Kąpiel w wannie w czasie miesiączki – można czy nie?

2019-12-27 13:24

Podczas miesiączki wygodniej jest myć się pod prysznicem. Ale to nieprawda, że kąpiel w wannie jest wtedy zabroniona.

Kapiel w wannie w czasie miesiączki
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kąpiel w wannie podczas okresu – co mówią przeciwnicy?
  2. Jak kąpać się w wannie w czasie miesiączki?

Opinia, że nie można kąpać się w wannie podczas miesiączki, wciąż jest często spotykana. Zwłaszcza nastolatki w szkole słyszą od różnego rodzaju edukatorek, że „nie wolno” i już.

Kąpiel w wannie podczas okresu – co mówią przeciwnicy?

Dlaczego kąpiel w wannie w czasie miesiączki miałaby być zabroniona? Pojawiają się głosy, że to niehigieniczne. Nie jest to argument przekonujący, bo krew miesiączkowa jest tak naprawdę jałowa, czyli nie ma w niej żadnych bakterii. A więc dlaczego kąpiel z domieszką takiej krwi miałaby być niehigieniczna?

Może być raczej nieestetyczna – i to jest główna przyczyna, że kobiety raczej unikają takich kąpieli, bo musiałyby siedzieć w wodzie zabarwionej na czerwono. Dlatego zwykle podczas miesiączki wybierają prysznic, który umożliwia szybkie i dokładne umycie miejsc intymnych.

Jak kąpać się w wannie w czasie miesiączki?

Wątpliwe względy estetyczne nie oznaczają jednak, że kąpiel w wannie w czasie miesiączki jest zabroniona. Jeśli kobieta bardzo lubi długie, relaksujące kąpiele w wannie pełnej wody – z dodatkiem pachnących ziół, w otoczeniu świec itp. – może sobie taką przyjemność sprawić także w czasie, gdy ma okres, ale pod pewnymi warunkami.

Czytaj także: Bolesne miesiączki. 5 sprawdzonych sposobów na bóle menstruacyjne

Po pierwsze, warto w tym czasie mieć założony tampon dopochwowy, żeby krew miesiączkowa nie wydostała się na zewnątrz i nie zabarwiła wody na czerwono. Chyba że zażywającej kąpieli kobiecie to nie przeszkadza – wtedy oczywiście nie musi tamponu używać.

Po drugie, woda w wannie nie może być gorąca, bo wysoka temperatura może spowodować nasilenie krwawienia, a duża utrata krwi nie jest zjawiskiem pozytywnym (mogłoby to nawet doprowadzić do omdlenia), więc lepiej tego unikać.

Zobacz: Czy w ciąży można kąpać się w wannie?

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza