Krwawienia międzymiesiączkowe: przyczyny brązowych plamień

2018-12-18 13:34

U jednych kobiet miesiączka trwa 3 dni, u innych 7, u wszystkich jednak prawidłowym jest ten stan, gdzie krwawienie pojawia się tylko raz w trakcie cyklu. Wszystkie krwawienia międzymiesiączkowe uznawane są za nieprawidłowe i gdy pojawiają się u pacjentki, następuje konieczność skonsultowania się z lekarzem. Brązowe plamienia mogą być spowodowane zarówno stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, jak i wystąpieniem nowotworu narządów rozrodczych.

Krwawienia międzymiesiączkowe
Autor: Getty images

Kobiecy cykl miesiączkowy rządzi się swoimi prawami – ma on ściśle ustalony przebieg, długość czy też to, jak długie i obfite są u danej kobiety krwawienia. Miesiączka – jak sama nazwa wskazuje – powinna występować zasadniczo raz w miesiącu.

Wtedy gdy krwawienie pojawia się częściej – np. w postaci brązowych plamień, występujących pomiędzy właściwymi miesiączkami – pojawia się przede wszystkim konieczność przeanalizowania, co mogło doprowadzić do takiego zjawiska. Potencjalnych przyczyn dodatkowych krwawień u kobiet jest zaś tak naprawdę wyjątkowo wręcz dużo.

Spis treści:

Przyczyny krwawień międzymiesiączkowych

O przebiegu cyklu miesiączkowego oraz o tym, kiedy u kobiety pojawiają się krwawienia, decydują żeńskie hormony płciowe – estrogeny oraz progestageny. Nieprawidłowości dotyczące ich poziomów w organizmie stanowią podstawową przyczynę dodatkowych, brązowych plamień – takowe mogą wynikać z:

Szerszego omówienia wymaga ostatnie z wymienionych, czyli występowanie plamień międzymiesiączkowych po lekach zawierających żeńskie hormony płciowe. W rzeczywistości jest bowiem tak, że brązowe plamienia pojawić się mogą niezależnie od metody antykoncepcji: mogą wystąpić zarówno u pacjentek stosujących doustne tabletki antykoncepcyjne, jak i u tych, które korzystają z plastrów hormonalnych czy zawierających hormony wkładek domacicznych.

W tym przypadku krwawienia międzymiesiączkowe nie są wcale rzadkim zjawiskiem – pojawiać się mogą one szczególnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia stosowania któregoś z wymienionych środków.

Plamienia międzymiesiączkowe a ciąża

Czasami krwawienie międzymiesiączkowe związane jest z ciążą – w końcu dość często, szczególnie w krótkim czasie po zapłodnieniu, pacjentka wcale nie jest świadoma tego, że doszło u niej do zapłodnienia. W takiej sytuacji brązowe plamienie może oznaczać implantację zarodka, ale może również wynikać z poronienia czy z ciąży ektopowej.

Plamienia międzymiesiączkowe a inne problemy

Przyczyną brązowych plamień mogą być zakażenia narządów rozrodczych (takie jak np. chlamydioza). Zdarza się pojawianie tego problemu u kobiet, które mają mięśniaki lub polipy w jamie macicy.

Jedną zaś z groźniejszych przyczyn tego zaburzenia są kobiece nowotwory – krwawienie międzymiesiączkowe może być objawem zarówno raka jajnika, jak i raka szyjki macicy, endometrium czy pochwy.

Wśród zdecydowanie rzadszych przyczyn plamień międzymiesiączkowych wymienia się:

 • znaczne wahania masy ciała (zarówno jej nagłe zwiększenie, jak i spadek),
 • silny stres,
 • urazy okolic intymnych (mające miejsce zarówno w trakcie kontaktów seksualnych, jak i np. w związku z wprowadzeniem do pochwy jakichś przedmiotów),
 • inne choroby somatyczne (takie jak np. cukrzyca).

Niepokojące objawy przy brązowych plamieniach

Prawda jest taka, że krwawienia międzymiesiączkowe, które pojawiają się u pacjentki często, powinny zawsze zostać skonsultowane z lekarzem. Istnieją jednak pewne dolegliwości, których wystąpienie wskazuje na pilną konieczność odwiedzenia ginekologa. Takimi są m.in.:

 • silne bóle brzucha,
 • gorączka,
 • zawroty głowy,
 • nudności.

Lekarza powinny odwiedzić również te pacjentki, u których brązowe plamienia pojawiły się po rozpoczęciu korzystania przez nie z hormonalnych środków antykoncepcyjnych i problem ten utrzymuje się przez czas dłuższy niż wspomniane wcześniej trzy miesiące.

W takiej sytuacji istnieje bowiem możliwość, że zastosowana metoda antykoncepcji nie jest dla danej kobiety odpowiednia i konieczne może być zamienienie jej na inną.

Badania zlecane przy krwawieniach międzymiesiączkowych

Różne badania mogą być zlecane w celu wykrycia przyczyny krwawień międzymiesiączkowych – ich wybór uzależniony jest od tego, jakie dokładnie podłoże problemu podejrzewa lekarz. Zawsze jednak pierwszym etapem diagnostyki jest zebranie z pacjentką wywiadu.

 1. Podczas niego pytana jest ona m.in. o to, od kiedy występują u niej brązowe plamienia
 2. Jaka jest ich objętość
 3. Czy w ostatnim czasie kobieta zażywała nowe leki 
 4. Czy podejmowała się prób zajścia w ciążę
 5. Jaki jest przebieg cyklu miesiączkowego pacjentki – z tego względu przed wizytą u ginekologa warto zastanowić się nad tym, co ile dni pojawiają się miesiączki, jak długo trwają, czy są regularne i czy towarzyszą im jakieś dolegliwości (np. silne bóle brzucha).

Kolejnym etapem diagnostyki krwawień międzymiesiączkowych jest badanie ginekologiczne – już ono samo umożliwia wykrycie pewnych nieprawidłowości, takich jak np. urazy pochwy czy stwierdzenie objawów, które sugerowałyby zakażenie okolic intymnych. Wykonywane mogą być również i USG przezpochwowe oraz cytologia, czasami – szczególnie przy podejrzeniu infekcji – pobierane od pacjentki mogą być wymazy z pochwy, które później przekazywane są do analiz mikrobiologicznych.

Przy podejrzeniu, że za brązowe plamienia odpowiadają zaburzenia hormonalne, pacjentce może być zlecane wykonanie oznaczeń poziomów różnych hormonów w organizmie (nie tylko hormonów płciowych, ale i innych, np. prolaktyny czy hormonów tarczycy).

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Leczenie krwawień międzymiesiączkowych

Nie wyróżnia się jednej, uniwersalnej metody leczenia krwawień międzymiesiączkowych – postępowanie zależne jest od przyczyny zaburzeń. Wtedy gdy brązowe plamienia związane są z infekcją, stosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych i zwalczenie zakażenia doprowadza zwykle do ustąpienia krwawień.

W sytuacji zaś, kiedy za problem odpowiadają mięśniaki macicy czy polipy, ich resekcja może być wystarczająca do tego, aby u pacjentki przestały się pojawiać plamienia międzymiesiączkowe.

Na sam koniec warto podkreślić jeden aspekt – krwawień międzymiesiączkowych zdecydowanie bagatelizować nie wolno, ponieważ mogą one stanowić nawet objaw nowotworu, w przypadku którego wczesne rozpoczęcie leczenia wpływa zdecydowanie korzystnie na rokowania pacjentek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza