Jakie choroby przenoszą komary? Czym można zarazić się po ukąszeniu komara?

2019-11-25 18:14

Choroby przenoszone przez komary kojarzą się przede wszystkim z tropikami i żyjącymi tam komarami tygrysimi. Jednak już w Europie i w Polsce sporadycznie pojawiają się przypadki groźnych chorób przenoszonych przez komary. Czym można zarazić się po ukąszeniu komara?

Choroby przenoszone przez komary
Autor: Getty Images

Komary tropikalne przenoszą wyjątkowo groźne choroby - malarię, gorączkę Denga, żółtą febrę i filariozę. Jednak do niedawna żaden kraj europejski nie był zagrożony pojawieniem się tych niebezpiecznych dla człowieka gatunków. W zeszłym roku komary tygrysie pojawiły się w południowej Francji i na Wybrzeżu Atlantyckim. Przywędrowały prawdopodobnie z Afryki, są dużo większe od tych nam znanych, bardziej agresywne i często są nosicielami wyżej wymienionych chorób. 

W Polsce pojawiła się niedawno choroba pasożytnicza, która może być przenoszona przez komary - dirofilarioza. Choroba ta atakuje przede wszystkim psy i w sprzyjających warunkach może zostać przeniesiona ze zwierzęcia na człowieka poprzez ukąszenie komara.

Ryzyko zarażenia się jest jednak niewielkie. Populacja zarażonych zwierząt nie przekracza 20%, a aby doszło do przeniesienia choroby na komara, a następnie na człowieka, pasożyt musi być w odpowiednim stadium rozwoju. Rzadko też zdarza się, aby nasz system immunologiczny nie odrzucił pasożyta.

Szczęśliwie najczęstszą konsekwencją ukąszenia przez polskiego komara jest uporczywe swędzenie.

Czytaj także: 14 pytań o choroby zakaźne w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza