowane. Im więcej w tym naturalnej tęsknoty i pragnienia, tym lepiej. Nawet jeżeli coś nie wyjdzie, to łatwiej będzie podjąć kolejną próbę.

Bądźmy dla siebie cierpliwi i wspierający. Początki nie muszą, ale mogą być trudne i nie ma w tym nic złego. To tylko jeden z etapów tzw. docierania się partnerów, które w rezultacie pogłębia łączące ich więzi.

Pamiętaj o swoim partnerze/partnerce

Nowe role też mogą być pociągające – zakochaj się w nowym wizerunku partnera. Po narodzinach dziecka mamy możliwość obserwowania z miłością ukochanej osoby w nowej, odpowiedzialnej roli - roli rodzica. Możemy świadomie i z podziwem patrzeć na odmienionego partnera – obserwować jego troskę, odpowiedzialność, czułość etc.

Dowiedz się: Kiedy można współżyć po cesarce? Nie musisz czekać aż tak długo

Takie spojrzenie doda mu seksapilu i wprowadzi do związku odświeżenie i nową jakość relacji. Od nas zależy na co zwracamy uwagę - wybierajmy świadomie to, co sprawi, że nasze serce zabije szybciej i mocniej.

Powrót do namiętności z początków miłości

Możemy wykorzystać nowe okoliczności i cieszyć się nową jakością życia seksualnego. Nawet jeżeli rodzice mają możliwość zapewnienia opieki maluszkowi, tak by mogli zostać sami, lepiej żeby do pierwszego kontaktu seksualnego między nimi doszło, gdy dziecko jest za ścianą.

Przeczytaj: Życie seksualne Polaków - czy twój SEKS nie odbiega od statystyk?

Na co dzień rodzina, którą tworzą to już trójka, a nie dwójka i para powinna nauczyć się prowadzić normalne życie seksualne w nowych warunkach. Bardzo dużo zależy od nastawienia. Zamiast stresować się obecnością dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na poczucie bezpieczeństwa, jakie daje fakt, że dziecko jest blisko i w każdej chwili możemy do niego zajrzeć. Nawet po przebudzeniu dziecka w trakcie zbliżenia nie powinniśmy rezygnować z kontynuowania wzajemnych pieszczot.

Zaplanujcie czas tylko dla siebie

Wspólne chwile tylko we dwoje są bardzo ważne dla obydwojga rodziców. To czas, kiedy mogą poczuć się znów tylko kochankami i na chwilę zapomnieć o dodatkowych obowiązkach. Nawet jeżeli dziecko jest jeszcze malutkie powinniśmy ustalić, że przynajmniej jeden dzień w miesiącu rezerwujemy na wspólne wyjście na randkę.

Możemy cieszyć się z nowych reguł i wspólnie nimi bawić – takie wyczekiwanie na tę chwilę tylko dla siebie może potęgować pożądanie i sprawić, że chwile spędzane tylko ze sobą, będą świadomie wykorzystywane i doceniane przez partnerów, a także bardziej podniecające.

Dowiedz się: Myślisz, że jak karmisz piersią to nie musisz się zabezpieczać? To dość ryzykowne

Poza tym warto korzystać z każdej nadarzającej się okazji do okazywania sobie uczuć i dawania upustu namiętności. Jeżeli trafia się możliwość skorzystania z chwili sam na sam w namiętny sposób nie powinniśmy się długo zastanawiać, tylko z nich korzystać. Jeżeli niespodziewanie dziadkowie zabierają wnuka nawet na krótki spacer to jest to wymarzona chwila do wykorzystania o ile obydwoje partnerów jest w nastroju.

Pamiętajmy, że dziecko nie jest przeszkodą w udanym życiu seksualnym rodziców – jego obecność dopełnia więzi między rodzicami a dzięki temu ich życie seksualne może nabrać nowej jakości. Wszystko zależy od zaangażowania obydwojga partnerów w budowanie łączących ich więzi i troski o bliskość i intymność już od początku związku – wtedy narodziny dziecka będą kolejnym etapem, który partnerzy przejdą wspólnie i odnajdą w nim korzyści dla związku i wzajemnych relacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza