Czy każdy musi mieć zęby mądrości?

2019-12-16 12:58

Niektórym z nas wyrzynają się wszystkie zęby mądrości, innym nie wyrastają, choć tkwią w łuku zębowym. Coraz częściej zdarza się, co obserwują specjaliści, że pacjenci nie mają nawet zawiązków ósemek. Czy to powód do niepokoju?

Zęby mądrości
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zęby mądrości - spadek po przodkach
  2. Zęby mądrości - ich brak to nie problem

Każdy człowiek powinien mieć 32 zęby, w tym 4 ósemki. Te ostatnie zęby trzonowe wyrastają zwykle między 17. a 25. rokiem życia, choć mogą pojawić się też dopiero ok. 40. urodzin. Zdarza się, że nie wyrzynają się wcale.

Zęby mądrości - spadek po przodkach

Naszym czworonożnym przodkom zęby mądrości bez trudu mieściły się w szczęce, bo była ona większa niż nasza. Wiązało się to ze sposobem zdobywania pokarmu oraz dietą, w której dominowały produkty trudne do żucia, jak korzenie czy surowe mięso. Ósemki były więc tak samo ważne jak inne zęby, zwłaszcza gdy uzębienie było niepełne.

Przeczytaj także: Kalendarz ząbkowania u dzieci

Z czasem zęby mądrości przestały pełnić ważną funkcję, ponieważ gdy ludzie odkryli ogień i zaczęli gotować jedzenie, przeżuwanie stało się łatwiejsze. W toku ewolucji nastąpiła zmiana w budowie czaszki i stopniowa redukcja szczęki. To sprawiło, że obecnie u wielu z nas w łuku zębowym brakuje miejsca dla ostatnich zębów trzonowych, by mogły one wyrosnąć prawidłowo. Ba! Zdarza się, że nie ma nawet zawiązków tych zębów.

Zęby mądrości - ich brak to nie problem

Może więc nasi potomkowie w ogóle nie będą mieli ósemek? Prawidłowo wyrżnięte zęby mądrości spełniają taką samą funkcję jak pozostałe trzonowce - służą do rozdrabniania i przeżuwania jedzenia. Zwykle jednak z powodu złego ustawienia pozostają nieprzydatne, mogą też sprawiać wiele problemów. Natomiast brak ósemek nie powoduje żadnych trudności z prawidłowym żuciem pokarmów czy rozwojem zgryzu. Nie odtwarza się ich również w protetyce.

Zobacz też: Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza