Miednica – budowa, anatomia, funkcje

2018-10-01 12:21

Miednica to ważny element kośćca człowieka, który utrzymuje ciężar górnej części ciała, przenosząc go na kończyny dolne. W przypadku kobiet, miednica pełni również istotną funkcję w trakcie porodu. Sprawdź, jak zbudowana jest miednica i jaką pełni rolę.

Miednica - budowa i funkcje
Autor: Getty images U kobiet miednica pełni ważną rolę w trakcie ciąży i porodu.

Spis treści

  1. Budowa miednicy człowieka
  2. Funkcje miednicy
  3. Miednica w trakcie ciąży i porodu

Miednica zwana jest inaczej kością miedniczną, jednak tak naprawdę tworzy ją zespół kostno-stawowy. Miednica stanowi połączenie kręgosłupa z kończynami dolnymi i jest „pośrednikiem” w przenoszeniu ciężaru tułowia na nogi. 

Miednica - to warto o niej wiedzieć:

  1. Budowa miednicy człowieka
  2. Funkcje miednicy
  3. Miednica w trakcie ciąży i porodu

Budowa miednicy człowieka

Anatomia dzieli miednicę ludzką na większą i mniejszą. Miednica większa jest częścią jamy brzusznej. Tworzy ją lędźwiowy odcinek kręgosłupa (z tyłu) oraz talerze kości biodrowych (po bokach). Miednica mniejsza z tyłu zamknięta jest kością krzyżową i guziczną, a z przodu spojeniem łonowym, czyli miejscem, gdzie tkanka chrząstna łączy kości łonowe. Miejsce, gdzie miednica większa przechodzi w mniejszą, określa tzw. kresa graniczna, przebiegająca od wzgórka kości krzyżowej do brzegu górnego spojenia łonowego. 

W anatomicznych opisach miednicy pojawiają się jeszcze takie pojęcia, jak otwór górny miednicy, czyli przestrzeń prowadząca z miednicy większej do mniejszej, ograniczona kresami granicznymi oraz otwór dolny miednicy – wyjście zlokalizowane między dolnymi gałęziami kości łonowych, kośćmi kulszowymi oraz wierzchołkiem kości guzicznej.

Warto wspomnieć, że budowa miednicy zależy od płci. Męska jest wyższa i węższa, żeńskie – szeroka, ale krótsza. Różnice te wynikają z funkcji jaką pełni kość miedniczna.

Dobrze wiedzieć

Jak radzić sobie z bólem miednicy w ciąży?Rozluźnienie połączeń między kośćmi miednicy, tkanek chrzęstnych i więzadeł, niezbędne do urodzenia dziecka, wywołuje dyskomfort przyszłej mamy. Ból towarzyszący temu procesowi lokalizowany jest w okolicach krocza, ale i dolnego odcinka kręgosłupa. Aby go zmniejszyć, warto ograniczyć wysiłek, dźwiganie i dużo wypoczywać, rozluźniając dolne partie ciała np. w pozycji siadu po turecku. Dolegliwości złagodzi też trening mięśni dna miednicy

Funkcje miednicy

Miednica, jak już wspomnieliśmy to kości, które przenoszą ciężar tułowia na nogi. Zadanie to tłumaczy fakt, dlaczego jest tak masywnym i mocnym elementem ludzkiego kośćca. Ponadto zadaniem miednicy i przyczepionych do niej mięśni jest utrzymanie górnej części ciała w prawidłowej pozycji – dotyczy to zwłaszcza pionowego ustawienia kręgosłupa w trakcie stania, ale przede wszystkim w trakcie chodzenia. Dźwiganie ciężaru ciała i stabilizacja tułowia to podstawowe funkcje macicy, ale nie jedyne.

Czytaj więcej:

Ból krocza w ciąży przed porodem

Skracanie szyjki macicy w ciąży

11 sposobów na ból pleców w ciąży

Miednica w trakcie ciąży i porodu

U kobiet miednica pełni ważną rolę w trakcie ciąży i porodu. Kości miednicy stanowią twardą i solidną ochronę dla macicy, a tym samym dla znajdującego się w niej płodu, tworząc kostną obręcz wokół niej i kanału rodnego. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej kości miednicy rozchodzą się (dzieje się tak dzięki hormonom rozluźniającym więzadła i stawy), pozwalając dziecku na swobodny wzrost.

Istotne znaczenie mają również mięśnie miednicy, zwłaszcza dna miednicy, które w trakcie 40 tygodni ciąży utrzymują rosnącą macicę, a w czasie porodu rozluźniają się umożliwiając miednicy otworzenie się i rozszerzenie. Ułatwiają też przebieg akcji, m.in. przesuwania się dziecka przez kanał rodny. Jest ich ok. 36 par i są one połączone z macicą. Od ich elastyczności i siły zależy, czy poród będzie przebiegał sprawnie i szybko, czy nie.

Zobacz wideo: Jak przebiega drugi poród?

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

Pytanie 1 z 9
Czy spóźnia ci się okres?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza